Felsőoktatási törvénytervezet, becsült önköltség. Mi ez pontosan?
tandíjon felül van a becsült önköltség.
hogy lesznek ezek akár milliós összegek?
én spec. azt értettem rajta h van a tandíj ugye+ami "járulékos" költség ami felmerülhet ha vki felsőoktatásban vesz részt..
albérlet-kolesz, utazás, jegyzetek stb.
de ez eddig is volt, nem értettem, minek ezt külön jelezni...
Ráadásul elég irreális összegek jöttek ki...
mert lehet h ha vki 300kmre lakik az otthonától albérletben akkor egy évre ha mindent összeadunk kijöhetnek nagy összegek, de ez elég szubjektív... van akinek se albérletet, koleszt, se utazást semmit se kell fizetni..
Ja és a mesterképzéseknél nagyobb összegek szerepelnek, szóval sztem nem azt jelenti az "önköltség" amire én gondoltam.. Mert utazás-lakhatás szempontjából elvileg az mindegy h alap vagy mesterszakos valaki..
De akkor most nem értem, kire/mire vonatkozik ez az összeg... na de majd megtudjuk...:P előbb-utóbb.
Az éves adatok vannak mellette tehát egy félévre lebontva duplázódik az eddigi költségtérítés vagy nevezhetjük önköltségnek, a merészek tandíjnak is.
Átlagosan 400e forint egy félévre az 80e forint egy 5 hónapos szemeszterre.
A 80e forint pedig a mai minimálbér tehát valakinek az egész egy havi keresete azaz 100%
Itt jön a lényeg, amiért nem éri meg itthon tanulni:
Németországban ha néz valaki egy magánfelsőoktatási intézményt ott is hasonló a tandíj de ott hozzájárulásnak hívják.
Nem tartom fairnek hogy ugyanakkora összeget kell fizetni, mint egy olyan gazdaság ahol a szakmunkás is 4x annyit keres mint itt és a fizetésének olya 15% a tandíj amit nevetve ki tud fizetni.
De hagyjuk a németeket nézzük meg a szigetországot. Ott is van tandíj de a diákhitel rendszerük teljes egészében fedezi, fel lehet venni és miután végeztél kell csak elkezdeni törleszteni(eddig megegyezik) VISZONT csak akkor ha van munkád és az jól fizet( szabályozva van milyen bérsáv felett)
A fenti két példát én járható, fair megoldásnak tartom ami egy gondoskodó állam benyomását kelti aki nem akar 3 milliót varrni egy fiatal nyakába ami egyébként mire elvégzi már kamatostul dupla annyi lesz és utánna a kis fizetésével már ha van, több évtizedig fizetheti vissza és még csak el sem mehet innen.
Most pedig rólam, én abba a hányadba esik akinek már van diplomája viszont a jelenlegi gazd-i helyzet mellett nem ér semmit a piacon. Most vagy felveszek még 3 milliót a jelenlegi 1 milliós diákhitelem mellé és megcsinálok egy másik képzést ami mire elvégzem lehet u.a. nem lesz piacképes mint a mostani végzettségem vagy kimegyek külföldre és bár kemény munkával de saját magamnak ki tudom gazdálkodni hitel apuci - anyuci nélkül.
Nagyon nehéz döntés...
egy megjegyzés még, én elképzelhetetlennek tartom hogy felülről a kormány beleszólhasson teszem azt a szegedi tudományegyetem pénzügyeibe és megszabja neki hogy te mától 300 forintot fogsz beszedni ilyen és ilyen jogcímen. Ha megvonják a támogatást attól mi egyszerű emberek még nem fogjuk tudni átvállalni ezt az összeget amitől kevesebben fognak jelentkezni, kevesebb pénz fog bejönni összesen. Ha megnövelik az állami férőhelyeket megint ott vagyunk hogy nőnek az állami kiadások és a bevétel oldalon mi adófizetők nem fogunk évente millókat beadni.
A mostani költségtérítéses rendszer teljesen reális a hazai keresetek mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!