Közalkalmazottaknál mennyi a felmondási idő?
Ha beadom a felmondásomat, mennyi a felmondási időm? Szerződésemben csak annyit ír: a Kjt. 33. §-ának rendelkezéseit kell alkalmazni. De számomra nem mond semmit ez a törvény, nem tudom értelmezni, mert ott csak felmentésről ír és azt is összevissza :S
Kérem csak az írjon aki tényleg tudja!!!
A határozatlan idejű munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató (rendes) felmondással megszüntetheti. A felmondás egyoldalú jognyilatkozat, amelynek érvényességéhez a másik fél egyetértése vagy elfogadása nem szükséges.
A Fő Szabály az, hogy amennyiben a felmondást a munkaadó kezdeményezi, úgy a felmondási idő felében kötelezheti munkavégzésre a munkavállalót. A felmondási idő második felében a munkavállalót a munkavégzés alól fel kell menteni.
Más a helyzet akkor, ha a felmondást a munkaadó kezdeményezi. Ebben az esetben a felmondási idő teljes idejére munkavégzésre kötelezhető a munkavállaló.
A felmondási idő a felmondás kézhezvételét követő naptól a munkaviszony utolsó napjáig eltelt idő. A felmondási idő kezdete a felmondás közlését (kézbesítését) követő nap. A felmondási idő legalább 30 nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg.
A 30 napos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött
* három év után 5 nappal,
* öt év után 15 nappal,
* nyolc év után 20 nappal,
* tíz év után 25 nappal,
* tizenöt év után 30 nappal,
* tizennyolc év után 40 nappal,
* húsz év után 60 nappal hosszabbodik meg.
A jogszabályi kereteket a Mt. 87.§-94.§ (paragrafusai) határozzák meg.
Köszi, de az előző hozzászólót nem igazán értem!
Mindkét esetet egyről írtad!
Engem csak az érdekelne, hogy amennyiben én beadom a felmondásomat, akkor mennyi időt kell még ledolgoznom ezután?
"ha Ön kezdeményezte a felmondást, úgy teljes egészében le kell dolgoznia"
Tehát ha nem sikerül vele megegyezni akkor le kell dolgozni.
33. § (1) Felmentés esetén a felmentési idő legalább hatvan nap, de a nyolc hónapot nem haladhatja meg. Ettől eltérően, ha a felmentés - az egészségügyi alkalmatlanság esetét kivéve - a 30. § (1) bekezdésének c) pontján alapul, a felmentési idő harminc nap.
(2) Ha hosszabb felmentési időben a felek nem állapodnak meg és a kollektív szerződés sem ír elő ilyet, a hatvannapos felmentési idő a közalkalmazotti jogviszonyban töltött
a) öt év után egy hónappal;
b) tíz év után két hónappal;
c) tizenöt év után három hónappal;
d) húsz év után négy hónappal;
e) huszonöt év után öt hónappal;
f) harminc év után hat hónappal
meghosszabbodik. Kollektív szerződés 8 hónapnál hosszabb felmentési időt nem állapíthat meg.
(3) A munkáltató legalább a felmentési idő felére köteles a közalkalmazottat mentesíteni a munkavégzés alól. A munkavégzés alól a közalkalmazottat - a mentesítési idő legalább felének megfelelő időtartamban a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.
ja, és fentebb mindenki munka törvénykönyvéből idézett
de te nem munkavállaló vagy/voltál hanem közalkalmazott
Azért nem találod meg, mert a Te felmondásodról az általad nézegetett törvény nem rendelkezik. Az csak a munkáltatódnak ad direktívákat a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatban.
Így ez esetben a munka törvénykönyve az irányadó.
Így ha Te mondasz fel (rendes felmondás), akkor normál esetben 30 naptári nap a letöltendő idő, amelyet le is kell dolgoznod, de részarányosan a szabidat ki kell venni.
Ha nem akarod ledolgozni a 30 napot, akkor meg kell egyezni.
Ezt hívják közös megegyezéssel történő felmondásnak. Ekkor a munkáltatóddal történt kialkudott időpontig vagy köteles dolgozni. Ha a munkáltatóddal nem tudsz megegyezni akkor marad a 30 napos rendes felmondás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!