Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Verekedésnél bíróságon nem...

Dan90 kérdése:

Verekedésnél bíróságon nem veszik figyelembe azt ha valaki hirtelen felindulásból, dühből üt és nem ő a provokáló?

Figyelt kérdés
1 hónapja nagyon megvertek és megkéseltek, másnap jött a kórházba a nyomozó, hogy kikérdezzen. Meséltem hogy rámkötöttek szórakozóhelyen, mindent megtettem verbálisan hogy ne legyen baj. De végül a kötekedő fölpattan és megütött. Nekem erre elszállt az agyam és jópár ütéssorozatot adtam neki (sajna utánna én jártam ugye pórul) Ekkor közbeszólt a nyomozó, hogy ez rám, terhelő, írjuk azt, hogy féltem egy következő ütéstől és önvédelemből támadtam. (szóval végülis jófej volt) De most komolyan ennyire vödör szar a magyar jogrendszer? Ne üssek vissza tűrjem? Nem veszik figyelembe hogy akármennyire civilizált egy ember, az emberek nagy részénél, egy ütés akkora dühöt és indulatot okoz hogy elszáll az agya. Hogyan tekintenének pl. arra, ha valaki kötekedéskor annyira agresszívan meglök hogy elveszítem az önuralmamat és megütöm, akkor most én vagyok a bűnös a támadó? Lényeg az hogy nem én vagyok az agresszor, aki a bajt keresi, de a másik fél átlépi a tűréshatáromat.

2012. nov. 1. 13:33
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

"Hogyan tekintenének pl. arra, ha valaki kötekedéskor annyira agresszívan meglök hogy elveszítem az önuralmamat és megütöm, akkor most én vagyok a bűnös a támadó?"


Igen, te vagy. Meglök, megütöd? Legközelebb csúnyán néz, megütöd?

2012. nov. 1. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Pff 1-2 válaszadó ugyanúgy okoskodik mint egyesek akik hallották és még életükben nem voltak ilyen helyzetben. Azért megnézném, hogy ők egy ilyen gyors stresszhelyzetben mit csinálnának...

- Normális ember nem verekszik: hát ha ő kezdi, nem hagyom megveretni magam, és igazából a viselkedéséből utólag sem tartom valószínűnek hogy utánna nem lett volna további baj.

- Miért nem mész el, hagyd ott, minek állsz le vele: mindketten ültünk, kb 10-15 mp alatt vált az egész pofonná, nyugtattam de ő egyre idegesebb lett mindent provokációnak vett, ha felálltam volna hogy arrébb menjek azt is provokálásnak vette volna.

- tulajdonképpen pont az volt a baj hogy nem tudtam harcképtelenné tenni azzal a pár pofonnal, csak úgy tudtam volna megvédeni magam ha sikerül szarrá vernem, akkor meg a bíróságon járok rosszul, szóval rosszul járok mindenféleképpen.


Az a baj a bírósággal, és az okoskodókkal, hogy bőven van idejük higgadt fejjel átgondolni hogy mi a helyes, míg nekem abban az éles stresszhelyzetben kb. az ösztönök és az adrenalin veszik át az irányítást. Én nem ütöttem meg még senkit mert mondjuk felhúzott, de ha valaki felpattan és megüt, az sok embernél egy elkerülhetetlen ösztönös reakciót generál. Utólag a történtek ismeretében könnyű okosnak lenni.

2012. nov. 1. 16:07
 13/18 anonim ***** válasza:
Arra azért kíváncsi lennék, mit tennének a jogászok egy kung-fu mesterrel, akire szánt szándékkal rátámadnak és persze a támadók húzzák a rövidebbet.
2012. nov. 1. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Csakhogy utólag, higgadt fejjel se tudsz gondolkodni és belátni, hogy mit kellett volna tenned. Az "Ő kezdte..." szöveg pedig egyáltalán nem fogja meghatni a bírót, mindkettőtöket megbüntet! Ha pedig eleve hazudsz a vallomásban, akkor könnyen ellentmondásba kerülsz, ami csak súlyosbítja a helyzetet.


Ahogy látom a helyzetet: Vitatkoztok, egyszer megüt erre elkezded ütlegelni, majd te húzod a rövidebbet.

2012. nov. 1. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim válasza:
Csatlakozva néhány előttem szólóhoz, én is az ütéssorozatot emelem ki hibaként. Az önvédelem természetesen mindenkinek törvény adta joga. De mi is számít önvédelemnek? Ha a cselekményeddel közvetlenül fenyegető, jogtalan támadást hárítasz el. A védekezésed mértékének a támadással arányosnak kell lennie. Az esetet, ahogy leírtad, már azzal is hibát követtél el, hogy visszaütöttél. Ebben az esetben már az sem lett volna jogszerű, ha egyszer ütöd meg. El kell kerülni a további konfliktust. Egyáltalán nem szégyen, ha elmenekülsz, sőt! A támadód ütését, ha elhárítod, az abszolút belefér, ha a támadását bármilyen módon megtöröd, az is belefér, ha a további támadás megakadályozása érdekében leszorítod, földre viszed és lent tartod, ez mind jogszerű. A visszaütés már nem a lendület megtörése, hanem támadás. Ha a földre viszed és belerúgsz, vagy ott ütöd tovább, az is támadás a részedről. Ha például késsel támad rád, te puszta kézzel állsz vele szemben, nyilván fennáll egy aránytalan erőviszony. Ha az ilyen támadást például azzal töröd meg, hogy felkapsz pl. egy széket és megcsapod vele, ott fennállhat a jogos védelem, még ha el is fognak rajta rágódni az ügyvédek. Összefoglalva: nincs a jogrendszerrel semmi komoly probléma, a jogtalan és közvetlen támadást elhárítani abszolút jogszerű, de visszatámadni már nem az.
2012. nov. 5. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

"Pff 1-2 válaszadó ugyanúgy okoskodik mint egyesek akik hallották és még életükben nem voltak ilyen helyzetben. Azért megnézném, hogy ők egy ilyen gyors stresszhelyzetben mit csinálnának... "


Megverném(tem...). Ettől függetlenül ez önbíráskodás.

2012. nov. 5. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

"Hogyan tekintenének pl. arra, ha valaki kötekedéskor annyira agresszívan meglök hogy elveszítem az önuralmamat és megütöm, akkor most én vagyok a bűnös a támadó? "


Igen, te vagy.

Komolyan, te úgy ugrálsz, ahogy más fütyül?

Ha valakinek kötekedni, verekedni van kedve, és ezért beléd köt, akkor már ugrasz is neki?

Ne hagyd magad provokálni. Lépj le. Ezzel nem az egód sérül. Normális ember még egy szócsatába sem megy bele ilyen alakokkal.

2012. nov. 5. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 joe90210 ***** válasza:

A Büntető Törvénykönyv szerint:


29.§(1) Nem büntethető, akinek a cselekménye a saját, illetőleg a mások személye, javai vagy közérdek ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

(2) Nem büntethető az sem, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból túllépi.

(3) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.

29/A.§ Nem büntethető, aki a saját, illetőleg a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzéséhez szükséges védelmi eszközt alkalmaz, ha az az élet kioltására nem alkalmas, és annak folytán a jogtalan támadó szenved sérelmet, továbbá ha a védekező a sérelem elkerülése érdekében mindent megtett, ami tőle az adott helyzetben elvárható volt.


Kiemelném a 2. BEKEZDÉST,ami megvédhet.

2012. nov. 11. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!