Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Támogatnád a halábüntetést?

Támogatnád a halábüntetést?

Figyelt kérdés
Az a helyzet, hogy egy érvelő szöveget kell felépítenem és ezt a témát választottam. Az én álláspontom, hogy támogatnám. Nem szeretnék semmilyen vitát előidézni, csupán azoknak a véleményére, érveire vagyok kíváncsi, akik a halálbüntetés mellett vannak.
2011. jún. 4. 22:19
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
79%
Igen, ha nagyon súlyos.
2011. jún. 4. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
63%
Természetesen, akár már súlyostesti sértésért is.
2011. jún. 4. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
12%
Nem támogatnám. Akik olyan súlyos bűnt követnek el, azok még jól is járnak a halállal. Nem, ennél sokkal durvább kell, úgy hogy az emberek is lássák. Ha egy Ford hátuljához lenne kötözve az elítélt, és végighúznák 3szor a Hungaroringen, és ezt mindenki látná, szerintem elrettentőbb lenne, mintha csak simán 4 fal közt megölnék egy szaros injekcióval.
2011. jún. 4. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
58%

Szerintem az lenne a legjobb mint amit a Pillangó c. könyvben olvashattunk és a filmben láthattunk.

Egy jó kis Ördög sziget kellene.Na annak lenne elrettentő ereje.

Én is pártolnám a halálbüntetést csak akkor leállnak vitázni velem,hogy sose legyünk biztosak épp ezért döntöttem első álláspontom mellett.

2011. jún. 4. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
72%

Az érvelésnek az a lényege, hogy akkor is tudj valami mellett kiállni, hogy nem értesz vele egyet, mert átgondolod, hogy milyen érvek vannak a különböző oldalakon, milyenek a tiéden, és mit tudnál a másikéra reagálni.


Én abszolút nem vagyok mellette, de ilyen érveket lehetne felhozni:


- a büntetés lényege a társadalmi rendet megbontó személy felelősségre vonása, arányos megbüntetése, és a társadalmi igazságérzet helyreállítása. Különösen súlyos/kegyetlen bűncselekmények esetén, ahol kétség kívül bizonyítható a bűnösség, rendelkezésre állnak egyértelmű bizonyítékok, mondjuk megbánást sem mutat a bűnelkövető, a börtönbüntetés nem jó megoldás, mert a egyrészt lehet, hogy enyhébb büntetés, mint amit a bűncselekmény megkíván (pl. több életet is kioltott), a személy amúgy sem integrálható vissza a társadalomba


- ez a megoldás költséghatékony, hiszen mondjuk életfogytiglani börtönre ítélt személyek "tartásával" járó költségek nagyon magasak


- ennek a büntetési formának visszatartó ereje lehet - akár a bűnözési ráta is csökkenhet, ha bizonyos bűncselekményeknél a halálbüntetés veszélye fenyeget


Hirtelen ennyit tudtam összeszedni.

2011. jún. 4. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2011. jún. 4. 22:40
 7/16 anonim válasza:

Mi ezt vettük órán. szintén ilyen érveléses dologban. Nekem megvan mellette is meg ellene is amit gyűjtöttünk. Válogass nyugodtan.

érvek mellette:

• elrettentő hatása van, visszatartja az élet elleni bűncselekmények potenciális elkövetőit

• arányos az elkövetett tettel („szemet szemért elv”)

• kielégíti a társadalom igazságérzetét

• nincs vesztenivalója a gyilkosnak, ha csak tényleges életfogytiglan a legsúlyosabb büntetés

• eltörlése növeli a gyilkosságok számát

• Ma: szándékos erős felindulásból elkövetett emberölések:

1975-90: 190-237 között

1991-2: 307

1993-98: 271-313

• az egyénnek és a közösségnek is joga van az önvédelemre, az ártatlan emberek életének a megvédése

• a potenciális áldozatnak (vétlen) több joga van a létezésre

• a tévedés eljárási garanciák kiterjesztésével elkerülhető (bírói tanács döntene)

• az áldozatnak több joga van az élethez, mint a gyilkosnak (jogos önvédelem), a sértett jogait kell védelmezni


érvek ellene:

• nem tartja vissza azokat, akik hirtelen felindulásból, idegi stressz helyzetben, alkohol hatása alatt követik el

• nem rettenti el azokat, akik úgy vélik, nem kapják el őket (bérgyilkosok), vagy nem érzékelik a tettük antiszociális voltát (elmebetegek, öngyilkos gyilkosok)

• 18. század, London – zsebtolvaj nyilvános akasztása – ezalatt „kollégái” kifosztották a polgárokat

• a megfélemlítés a félénkekre hat, akik nem követnek el bűncselekményeket (Camus)

• visszaesők száma 2%

• hasonló társadalmi rendszerű országokban nincs szignifikáns különbség az emberölések számában, ahol van vagy nincs halálbüntetés

• az életfogytiglani büntetésnek van elrettentő hatása

• „a bűnözés legerősebb fékje: a büntetés elmaradhatatlansága” (Beccaria, 18. századi olasz jogtudós)

• a halálbüntetés embertelen, sérti az élethez és az emberi méltósághoz való jogot, nincs humánus kivégzés (USA: akasztás, gázkamra, méreginjekció, villamosszék)

• justizmord (bírói tévedés) esetén a halálbüntetés jóvátehetetlen, visszafordíthatatlan (USA: 1993 óta DNS-vizsgálat az igazságügyben)

• az állam büntetőhatalma nem terjed ki az élet elvételére, az élethez való jog a gyilkost is megilleti

• vissza lehet élni vele (koncepciós perek)

2011. jún. 4. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Csak abban az esetben, ha 1000% az illető bűnössége és csak gyilkosság esetén.

Az azért elég gáz, hogy egyes országokban azért felakasztják az embereket, mert homik vagy házasságtörők.

2011. jún. 4. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Rossz a helyzeted, mert kb. az egyetlen érv a halálbüntetés mellett az, hogy olcsó.


Ellene egy csomó érv van, de mellette csak ez.


Azt is felhozzák néha mellette, hogy elrettentő ereje van, de ez a valóságban nem igaz.


Vannak, akik azzal is érvelnek a halálbüntetés mellet, hogy kíméletesebb az életfogytiglannál.

2011. jún. 4. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Jóska Pista Sanyi ***** válasza:

Én támogatnám, de csak mint végső megoldás. Alapvetően önfenntartó börtönöket kellene csinálni. Vannak jó munkák, bányászat, útépítés, vasútépítés és még egy pár jót lehet találni. Aki veszélyes a többiekre még a börtönben is annak jó büntetés lehet a halál. Mert az hogy ha nem dolgozik és nem kap enni és éhenhal az túl embertelen eljárás.

Sőt a kivégzés módjában is különbséget tenné. Súlyosabb esetben akasztás, enyhébben valami humánusabb.

2011. jún. 4. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!