Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Joghoz értő emberek segítségét...

Joghoz értő emberek segítségét kér ném, fontos?

Figyelt kérdés
Apám és anyám felépítették közösen a házunkat,aztán anyámé lett a tulajdonjog és aztán nekem ajándékozta,tudtommal csak akkor kérheti vissza,ha bántom őt. Na most ők ketten elváltak én elköltöztem albérletbe anyámmal. Apám igényli a házat(nem használja jelenleg senki),de jogilag semmi köze hozzá és azt hajtogatja,hogy majd ő rendőri kísérettel feltöri a zárat. Ugye nincs joga hozzá?
2012. jan. 23. 16:28
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Kicsit sántít a dolog. Biztos, hogy nem a két szülőd nevére került? Hiszen együtt építették. Ha ajndékozási szerződéssel neked ajándékozta édesanyád az ő tulajdonát, édesapádnak semmi, de semmi köze nincs a házadhoz. Ha feltöri a zárat, magánlak sértést követ el, egyuttal birtokháborítást is. Úgy kizsuppolják onnan, mint a huszonegy!
2012. jan. 23. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Az elsőnek igaza van, de van egy kivétel ez alól:

ha anyukád tartozott apukádnak valamivel, és az a ház volt a fedezet, akkor a bíróság megállapíthatja, hogy irányába hatálytalan az ajándékozási szerződés.

2012. jan. 23. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
2000ben építették, fele tulajdonjog az enyém volt,másik fele anyámé aztán anyám nekem ajándékozta a saját részét is még válás előtt! Aztán elváltak a vagyoni tárgyaláson már túl vannak.
2012. jan. 23. 16:58
 4/16 anonim ***** válasza:
Ha a házat a házasság alatt vették/épitették, akkor függetlenül attól, hogy kinek a nevén van, a ház közös. Ebben az esetben anyád legfeljebb a saját fele részét ajándékozhatja el, az egészet nem. Ha igy van, akkor viszont apádnak jár a fele ház, tehát jogosan akarja használni.
2012. jan. 23. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Így van, ahogy az utolsó mondja! A házasság alatt házassági vagyonközösség áll fent, ergo mindent amit a házasság alatt szereznek (egy szűk körtől, az ún. különvagyontól eltekintve, amibe főleg a házasság előtt meglévő vagyon és mondjuk az örökség tartozik), az közös. Anyukád tulajdonjogot szerzett a házon (apukádal közösen), aminek a fele apukádat illeti, akkor is, ha nem így lett bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásba. Gondolj arra, hogy ha mondjuk anyukád nyitna egy bankszámlát a saját nevére, úgy hogy házas, annak a pénznek a fele is megilletné apukádat válás esetén és vice versa. A rendőr bár nem fogja feltörni neki, de attól még az igényének törvényes úton érvényt szerezhet.
2012. jan. 23. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 dizus ***** válasza:
Miért lenne köze az apjának a házhoz?Meg ez a bankszámlás okosság,ez milyen hülyeség?És a munkások akik segítettek építeni,akkor szerintetek(két utolsó) azoknak is jár a házból tulajdonjog?
2012. jan. 23. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

17:44-es: ezt azért magyarázd már meg kicsit bövebben, hogy hogy is gondolod: "És a munkások akik segítettek építeni,akkor szerintetek(két utolsó) azoknak is jár a házból tulajdonjog?"


Vagy szerinted a munkások vagyonközösségben (házasságban) vannak azokkal, akiknél dolgoznak?


A házaság ALATT minden, amit vettek, az közös, függetlenül attól, hogy MELYIK házastárs keresetéböl lett fedezve, ki van tulajdonosnak megadva papiron, minden - a házasság ALATT nyitott bankszámla közös, de minden, a házasság ALATT felvett kölcsön is felezödik. EZT jelenti, hogy a házasság vagyonközösség, a fennállása alatt minden pénz közös.

2012. jan. 23. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

6., ha valamiről nincs fogalmad, jó lenne, ha visszavennél a cinizmusból!


Hogy értsd: mivel a házasság megkötésekor házassági vagyonközösség keletkezik a Csjt. 27. § (1) 1. mondatának megfelelően, a házastársak osztatlan közös tulajdona lesz mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik (Csjt. 27. § (1), 2. mondat). Mivel a házasság ideje alatt építkeztek, így nem számít, hogy kinek a nevére került a ház, az az osztatlan, közös vagyonba tartozik. Ez alól kivétel a különvagyon tehát, illetve a különvagyon surrogatusa, magyarul az, ami a különvagyon helyére lép, ha az megsemmisül, elidegenítésre kerül, stb. A különvagyon körét a Csjt. 28. § (1), (2) szabályozza. Ennek megfelelően a házastárs különvagyonához tartozik: a házasságkötéskor megvolt vagyontárgy, a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett vagy ajándékba kapott vagyontárgy, a személyes használatra szolgáló és szokásos mértékű, illetőleg mennyiségű vagyontárgy, a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy, valamint az a különvagyonhoz tartozó tárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, tizenötévi házassági együttélés után közös vagyonná válik.


A kivételek körébe a közösen a házasság ideje alatt épített ház (feltételezve, hogy a pénz, amiből épült nem kizárólag a kérdező édesanyjáé volt) nem tartozik. Közös tulajdon keletkezett rajta, ami a házassági vagyonközösség megszüntetésekor megszüntetésre kerül. Az pedig úgy történik, hogy felosztják alapesetben fele-fele arányban. Az utóbbi két állításomra a vonatkozó jogszabályhelyeket már nyilván magadtól is meg fogod találni, hiszen nagyon okos vagy.

2012. jan. 23. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 dizus ***** válasza:
De váláskor nincs vagyon,nincs ház!Miről beszéltek?Csak a gyereknek van háza!
2012. jan. 23. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Nem. Erről beszélünk:


30. § (1) A vagyonközösség fennállása alatt, továbbá a házassági életközösség megszűnésétől a közös vagyon megosztásáig terjedő időben csak a házastársak közös egyetértésével lehet a vagyonközösséghez tartozó tárgyakat elidegeníteni vagy általában olyan vagyonjogi rendelkezést tenni, amely nem a házastársak különvagyonára vonatkozik.


Magyarul az anya nem rendelkezhetett a közös vagyonba tartozó ház közös tulajdonjogáról szabadon, mert az apa nem adta hozzá a hozzájárulását (legalábbis a kérdező leírásából azt veszem ki, hogy csak az anya ajándékozta neki a házat ill. annak a tulajdonjogát). A második bekezdésben szabályozott vélelem már csak azért sem jöhet szóba, mert nem visszterhes ügyletről van szó.

2012. jan. 23. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!