Az osztatlan közös tulajdon esetén is él a telki
szolgalmi jog?
Figyelt kérdés
Osztatlan közös tulajdonú ingatlan (kert) esetében, ha a használat rendezve van (hosszú telek, mindenki a maga előttit használja), mekkora "szolgalmi" utat (hány méter széles) köteles biztosítani a tulajdonos társ a többiek számára, hogy hátra tudjanak menni a saját részükre? Van ennek törvényi mérete? Korlátozhatja-e az első lakó a hátsókat abban, hogy csak kispolszki méretű autót enged be? Ültethet-e széltében terjedő növényt a bejárati út mellé, ami folyamatosan csökkenti a behajtási méretet? Ha ő nem vágja le a növény kinyúló ágait, de én megteszem, mert akadályozza a behajtásomat (karcolja az autómat, nem fér be egy normál teherautó), akkor birtokháborítást követek el?
2011. márc. 13. 18:29
1/8 anonim válasza:
A szolgalmi jog erőssebb mint a tulajdonjog! Sajnos tapasztalatból tudom!
2011. márc. 13. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 A kérdező kommentje:
Vagyis korlátozható az első (utca felőli) tulajdonos társ, és köteles tűrni az áthaladást? Ha igen mekkora méretű utat kell, hogy biztosítson? Ha nem biztosít, akkor bíróság?
2011. márc. 13. 18:58
3/8 anonim válasza:
Igen! Az én telkem is utcaszéli, mégis 4 méter utat biztosítanom kellet, bár a belső szomszéd másik felől is bejárhatott volna! Csakhogy mikor megvettem, bár nem volt bejegyeztetve a szolg jog, 15 éve azon közlekedett az előbbi tulaj engedélyével! / rokonok voltak/ Itt fáztam rá mert nem tudtam őket kizárni a bíró úgy döntött elbirtokolták, a szolgalmi jogot pedig bejegyezték ! 20 évre rá, mikor a belső szomszéd kihalt, megvettem az örökösöktöl, a lemondásukat! Igy szabadultam meg az áldatlan helyzettől, persze bírói uton kellett végigvinni, mert a földhivatal csak az ő döntésük után veszi le a terhet!
2011. márc. 14. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 anonim válasza:
"A szolgalmi jog erőssebb mint a tulajdonjog!"
Na ez egy emeletes baromság!
Rossz tapasztalat még nem írja felül a jogszabályokat.
Hogy lehetne erősebb a legteljesebb tartalmú dologi jognál egy korlátolt tartalmú ( idegen ) dologbeli jog?
Hogy mekkora utat köteles biztosítani a tulajdonostárs a többieknek, abban meg kell állapodni - osztatlan közös tulajdon esetén ezt a megállapodást általában szokták csatolni a földhivatalhoz is ( kizárólagos használati megállapodás )
A sövényre általános szabály - semmi olyat nem tehet, ami a többiek jogát akadályozza, zavarja - érvényesül.
A gallyakat a fent írt esetben szabadon levághatod.
2011. márc. 15. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 anonim válasza:
Utolsónak! Pedig így van, ha nem hiszed lelked rajta! Ne kelljen megtapasztalnod!
2011. márc. 16. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
10 : 06 - osnak!
Ez kib@szottul nem hit kérdése.
Erről a törvényeink rendelkeznek így. A hibás döntésre meg ott vannak a jogorvoslati formák.
2011. márc. 16. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 A kérdező kommentje:
Közben kiderítettem, hogy a szolgalmi jog csak két eltérő helyrajzi szám esetén létezik. Mivel itt egy helyrajzi szám alatti telek használatáról van szó, ezért nem él a szolgalmi jog bejegyzése. Valami átjárási jogról van szó.
A tulajdon jogot az ügyvéd szerinti űbereli a másiknak a tulajdonának a megközelítését a biztosító jog, nevezzük akárhogy. Itt mivel azonos a helyrajzi szám és fizikailag nem lehet megközelíteni a területet másképp, az átjárást biztosító jog az ügyvéd szerint a törvény erejénél fogva létezik. A méretben lehetnek vitára okot adó eltérések, de ha nem sikerül megállapodni, a bíró dönt. És a bíró méterben adja meg, nem a tulajdonos társ szerinti "személygépkocsi méretnyi" hely. Ezen ugyanis nem egzakt mérték. Ennyit tudtam kiszedni a jogászból.
2011. márc. 17. 08:10
8/8 anonim válasza:
Birtokvédelmi eljárást kezdeményezhetsz a jegyzőnél, még mielőtt perre vinnéd az ügyet.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!