Mennyi százalék számít uzsorakamatnak?
Oké. Látom alapvető matematika hiányzik.
Lássuk a medvét:
Csak a nagyon egyszerűség kedvéért: Uzsorás ad 10% (!!) havi kamatra neked pénzt, a bank teszi mindezt 10%-os THM-re. Az összeg legyen 1.000.000,- Ft
Lássuk ki jár "jobban" 15 év alatt (hagyjuk a visszatörlesztést, a kamatos kamat számítást, csak a legegyszerűbbet nézzük).
1. A bank adja. A bank pénzét te 15 éven keresztül használod, ez neked kerül évente 100.000,- Ft-ba. Ezt az összeget megfizeted a banknak, azaz 15 év alatt 1.500.000,- Ft-ot fizetsz ki a banknak azért, hogy 15 évet használtad az 1.000.000 Ft-ját.
2. Az uzsorás adja. Az uzsorás 1.000.000 Ft-ját te 1 hónapig használhatod, ennek a díja 100.000,- Ft. Az összehasonlíthatóság kedvéért te az uzsorás pénzét is 15 évig akarod használni. Azaz 15*12 havi pénzhasználati díjat kell megfizetned neki. Ez összesen 18.000.000,- Ft. Ennyit fizetsz az uzsorásnak azért, hogy 15 évet használhattad az 1.000.000 Ft-ját.
Vizsgáljuk meg azt az esetet, hogy 3%-os éves leértékelődés esetén kinek mekkora a reálbevétele a nominálhoz képest:
15 év alatt átlagosan 3%-os inflálódással a pénz kb. 64%-át fogja érni. Vagyis a bank 1.500.000,- Ft kamatbevétele a 15 év letelte után 960.000,- Ft-ot fog érni, az általad visszaadott összeg pedig 640.000,- Ft-ot. Tehát ő adott neked most 1.000.000,- Ft-ot, majd visszakapott akkor (mostani értéken számolva) 1.600.000,- Ft-nyi vagyont. Véleményem szerint ez 15 éves időtávlatban nem rossz...
Nézzük az uzsorást. Szerencsétlennek is leértékelődik a forintja, a 18.000.000 Ft általad fizetett kamat 11.520.000,- Ft-ot ér, ehhez hozzáadjuk a 640.000,- Ft-ot, így az uzsorás 12.160.000,- Ft-nyi "mai értéken számított akkori vagyont" rak zsebre.
Persze nem számoltam feltőkésítést, folyamatos törlesztést, hiszen az csúnyán megzavarná a számokat. [És 10%-ra sem találsz uzsorást :p]
A THM mindig éves díjmutató. Olyan nincs, hogy az 1 éves THM :) A THM mindig egy éves, mert hiteleknél az egységnyi mutatót 12 hónapra kell értelmezni. [Ahogy a providentnek is a 32 és 40 hetes hiteleire is ÉVES díjmutatót kell megadni. Azaz egy olyan számot, hogy ha a 32 hétig nálad lévő pénze mennyibe kerülne neked ha 52 hetet lenne nálad...]
Az árfolyamváltozást ne keverd ide.
Nézd meg, mennyi frankot vettél fel, majd nézd meg, hogy mennyivel tartozol. Kevesebb lesz!
De, mint mondtam, más devizában nézve félrevezetőek lehetnek a számok.
65% THM-ig legális.65%-tól uzsorakamat
A Provident nevű szervezet 64,5 %-al dolgozik.
Az az igazság, hogy hibásan kamatnak nevezik az uzsorát. Evvel minden áru fölé emelik a pénzt, úgy hogy az időértékével manipulálnak. Arisztotelész is megmondta hogy addig nem lehet igazságos elosztás a társadalomban amig van kamat, mert akkor az nem ökonómia hanem krematisztika, ahol mindenki más kárára az egyén minden határon túl való meggazdagodása van téve.
"Nem a kamat vagy a kamat mértéke dönti el, hogy uzsorával állunk-e szemben vagy sem, hanem az, hogy egy magánmonopóliumra szert tett érdekcsoport teremti meg a pénzt, lényegében a semmiből, és adja hitelbe a gazdasági élet szereplőinek. Az így kibocsátott könyvelési és számviteli technikával a semmiből teremtett pénz mögött nincsen reálgazdasági teljesítmény, ezért az erre a kölcsönre, hitelpénzre számított legkisebb pénzhasználati díj, "kamat" is uzsorának tekintendő. " -Dr.Drábik
Hogy a 16-os válaszoló is megértse, fussunk neki még egyszer.
Ha CHF alapon vettél fel kölcsönt, és most szeretnéd a tőketartozásodat visszafizetni, kevesebb CHF-et kellene visszafizetned.
Az, hogy forintban mennyi, az nem számít, mert a kölcsön CHF alapon működik. Nem büntetendő, bármennyi forintra emelkedik, mert az árfolyamingadozás nem ide tartozik. Ha dél-afrikai vagy vietnami pénzben számolnál, akkor még rosszabb lehetne.
Ha lejjebb ment volna az árfolyam, akkor is reklamálnál, hogy a különbséget is be szeretnéd fizetni?
Tudjatok azthiszem reszben mindenkinek igaza van, de vajon kifogja megmondani a csaladnak aki dolgozik mind a ket szulö hogy ezelött par evvel azert vettek kölcsönt fel hogy nem alberletet fizessenek hanem a sajat lakasukat es agyerekeik ne legeynek kiszolgaltatva mas embereknek. Termeszetesen akkor fizettek kb 70 ezret es most kellene fizetniuk 150 ezret amit persze nemigazan tudna megtenni es igy az utcara kerunek. Na akkor mi is ez? Persze nem uzsora kamat a törveny ezt maskeppen hivja ha jol olvastam.
Nézzük végül, mi minősül a Polgári Törvénykönyv szerint uzsorának! A törvény azt a szerződést tekinti uzsorás szerződésnek, amikor a szerződő fél a szerződés megkötésekor a másik fél helyzetének kihasználásával feltűnően aránytalan előnyt kötött ki. Ehhez a törvény súlyos jogkövetkezményeket fűz: a visszatérítést a bíróság a sérelmet szenvedett félnek részben, vagy egészben elengedheti, míg a sérelmet okozó fél a kapott szolgáltatásból az aránytalan előnynek megfelelő részt az állam javára köteles megfizetni.
A törvény itt olyan szubjektív, rosszhiszemű magatartást kíván meg a kölcsönadótól, ami feltételezi a másik fél helyzetének ismeretét és a bizonyos mértékű ártó szándékot, ami az egyszerű extraprofitra vágyó uzsorásokra nem jellemző. Ők egyszerűen üzletemberek, akik szeretnének jól megérdemelt nyereségükhöz jutni. A gyakorlatban így uzsorás szerződéssel a bírósági gyakorlatban eléggé ritkán találkozunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!