Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szülni, de mikor?

Szülni, de mikor?

Figyelt kérdés

2013 márciusáig van munkaviszonyom, utána nem nagyon van esélyem a melóre. Meg amúgy is a 30 felé szeretnék már gyereket. A kérdésem, hogy ha azt akarom, hogy kapjak GYES-t akkor márciusig kell teherbe esnem vagy addig kell szülnöm? Nem vagyok jártas ebben.

Ha addig kell teherbe esni akkor hány hónapos terhesen lehet bejelenteni a munkáltatónak, hogy mi a helyzet?

Kérem olyan válaszoljon aki nem csak találgat, hanem ért is hozzá!


2011. dec. 19. 13:21
 1/10 anonim ***** válasza:
GYESt mindenképpen kapni fogsz, nem munkafüggő. GYEDet pedig akkor, ha van minimum két év munkaviszonyod, ami gondolom van.
2011. dec. 19. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A gyes alanyi jogon jár mindenkinek.

A TGYÁShoz és a GYEDhez kell munkaviszonyban állnod az igényléskor (vagy 42 napon belül lenned) és legalább 1 év munkaviszonyodnak kell lennie 2 éven belül.

Hogy mikor kell bejelentened a munkáltatódnak, az attól is függ, hogy hol, milyen munkakörben dolgozol (pl vannak ahol terhesek nem dolgozhatnak)

2011. dec. 19. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Igen bocs elgépeletem, GYED-et akartam írni. Irodai munkám van szóval dolgozhatok egy darabig még, csak az a kérdés, hogy ha mondjuk januárba teherbe esek (persze ezt tervezni nem lehet) akkor kapok-e GYED-et. 20hónap munkaviszonyom lesz addigra.Így is leehtséges?
2011. dec. 19. 13:31
 4/10 anonim ***** válasza:
0%

Nem.

A tgyás és a gyed egyik feltétele az, hogy igényléskor biztosított legyél. Persze vannak kiskapuk, de azok mind nagyon rövid ideig vannak nyitva.


Ha márciusig van melód, akkor utána jogosult vagy álláskeresésire 90 napig, az azt jelenti, hogy csak abban az esetben kapsz tgyást és utána gyedet is, ha 2012.05. végéig igényelsz tgyást (pontos dátumokhoz jó lenne tudni, hogy március hanyadikáig van munkaviszonyod). Ha a szülés várható ideje előtt 28 nappal igényled, az azt jelenti, hogy 2012.06.hó vége a leges legkésőbb, amikorra ki lehetsz írva (szülésre). Ebből következik, hogy már 2011. szeptembere óta terhesnek kéne, hogy legyél ahhoz, hogy mind tgyást, mind gyedet kapjál.

Csak tgyásra jogosult lehetsz, ha 2012.07. hónapig igényled, azaz 2012. 08. elejére lennél kiírva, ebben az esetben "csak" október óta kéne, hogy terhes legyél...

2011. dec. 19. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Most akkor 2013 márciusáig van munkaviszonyod (ahogy a kérdésben írtad), vagy 2012 márciusáig?
2011. dec. 19. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

4. válaszoló vagyok.

Ezt benéztem, a válaszom akkor jó, ha 2012. márciusról beszélünk.


Ha 2013. márciusról beszélünk (az egyszerűség kedvéért legyen március 1.), akkor így alakul a válaszom:

Ha tgyást és gyedet is szeretnél, akkor


a munkaviszonyod a tgyás ideje alatt szűnjön meg, vagyis legkésőbb febr 28-án igényelj tgyást. Ehhez az kell, hogy vagy febr. 28-án szülj vagy ez a várható szülés előtt 28 nappal legyen, azaz 2013. márc. 28-ra legyél kiírva. Mivel a tgyás alatt szűnt meg a biztosításod, így jogosult vagy gyedre is a gyerek 2. életévéig.


Ha ez nem jön össze, a jelenlegi (!) szabályozás szerint az sem katasztrófa. Jogosult vagy álláskeresési járadékra, ami plusz 90 nap. Ha a járadék folyósítása alatt szülsz, akkor jogosult vagy tgyásra, ha a tgyás lejárta után visszamész pár napra járadékra, akkor jogosult vagy gyedre. Így a szülés idejét kitolhatod akár 2013. jún. 22-ig. Tgyást igényelsz 2013.05.25 (szülés előtt 28 nappal), így a tgyás és a gyed közé marad 5 nap járadékod.


A kérdésedben van egy olyan rész is, hogy hány hónapos terhesen lehet bejelenteni a munkáltatónak az állapotodat. Akármikor bejelentheted, a felmondási védelem csak a határozatlan idejű szerződésesekre vonatkozik. Feltételezem, ha tudod, hogy meddig szól a munkaviszonyod, akkor határozott időre szól, arra más szabályok vonatkoznak.

2011. dec. 20. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Én nem értek hozzá ezért elnézést és inkább a 4.válaszolónak vetném fel ezt,mint elképzelés.Ha a munkahely nem tb kifizető hely,akkor nem lehet még kitolni ezt a hónapok számítását ha táppénzre megy terhesen szinte rögtön 3hónaposan?A betegállomány az is szolgálati időnek számít azt hiszem.Egyébként én a Gyedről (Gyes helyett) táppénzre mentem és úgy fogok Tgyás-ra (azt hiszem)és Gyedre menni.Fölhívtam a Váci Tb és ők nagyon kedvesen elmondtak minden variációt a kérdéseimre.Ez csak mellékes nem tudom van-e infó értéke.Az én melóhelyem tb kifizető hely és meg kellett kérdeznem őket,hogy elmehetek-e Gyes helyett táppénzre.Szerencsére igent mondtak.
2011. dec. 23. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ha határozott idejű szerződése van, a munkaviszonya akkor is megszűnik a határozott idő elteltével, ha akkor éppen táppénzen van.

A te eseted (7es válaszoló) azért más, mert neked nem szűnt meg a munkaviszonyod.

2011. dec. 24. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Tehát ha márciusig van munkaerőm (2013) akkor már szeptember októberbe teherbe kell esnem hogy biztos legyen három évig pénz a gyerek után (kicsit furcsán fogalmazok a bejglitől :))????

Most nem pont a hónapokon lovagolok mert ha arról van szó belendülünk úgy, hogy már augusztusba terhes legyek csak valahol azt hallottam, hogy elég ha mondjuk decemberben -januárban esek teherbe akkor is kapnám 3évig a pénzt ha márciusban lejár a munkaviszonyom. Mondjuk alig 30ezerért nem biztos, hogy három év lesz, lehet csak kettő, de az már más téma.

2011. dec. 26. 15:01
 10/10 anonim ***** válasza:

Az, hogy milyen szabályok lesznek 2013 márciusában akár a GYEdre, akár az álláskeresésire, nem lehet tudni. Mostanában elég gyakran váltogatják ezeket. És nem a kismamáknak/álláskeresőknek kedvezően.

Lehet, hogy 2013-ban csak az kaphat GYEDet, aki munkaviszonyból ment el szülni és a GYED igénylésekor is fennáll a munkaviszonya, az pedig nem kaphat aki álláskeresésin van.

2011. dec. 26. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!