Olyankor felmondhatnak a munkahelyemen, ha bejelentem hogy terhes vagyok?
Ha már megvan a kiskönyved, akkor nem mondhatnak fel, hacsak nem bérelt munkaerő vagy, mert akkor igen.
A továbbiakban nem vagyok egészen biztos, de ha már pl. táppénzen vagy, akkor nem számít, hogy megszűnik a munkahely, járni fog minden.
A GYES mindenképpen jár, akkor is, ha nincs munkahelyed, az alanyi jogon jár. A GYED van munkaviszonyhoz kötve.
Az első választ töb helyen is olvastam, de nem igaz!
Nem kell a kiskönyv ahhoz, hogy ne rúghassanak ki. A terhesség ténye elegendő. Jelezd és onnantól nem rúghatnak ki.
Ha kirúgnak, irány a munkaügyi bíróság, kötelezik őket a visszahelyezésre és az elmaradt pénzeid kifizetésére.
Ennyi. És ez biztos.
Ha nem tudják, hogy terhes vagy (akár még te se tudod) és kirúgnak, akkor akár utólag is el lehet menni a bíróságra, hogy kérem, én terhes voltam, amikor kirúgtak. Már vehetnek is vissza azonnal. Mondom, akkor is, ha akár olyan kora szakaszban volt, amikor még te sem tudtad!
Szia!
Az állapotos nők védelme csak a rendes felmondásra vonatkozik. A rendkívüli felmondásra, közös megegyezésre, határozott idejű szerződésre, próbaidőre NEM vonatkozik. Vagyis a munkáltató a rendkívüli felmondás lehetőségével élhet, ugyan ezt nagyon meg kell indokolni. Közös megegyezést pedig nem szabad aláírni, erre nagyon figyelj!
Ha megszűnik a cég:
Ha ezen a munkahelyen legalább három éve dolgozol, akkor jár végkielégítés.
Több alternatíva van:
Ha a megszűnését követő 42 napon belül szülsz, akkor jogosult leszel terhességi-gyermekágyi segélyre (tgyásra, összege, korábbi fizetésed 70%-a mínusz SZJA).
Ha még a cég megszűnése előtt elmész táppénzre és a táppénz ideje alatt vagy annak megszűnése után 28 napon belül szülsz, akkor is jogosult leszel tgyásra.
Ezekben az esetekben ha lejár a tgyás, akkor csak gyes-re leszel jogosult.
Viszont ha a cég a tgyás folyósítása alatt szűnik meg, akkor jogosult leszel gyed-re (korábbi kereset 70%-a mínusz SZJA, mínusz nyugdíjjárulék, plusz adójóváírás)
A létszám csökkentésnek megvannak a maga szabályai. Nem úgy működik, hogy egyik nap még bemész dolgozni, másnap pedig sok emberrel együtt már nem kell menni dolgozni. Ezt előtte írásban-szóban közölniük kell. És akkor te azzal a lendülettel mehetsz az orvoshoz, hogy írjon ki táppénzre.
Ha megszűnik a cég és te előtte nem mentél el táppénzre, akkor sincs semmi veszve, csak bonyolult lesz a helyzet.
A cég megszűntét követő 3 napon belül elmehetsz passzív táppénzre, ez 45 napig jár, összege a korábbi kereseted 60%-a.
Ha az elmúlt 4 évben van 365 biztosítotti napod, akkor kapsz álláskeresési járadékot, ez 9 hónapig jár, első három hónapban a korábbi fizetésed 60%-a, utána a minimálbér 60%-a jár.
Ez alatt már biztos, hogy megszülsz. Ekkor még járni fog a tgyás, de GYEd-re nem leszel jogosult csak gyes-re.
"Az első választ töb helyen is olvastam, de nem igaz!"
Lehet, hogy igazad van abban, hogy akkor sem lehet felmondani, ha még nincs kiskönyv, akkor ebben tévedtem, de ne mondd, hogy minden amit írtam, az nem igaz. A többi része - különösen az, amit a bérelt munkaerőről írtam - ugyanis teljesen igaz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!