Mi történik akkor ha egy lakást öt évre kibérelek s a tulajdonos meghal?
A szerződés megszűnik, hiszen az egyik szerződő fél már nem létezik, ergo, nincs kinek teljesítsen a másik fél.
A járulékos dolgokat (kaució vissza) lehet követelni az örökösöktől. Ehhez hitelezői igényt kell benyújtani.
#3 Ez nem igaz. A szerződés a lakás bérléséről szól, nem szűnik meg, sőt fel se mondható az örökösök által a határozott idejű a szerződés.
A határozott idejű szerződések egyoldalú felmondásának 3 esete van, ezekből az egyik az ha az örökösnek a bérlő hazudik a bérlés feltételeiről és így akarná megkárosítani. De a szerződést magát az nem bontja fel ha az ingatlannak más lesz a tulajdonosa.
Kérdező, a bérleti szerződéssel a bérleti jogod megmarad. Az örökös a szerződés feltételei szerint járhat el. Ha határozott idejű a szerződésed akkor azt közös megegyezéssel lehet csak felbontani, a szerződésben megszabott módon lehet a bérleti díjat emelni stb. határozatlan idejű szerződésnél meg ott van a felmondás módja a szerződésben.
5: Az nem igaz, amit te ide szartál.
Olvasd, birge:
"A szerződés megszűnésének alapesete, ha a felek teljesítik. Előfordulhat azonban, hogy a szerződés, teljesítés nélkül szűnik meg. Ez a felek akaratából szerződéssel vagy egyoldalú nyilatkozattal, bírósági, hatósági határozat révén és egyéb okból (pl. halál, lehetetlenülés) is bekövetkezhet."
"De a szerződést magát az nem bontja fel ha az ingatlannak más lesz a tulajdonosa."
Mondod te, a valóság meg ez:
"Megszűnhet a szerződés közigazgatási határozat alapján is. Ennek leggyakoribb esete, amikor egy lakásbérleti szerződés az ingatlan kisajátításával megszűnik."
#6 Gondolom agy hiányában nem várható el tőled, hogy bunkó megjegyzés helyett értelmezd amit találtál. Megsúgom, nem azt jelenti amit hiszel róla.
"SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A bérbeadó halála nem szünteti meg a bérleti szerződést, ezért a korábban megkötött bérleti szerződés alapján kell eljárni, ha az például a határozott idő eltelte miatt még nem szűnt meg. "
"Abban az esetben, ha a bérlő vagy a bérbeadó meghal, helyébe az örököse lép.
Tehát TÉVHIT, hogy ebben az esetben a szerződés megszűnik.
Az örökösöknek viszont lehetőséget ad a törvény, hogy ha nem akarják a lakás bérletét, akkor ne kelljen a szerződés alapján fizetniük, amíg le nem jár a határozott idejű szerződés.
TEHÁT:
A bérlő örököseinek 30 napon belül lehetősége van rendes felmondással felmondani a határozott időre kötött bérleti szerződést, melyre normális körülmények között nem lenne lehetősége."
"A magyar jogszabályok szerint a bérleti szerződés a bérbeadó halálával nem szűnik automatikusan. A törvény lehetővé teszi, hogy a szerződés továbbra is érvényben maradjon, és a bérlők továbbra is élvezhessék az ingatlan használatát. Azonban vannak olyan esetek, amikor a bérleti szerződés megszűnik a bérbeadó halálával.
"A határozott időre kötött bérleti szerződés főszabály szerint rendes felmondással nem mondható fel, hacsak a bérleti szerződés ennek lehetőségéről külön nem nyilatkozik, vagy a Ptk. erre vonatkozó rendelkezései lehetőséget nem adnak rá.
A hatályos Ptk. – szemben a korábbival – deklarálja a felek jogát arra, hogy a határozott idejű lakásbérleti szerződésben lehetővé tehetik a rendes felmondást. Ha a szerződésben erről a felek nem rendelkeznek, akkor a határozott időre kötött lakásbérleti szerződés főszabály szerint rendes felmondással nem mondható fel.
A főszabály alól azonban a Ptk. meghatároz olyan kivételes eseteket, amikor szerződéses kikötés hiányában is a törvény erejénél fogva akár egy határozott idejű bérleti szerződés idő előtti felmondása is lehetséges. Ezek az esetek a következők:
6:339. § (4): A bérleti szerződés nem szűnik meg a bérlő esetleges halálával, mivel a bérleti jogviszony a bérlő örököseire száll. A bérlő elhalálozása esetén lehetőség van arra, hogy a bérlő örökösei a bérleti szerződést 30 napon belül felmondják, megszüntessék.
6:340. § (3): Új tulajdonos esetén a határozott idejű bérleti szerződés szintén felmondható, ha az új tulajdonost a bérlő a bérleti szerződés lényeges feltételeiben vagy a bérleti viszony fennállásában megtévesztette.
6:346. § (2)-(3): A határozott idejű bérleti szerződés akkor is felmondható a bérlő részéről, ha a bérleményben olyan korszerűsítési munkák történnek, amelyek a lakás használatát jelentősen korlátozzák. Ezekről a korszerűsítési munkákról a bérbeadó köteles írásban értesíteni a bérlőt. A bérlő a kézhezvételt követő hónap utolsó napjáig felmondhatja a szerződést.
Ez a három eset lefedi azokat a helyzeteket, amelyben a határozott idejű bérleti szerződés felmondása egyoldalúan lehetséges. De természetesen a Ptk. lehetőséget ad arra, hogy a bérlő és a bérbeadó közös megegyezés keretében döntsenek a lakásbérleti szerződés megszüntetéséről."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!