Elváltam, szeretném eladni a közös lakást, jelenleg a férjem lakik benne, de ő nem akarja aláírnia szerződést, mit tehetek?
147. § A közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs követelheti; az e jogról való lemondás semmis.
148. § (1) A közös tulajdon tárgyait elsősorban természetben kell megosztani.
(2) A közös tulajdon tárgyait vagy azok egy részét - ha ez a tulajdonostársak körülményeire tekintettel indokolt - megfelelő ellenérték fejében a bíróság egy vagy több tulajdonostárs tulajdonába adhatja. Ehhez a tulajdonjogot megszerző tulajdonostárs beleegyezése szükséges, kivéve, ha a bíróság a közös tulajdonban álló ingatlanrészt az abban lakó tulajdonostárs tulajdonába adja, és ez nem sérti a bennlakó méltányos érdekeit.
(3) Ha a közös tulajdon más módon nem szüntethető meg, illetőleg a természetbeni megosztás jelentékeny értékcsökkenéssel járna, vagy gátolná a rendeltetésszerű használatot, a közös tulajdon tárgyait értékesíteni kell, és a vételárat kell a tulajdonostársak között megfelelően felosztani. A tulajdonostársakat az elővásárlási jog harmadik személlyel szemben az értékesítés során is megilleti.
(4) A bíróság nem alkalmazhatja a közös tulajdon megszüntetésének olyan módját, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik.
Kedves Kérdező!
Az előttem szóló nagyon pontos és jó jogi választ adott, de ügyvédként egy kis magyarázatot is fűznék hozzá, hogy könnyebben értelmezhető legyen.
1.) a közös tulajdont mindenképpen meg kell szüntetni, ha az egyik tulajdonostárs ezt akarja - itt tehát nincs mérlegelési jogköre a bíróságnak, ha az egyik fél kéri, kötelező a közös tulajdont megszüntetni.
2.) a törvény felsorolja pontosan, hogyan történhet a közös tulajdon megosztása és csak akkor lehet áttérni a következő módra, ha az előző nem járható. Ezek röviden: 1. természetbeni megosztás 2. a bentlakó fél magához váltja a másik fél tulajdonjogát 3. közös értékesítés (az árverést is beleértve).
3.) Neked kell a bírósági keresetben megjelölnöd, melyik megosztási módot kéred. Egy lakásnál nyilván nem megy az 1. alatti, tehát vagy azt kéred, hogy a férj váltsa magához és ha nem hajlandó, akkor közösen értékesítsétek, vagy rögtön a 3. módra koncentrálsz.
4.) a bíróság ítélettel rendezi a tulajdon megosztását és annak módját, ez pedig már végrehajtható. Tehát a volt férjed nem tudja megakadályozni - csak a per időtartama alatt - az egészet.
5.) a pernek illetéke van, a rád jutó rész 6 %-a (kivéve, ha jövedelmi viszonyaid folytán költségmentességet, költség- vagy illetékfeljegyzési jogot kérsz) és kérdés, van-e szükséged ügyvédre, neki is díja van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!