Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha az örökséget igy osszuk el...

Ha az örökséget igy osszuk el egymás között, akkor jól járunk?

Figyelt kérdés

Van egy fél házam. A másik fele a testvérem fiáé. Testvérem 16 éve meghalt. A fiú most 29 éves és még soha nem láttuk, mert a testvérem elvált még amikor nem született meg a gyerek. Nem tartotta a kapcsolatot és mi nem is ismertük. De mivel nem mondott le a gyerekről, ezért most, hogy meghalt az anyukám, a házat fele-fele részben örököltük.

Neki nem kell a ház, már beszéltünk vele erről. Viszont jogosan igényt tart a fele értékre. Én nem is zárkózom el ettől, hiszen ami jár az jár. A házat 14 millióra értékelték fel. De én 5 milliót tudnék fizetni a fiúnak a 7 helyett. Ő ezt el is fogadta.

Arra gondoltunk, hogy ügyvéddel csináltatunk egy ajándékozási szerződést, hogy ő ingyen nekem adja a részét és igy az egész házat a nevemre irják. Én meg szépen kifizetem őt zsebből. Persze erről is csinálunk egy papirt, de azt nem verjük nagydobra, csak magunk között két tanuval leirjuk, hogy fizetek neki. Illetve, ha kifizettem, akkor egy átvételi elismervényt iratok alá vele.

Igy jobban járunk, mintha hivatalosan adnánk el neki a felét? Gondolok itt adózás és hasonló problémákra.

Mit gondoltok? Én a továbbiakban szeretném használni a házat és nem akarom továbbadni.


2009. márc. 18. 17:22
 1/8 anonim ***** válasza:
Nincs örökségről tapsytalatom vagy spec. ismereteim. Azt gondolom, hogy ami nem hivatalos az nem tiszta út, pl. megtámadható valamilyen módon. Ha a leírt módon kivitelezhető (?) is, én a biztos és hivatalos utat választanám.
2009. márc. 18. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
76%

Ha testvéred 16 éve meghalt, akkor a fiúnak 16 éve van tulajdonában a fél ház. Mindenképpen adás-vételi szerződést javasolok a következők miatt: Aki elad (vagyis a fiú) fő szabály szerint SZJA-t (személyi jövedelemadó) kell, hogy fizessen. Mértéke ez esetben lényegtelen, hisz ennyi év után történő eladás esetén ennek mértéke nulla.

Nézzünk téged. Neked úgynevezett visszterhes vagyonátruházási illetéket kell fizetned. Ennek mértéke 4 millió forintig 2 %, felette pedig 6 %. Ajándékozás esetén is kell illetéket fizetned, ez viszont esetedben 10 %!!! Tehát maradj az adás-vételnél.

2009. márc. 18. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Én pont így csinálnám a helyedben! A lényeg az, hogy a nevedre írják a házat! Tehát addig ne fizesd ki a fiút, amíg nincs a neveden a ház (bár ha megbízol benne, akkor nekem 8 :)). És a lényeg, hogy a földhivatalnál be legyél majd jegyezve 1/1 tulajdonosnak! Most itt írták, hogy inkább adás-vétel meg bla bla, sztem körülményesebb. De te tudod, te döntsd el!
2009. márc. 19. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó!

Szerinted ha kifizeti, mielőtt a "nevére írják", azt nem úgy hívják, hogy adás-vétel??? blablabla... Nekem is 8, mit csinál a kérdező, de ha a kérdést feltevő elmegy egy ügyvédhez azzal a kéréssel, hogy "írassák nevére a házat", annak első (az egyik első) kérdése az lesz: milyen jogcímen? Ha azt akarja, hogy fizesse ki: megismételem, hogy világos legyen: az adás-vétel!

2009. márc. 20. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
De igen annak hívják, képzeld, én is tudom, csak a kérdező azt szeretné tudni, hogyha hivatalosan "csak" ajándékozás lenne (tehát a kérdező tulajdonába kerülés módja az ajándékozás lenne, nem adás-vétel), és ügyvéd NÉLKÜL, egymás közt lenne csak egy "adás-vétel", akkor jobban megérné e nekik, mint a sima adás-vétel... Én erről írtam le a véleményemet. Ennyi. Amúgy ilyet szoktak csinálni elég gyakran családtagok egymás közt, mert jobban megéri nekik, mintha adás-vétel lenne.
2009. márc. 20. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Válaszoló! Akkor olvasd el még egyszer. Ajándékozás esetén több a 10%, mint a 2 és a 6, egyébként azt csinál mindenki amit akar. Aki így szokta, hát annak úgy kell, fizessen.
2009. márc. 20. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ja és még valami. Ajándékozás esetén is kell ügyvéd, mégpedig azért, hogy az ingatlan nyilvántartásba bejegyzésre kerülhessen, erre mindenképp szükség van, aki nem hiszi, járjon utána. Sok sikert!
2009. márc. 20. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Először is volt már hagyatéki eljárás? Szóval az ő nevén van a ház fele egyátalán? Menjetek ügyvédhez, és javasolnám a hivatalos utat. Még megszívatjátok magatokat!
2010. jan. 23. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!