Ebben a helyzetben az örökség visszautasítása lenne a legegyszerűbb megoldás? (örökösnek tartozása van, a végrehajtó pedig vinné az örökséget)
Tegyük fel, hogy van 3 testvér akik örökölnének egy szülői házat 1/3-1/3 arányban.
Az egyik testvérnek azonban több milliós tartozása van, amelyet nem tudnak behajtani (külföldön dolgozik, nincs tulajdona Magyarországon stb). Viszont a hagyatéki tárgyalás után ennek a testvérnek már lenne tulajdona, ami végrehajtható lenne...
Annak érdekében, hogy a végrehajtó ne szálljon rá az örökségre, melyik a célszerű megoldás?
A) Hagyatéki tárgyalásnál ez a testvér visszautasítja az örökségét, így csak a másik 2 testvér örököl
B) Mindenki örököl, de a hagyatéki után sürgősen ajándékozás útján az ingatlanrészt átruházza más testvérre, mielőtt a végrehajtó miatt elidegenítési tilalom lépne érvénybe.
Az örökség visszautasítása.
Akkor a hagyatékot nem érinti semmilyen formában a testvér tartozása.
Alapesetben azt tartanám jogosnak, hogy az adóssága kerüljön valamennyire törlesztésre legalább az örökségéből, azonban egyrészt az örökhagyó nem csinált adósságot és nem ezért dolgozott, hogy egy felelőtlen örököse miatt a hagyatéka kárt szenvedjen, másrészt ha mások is bekerülnek a tulajdonosok közé az ingatlanba akkor az mindannyiuk számára jelentős értékcsökkenést fog jelenteni.
Az ingatlanra, a kisebb tulajdoni részekre a többi tulajdonosnak elővásárlási joga lenne, akinek a testvér tartozik az pedig pénzt szeretne látni minél előbb a tulajdonrész helyett. Így egy pereskedéses, eladásnak néznének elébe ahol senki nem járna jól.
Az örökhagyót itt tiszteletben kellene tartani és lemondani az örökségről, akkor legalább csak a másik két testvérnek kell osztoznia az örökségen.
Ráadásul azt egymás között meg is beszélhetik, hogy a lemondás ellenére valamilyen összeget adnak a harmadik testvérnek a hagyatékból, úgy is hogy hivatalosan semmit nem fog örökölni.
Az örökségről való lemondás lenne a leglogikusabb megoldás, már csak azért is, mert a testvérek közti ajándékozás illetékköteles. Azonban a lemondás -jogilag- nem úgy működik, hogy átpasszolgatjuk egymásnak az örökséget, hanem ekkor a lemondó törvényes örökösei lépnek a helyébe, tehát az 1/3 rész jogos tulajdonosai annak gyermekei lesznek (már ha léteznek). Bonyolítja a dolgot, ha a kérdéses személy gyermekei fiatalkorúak, mert akkor a gyámügy is keresztbetehet, mivel ő a gyermekek jogait is hivatott védeni. De amiről ők nem tudnak, az nem fáj nekik.
Mindenképp érdemes ügyvéddel konzultálni, aki a szükséges papírokat is megírja nektek.
# Mindenképpen keressetek jó ügyvédet nehogy gond legyen a dologból és megtámadható legyen.
A külföldi tartózkodásnál az aláírást meg oldjátok meg postázással, különben mindenféle hitelesítésre szükség van a konzulátuson keresztül. Vagyis egyszerűen amit alá kell írnia az küldjétek ki neki valami olyan levélben amit hamar megkap és vissza tudja küldeni, vagy egyszerűbb ha elektronikusan külditek ki, ő kinyomtatja, aláírja és amikor így aláírva visszaküldte akkor kerül rá az ügyvéd ellenjegyzése meg a ti aláírásotok is.
A hagyatékin ne említsétek se a testvér tartozását se azt hogy be akarják rajta hajtani csak külföldön van, egyszerűen adjátok le a lemondó nyilatkozatát az illetékes jegyzőnek aki a hagyatékot intézi! Őt mindez nem érdekli ha a testvér amúgy is teljesen törvényesen mondott le az örökségéről, ehhez kell az ügyvéd, hogy ez rendben legyen. Ha beszéltek róla akkor lehet, hogy hivatalból köteles másképp intézni az ügyet és az időveszteség az így sem rövid ügyintézésben aminek a vége úgyis az lesz hogy az örökségéről lemond és a másik kettő nevére kerül majd hivatalosan.
Akkor sem kell feltétlenül visszautasítani az örökséget, ha a tartozónak van kiskorú gyermeke. Akkor igaz, hogy a gyámhatósággal mindenben egyeztetni kell, de a házrész nem lesz végrehajtható a tartozás miatt.
További lehetséges megoldás az osztályos egyezség. Az örökösök megállapodhatnak, hagy a nem tartozó testvérek a házat öröklik, a tartozó testvér pedig egy kristályvázát. Ebben az esetben a kiskorú leszármazóval kapcsolatos problémák nem jönnek elő.
"PTK 7:93. § [Osztályos egyezség]
Az örökösök a hagyatékot – kizárólag a hagyaték tárgyaira vonatkozóan – a
hagyatéki eljárásban kötött egyezséggel feloszthatják egymás között."
" Itt az kellene, hogy konkrétan a testvérei számára mondjon le az örökségről."
Ilyen nem létezik.
Egyrészt lemondás csak az örökhagyó életében lehetséges. Másrészt a visszautasítás nem történhet valaki javára. Automatikusan törvényes rendben következő fog örökölni. Aki szintén élhet a visszautasítás jogával.
#9
Ez nem lemondás és nem visszautasítás.
Ez osztályos egyezség, amiről #6-ban írtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!