Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a névváltoztatás menete...

Mi a névváltoztatás menete lépésenként?

Figyelt kérdés

Próbáltam utánanézni, és azt találtam, hogy először egy anyakönyvvezetőhöz kell menni, akinek benyújtom a kérelmet, hogy nevet szeretnék változtatni, ő pedig adni fog egy lapot, amit ki kell tölteni. Ezután kifizetem utalással a 10 ezer ft-os díjat.

Jól értelmeztem az információkat?

Illetve maga az okmányok cseréje utána hogyan zajlik? A folyamat végén kapott papírt beviszem az okmányirodába, végigülöm az összes ügyintézést? (Személyi, lakcím, adó, taj kártya)


tegnap 19:54
 1/1 MDaniel98 ***** válasza:

A névváltoztatást az illetékes kormányhivatalnál kell kezdeményezni, ami Magyarországon a Kormányablak. A kérelmet személyesen kell benyújtani.

Az eljáráshoz szükséges formanyomtatvány elérhető a Kormányablakokban, illetve letölthető a kormányzati honlapokról. Ez a formanyomtatvány tartalmazza a kérelmező új nevét, az indoklást (ha szükséges), és egyéb személyes adatokat.

Személyazonosító igazolvány vagy más személyazonosító okmány (pl. útlevél, jogosítvány).

Lakcímkártya.

Születési anyakönyvi kivonat.

Házassági anyakönyvi kivonat, ha a névváltoztatás érinti a házassági nevet is

A névváltoztatási eljárásnak van egy illetéke, amelyet a kérelem benyújtásakor kell megfizetni. Ez az összeg általában 10.000 forint (2024-es állapot), de a pontos összeg változhat. Ha azonban valamilyen különleges okból kérik a változtatást, bizonyos esetekben az illetékmentesség is kérhető.

A névváltoztatási kérelmet az anyakönyvvezető és az illetékes hatóság bírálja el. Az elbírálás folyamatában megvizsgálják, hogy az új név megfelel-e a jogszabályoknak. Például, a névválasztás nem lehet sértő vagy jogellenes, és be kell tartani a névviselési szabályokat (pl. egy keresztnév lehet maximum két tagú).

A folyamat általában 30-60 napot vesz igénybe.

ma 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!