A törvény (főleg a mai világban) miért nem engedi az önbíráskodást?
Például egy faluban élő delikvens, antiszociális, család(ok) nem fizetnek semmi adót, segélyt kapnak, ellopnak mindent, kötegetnek, ordibálnak. A földeken is fosztogatnak és a rendőrség semmit nem tesz.
Miért nem megoldható hogy a közösség többi tagja elkergesse a faluból őket?
" Összefogott a falu, és rájuk dózerolták a házaikat. senki nem tudott semmit, senki nem látott semmit."
Igen, ez a városi legenda terjedt el még Románia, Magyarország, Olaszország, stb. kapcsán. Kb. minden második országnak van egy ilyen dózeres sztorija.
"Igen, ez a városi legenda"
Láttam a dokumentumfilmet az esetről!
#4-hez és #6-hoz. A dózerolásról írott cikkeket elő lehetne keresni, csak azért nem teszem, mert annyi munkás és időt nem ér meg.
Aki nem érti, mi a törvény lényege, annak nem lehet megmagyarázni az önbíráskodás rendkívüli veszélyeit.
Olyan nincs és nem is lesz, hogy minden ember egyetértsen mindenben. Viszont minden ember közösségben él, és kapcsolatban áll más emberekkel. Ezért a konfliktusok állandó jelenléte megkérdőjelezhetetlen. A feloldásukat emberek végzik. Olyanok, akik vagy érintettek, tehát elfogultak, vagy nem érintettek, tehát nem ismerik a helyzetet. Legfeljebb az elfogult jelenlévők elmondásából.
Ilyen körülmények között kell igazságot tenni mindig. Kérdés, hogyan lehet ez megtenni érvényesen - értsd megkérdőjelezhetetlenül és mindenkitől elfogadva.
A válasz roppant egyszerű. Ki kell küszöbölni az elfogultságot. Egy jövőbeli rablásra nézve nem vagyok elfogult. Akkor se, ha elkövető leszek, akkor se, ha áldozat. Még nem tudom, hogy szerepem lesz benne. Tehát végig kell gondolni az emberek együttéléséből adódó lehetséges helyzeteket, és előre, látatlanban szabályokat kell alkotni a jövőbeni viselkedésre. Le kell írni, kik milyen feltételekkel és mit tehetnek az ügy tisztázása során. Fel kell sorolni, milyen esetek lehetségesek, és mindre előre szankciót kell mondani. Ezt az egész rendszert törvénynek, törvényhozásnak nevezik. Ha jól csinálták, előre megegyezhettek mindannyian, hiszen egyformán nem voltak érdekeltek a dologban. És így lesz mérték is, amihez hasonlítani lehet majd az esetet.
Az önbíráskodás csak ezt nem tudja. Mindig esetleges, és mindig kivívhatja más csoportok hasonló hajlandóságát. Nem marad más vezérlőelv, csak az erő, a hatalom. Ez egyben az evolúció színtiszta érvényesülése, mint a tárgyaknál. Hullik a férgese. De a férgességet csak a tiszta erő határozza meg. Ha előbb ütök, te halsz meg. Ilyen egyszerű. Mint az őskorban, amikor még nem volt törvény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!