A háborús emberölésről milyen jogi szabályozás van?
17:56 kor válaszolt törvény a válasz a kérdésre, csak páran elvitték a témát. Ott leírják mikor kell lőni.
egyébként nem vagyok idős csak késői gyerek késői gyereke.
Szerintem te vitted el magad az irányt. Józan ésszel senki sem gondolhatja, hogy egy háborúban történt gyalogsági támadás után ,majd felelősségre vonják a szerencsétlen közkatonát,aki parancsra teszi amit. Egyébként meg háborúban létezik a statáriális bíróság,és rögtön el is ítélnek,ha szembeszegülsz a parancsokkal.
Attól a pillanattól kezdve,amikor a háború életbe lép hadüzenet útján a szembenálló katonai erők számára semmi nem tíltja egymás gyilkolását, hisz mind2 fél, akár agresszor, akár védekező a saját szemszögből a hazáját képviseli.
Az, hogy ki a rossz ,és ki a jó ilyen szempontból teljesen mellékes. Ez addig a pilanatig érvényben van, ameddig a háborút hivatalosan le nem fújják.
Szerintem meg akkor szövegértelmezés nem az erősséged.
Egyébként sem az érdekel, hogy "józan ésszel" mit gondolnak, hanem, hogy ehhez milyen jogszabályi hátteret teremtettek meg. Már nem a szokásjog, hanem a jogszabályok szerint döntenek a bíróságok.
Ha az említett belinkelt törvényben benne van amit kerestél,akkor miért csak jóval később jöttél rá erre? vagy nem olvastad el eddig? A törvény maga elég hosszú,és elárulhatnád,hogy te melyik paragrafusában találtad meg azt ami a háborúra vonatkozik? Mert ilyen nincs benne,és nem is idézted. Fegyverhasználatra van benne szabály békeidőben. Ez az amit én a háborús időkre alkalmaztam.
Szokásjog még létezik amúgy az angolszász jogrendszerben. Ezt hívják precedenspereknek, amire hivatkoznak egy itéletnél.
Nincs igazad abban sem,hogy a jog nem a józan észre épít.
Háborúban jól alkalmazható a békeidős törvény is. A szembenálló katonák fegyverrel rendelkeznek, és céljuk egymás megsemmisítése, vagy legalábbis ártalmatlanná tétele, foglyul ejtése. Ebben a helyzetben a gyilkosság jogos önvédelem. Ha te abban a hadseregben vagy,amelyik a háborút indította, akkor meg parancsra teszed.Ilyen esetben azt a felettest illeti a felelősség,aki az egészet elindította. Arról már lehet vitatkozni,hogy ez milyen szintig érvényes, továbbá egyéni elbírálás kérdése.
Háborúkban amúgy sem egyének állnak egymással jogilag háborúban,hanem országok. Tehát ha büntetésre kerül a sor,akkor a kitervelőket, irányítókat büntetik, és az országot.
A civil lakosság elleni gyilkosság háborúban is büntett szerintem. Ilyen alapon üldözik pld egyes nácikat a zsidó szervezetek,akik fegyvertelen polgári személyeket nyírtak ki. Azt nem tudom,hogy pontosan milyen határok vannak, hogy a civil lakosság ellen elkövetett gyilkos cselekmények melyike tartozik bűntettnek.
Egy város lebombázása még,ha civil életeket is követel része lehet a taktikának. Jól néznénk ki,ha háborúban sem lehetne városkra támadni,mert ott civilek is vannak. A palesztinok is ezt használják ki, mikor iskolákba, korházakba bújnak, aztán meg rakétákkal lövik az izraeli városokat. Az izraelieknek nincs más lehetőségük,mint a feltételezett rejtekhelyeket támadni. Az már a palesztinok sara,ha pont a civil intézményekben rejtőznek el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!