Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jól működik a magyar és...

Jól működik a magyar és amerikai igazságszolgáltatás, miben kéne változtatni?

Figyelt kérdés

Szerintem

Fura büntetési tételek. Az usa-ban 30,50,100 évet adnak azért, amiért itt néhányat. Pl. egy eset: valaki csak autót vezetett egy rablásnál, a rabló ölt, ő 30 évet kapott vádalkuval, a sofőr életfogytiglant. Mert "részt vett" a gyilkosságban. Most egy államban ez változott, és sokan kiszabadultak. Tehát összevissza adják a büntetéseket.

Rugalmatlan az egész. Felülvizsgálat alig van. Àtlagemberek vannak az esküdtek közt. Sok a hiba, amit nem tudnak felülvizsgálni. Sok ártatlant ítélnek el.

Nálunk nevetségesen kicsik a büntetések.

Halálokozásért sokszor kicsi a büntetés, pl. ha 200zal száguldozva megöl valaki több embert, pár évet kap. A minap megölte, halálra kínozta valaki a kisgyerekét, és felfüggesztettet kapott.

Nem vesznek figyelembe semmit, pl. ugyanolyan egy 95 éves elleni cselekmény, akinek mondjuk 1 hónapja lenne hátra, mint egy 10 vagy 20 éves elleni.

Nem kellene enyhébbnek lennie az amerikai, és szigorúbbnak a magyar igazságszolgáltatásnak?

Sok a felesleges és túl hosszú ügy is.

Miben változtatnál?



tegnap 20:50
 1/2 sörpocak ***** válasza:

"Rugalmatlan az egész. "

Inkább az a probléma, hogy TÚL rugalmas, lásd a saját példádat a vádalkuval. Az ügyész tök rugalmasan mozoghat a kiszabott büntetéssel attól függően, hogy mit tud kialkudni a vádlottból.


"Àtlagemberek vannak az esküdtek közt."

Ez mondjuk nem sokat számít, a bíró felülírhatja az esküdtek döntését, azok inkább csak azért vannak, hogy ráerősítsenek egy-egy ítélet megkérdőjelezhetetlenségére a bemutatott bizonyítékok alapján.


"Miben változtatnál?"

Behoznám a magyar jogrendszerbe a "small claims court"-ot. Nem minden civiljogi eset követeli meg az ügyvédi közreműködést, vagy a jelenlegi bírói rendszer bürokratikus huzanováját. Kvázi a legtöbb internetes csalás és átverés Magyarországon azért tud életben maradni, mert a tolvajok tudják, hogy fél millió forintig bezárólag senki nem veszi komolyan az áldozatot, vagy amaz nincs felkészülve pénzben, időben, energiában, hogy ügyvédet fogadjon (khm, 30-50 ezres órabéren, amit már az első konzultáció alkalmával ki kell perkálnia) és rohangáljon a bíróságra a kövi 2 évben. De ugyanez igaz a nem csalásszerű, csak rosszindulatú teljesítésekre, szállítmányozásokra, szomszédi fiaskókra és miegyébre. Ezekből az ügyekből egy bíró naponta 24-48-at simán letudna darálni, attól függően, hogy mekkora adminisztratív terhet társítunk hozzá.


Illetve próbálnám valahogy erősíteni a csoportos perek intézményét is, mert nagyon hasznosnak találom, de nagyon-nagyon kevés magyarországi példát látni rá.


Minden más szerintem inkább szervezésbeli és kapacitásbeli problémák, amik idehaza vannak, amikhez nem feltétlenül a törvényt kell módosítani, hanem a bírói rendszer intézményi kereteit újragondolni egy nagyadag toborzással kiegészítve.

tegnap 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az esküdtszék és a precedensjog szerintem nagyon rossz.

A súlyos büntetések nem feltétlenül.


Ami hiba, hogy ugyanazért az ügyért nem lehet kétszer valakit vádolni.


Ha érdekel a téma, nézd meg a 12 dühös ember c. filmet.


De A milliárd dolláros forráskód c. film is nagyon érdekes.

tegnap 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!