Gondatlanságból elkövetett emberölés esetén hogyan számolják az elévülési időt ebben az esetben?
A gázszerelő felelőssége a kérdés, nem pl. a tulajdonosé, aki nem ellenőriztette a bojlert x évente.
De lehet ugyanez ez villanybojlerrel is, azt köti be rosszul a villanyszerelő.
A legelső kötelezően előírt vizsgálat időpontjában már csak jogilag sem vonható felelősségre a beépítő gázszerelő.
Illetve a gyakorlatban nem létezik ilyen, ugyanis ha az első órákban nem történt szivárgás, akkor szerelési hiba miatt már nem is fog, kizárólag a használt anyagok idő előtti állapotromlása miatt, ami már szimplán garanciális - polgári peres ügy ha egyáltalán szavatossági időn belül van és számlával igazolható a beszerzése.
Senki sem fogja tudni bebizonyítani hogy a halál a 15 éve elvégzett szerelés következménye. Egyébként sem életszerű, mert akkor miért nem okozott a hanyagság addig gondot?
A minősítés egyébként nem "gondatlan emberölés lenne", mert ilyen szakasz nincs a BTK,-ban. ( Emberölés van - 160.§ -, és ennek a (4) bek. szerint minősülő alakzata a gondatlan elkövetés. Ennek viszont a max. büntetési tétele 5 év.)
Ez "Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés" 165.§ - (2) bek. b. pont szerint minősülő esete lenne.
És igen, elévült volna.
A tulajnak nincs évente ellenőrzési kötelezettsége, ő ellene nem is indulna eljárás.
3: Hogyhogy nem létezik ilyen? Itt egy szinte pont ilyen ügy:
2003-ban szerelte be a bojlert, 2009-ben meghalt egy személy. Elítélték a szerelőt, és valóban, ahogy 4-es is írja, foglalkozás körében elkövetett, halált okozó gondatlan veszélyeztetés miatt. Nem évült el a felelőssége, pedig ennek a büntetési tétele max. 5 év lehet.
"Ő a cselekményt 15 éve követte el"
Nem, most ölt meg valakit a gondatlanságával.
Az elévülés kezdete a bűncselekmény eredményének bekövetkezése.
A foglalkozás körében elkövetett halált okozó (= eredmény) gondatlan veszélyeztetés esetén ez az időpont a sértett halála.
A foglalkozási szabályszegés időpontjának nincs jelentősége (ha az okozati összefüggés bizonyított).
6-os
Tévedsz. A szerelő azzal hogy befejezi a munkát és használatra átadja a készüléket, megvalósította szükséges tényállási elemet az ugyanis a veszélyhelyzet előidézése. A veszély a szükséges tényállási elem. Onnan ketyeg az elévülés. A később bekövetkező halál "csak" a minősítésen változtat, de szakítja meg és nem indítja újra az elévülési időt.
BTK "27. § Az elévülés kezdő napja
a) befejezett bűncselekmény esetén az a nap, amikor a törvényi tényállás megvalósul"
"165. § (1) Aki foglalkozási szabály megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sértést okoz, vétség miatt egy évig terjedő
szabadságvesztéssel büntetendő."
"(2) A büntetés
b) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,
okoz."
Vagyis a törvényi tényállás, a bűncselekmény a "foglalkozási szabály megszegése". És az elévülési idő a büntetés maximuma, azaz 5 év.
Ezek a mostani szabályok. 2012-ben sokat változott a BTK. Lehet, hogy azért nem évült még el a gázszerelő esete 2009-ben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!