Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jól működik a magyar és...

Jól működik a magyar és amerikai igazságszolgáltatás, miben kéne változtatni?

Figyelt kérdés

Szerintem

Fura büntetési tételek. Az usa-ban 30,50,100 évet adnak azért, amiért itt néhányat. Pl. egy eset: valaki csak autót vezetett egy rablásnál, a rabló ölt, ő 30 évet kapott vádalkuval, a sofőr életfogytiglant. Mert "részt vett" a gyilkosságban. Most egy államban ez változott, és sokan kiszabadultak. Tehát összevissza adják a büntetéseket.

Rugalmatlan az egész. Felülvizsgálat alig van. Àtlagemberek vannak az esküdtek közt. Sok a hiba, amit nem tudnak felülvizsgálni. Sok ártatlant ítélnek el.

Nálunk nevetségesen kicsik a büntetések.

Halálokozásért sokszor kicsi a büntetés, pl. ha 200zal száguldozva megöl valaki több embert, pár évet kap. A minap megölte, halálra kínozta valaki a kisgyerekét, és felfüggesztettet kapott.

Nem vesznek figyelembe semmit, pl. ugyanolyan egy 95 éves elleni cselekmény, akinek mondjuk 1 hónapja lenne hátra, mint egy 10 vagy 20 éves elleni.

Nem kellene enyhébbnek lennie az amerikai, és szigorúbbnak a magyar igazságszolgáltatásnak?

Sok a felesleges és túl hosszú ügy is.

Miben változtatnál?



okt. 7. 20:50
 1/9 anonim ***** válasza:

"Rugalmatlan az egész. "

Inkább az a probléma, hogy TÚL rugalmas, lásd a saját példádat a vádalkuval. Az ügyész tök rugalmasan mozoghat a kiszabott büntetéssel attól függően, hogy mit tud kialkudni a vádlottból.


"Àtlagemberek vannak az esküdtek közt."

Ez mondjuk nem sokat számít, a bíró felülírhatja az esküdtek döntését, azok inkább csak azért vannak, hogy ráerősítsenek egy-egy ítélet megkérdőjelezhetetlenségére a bemutatott bizonyítékok alapján.


"Miben változtatnál?"

Behoznám a magyar jogrendszerbe a "small claims court"-ot. Nem minden civiljogi eset követeli meg az ügyvédi közreműködést, vagy a jelenlegi bírói rendszer bürokratikus huzanováját. Kvázi a legtöbb internetes csalás és átverés Magyarországon azért tud életben maradni, mert a tolvajok tudják, hogy fél millió forintig bezárólag senki nem veszi komolyan az áldozatot, vagy amaz nincs felkészülve pénzben, időben, energiában, hogy ügyvédet fogadjon (khm, 30-50 ezres órabéren, amit már az első konzultáció alkalmával ki kell perkálnia) és rohangáljon a bíróságra a kövi 2 évben. De ugyanez igaz a nem csalásszerű, csak rosszindulatú teljesítésekre, szállítmányozásokra, szomszédi fiaskókra és miegyébre. Ezekből az ügyekből egy bíró naponta 24-48-at simán letudna darálni, attól függően, hogy mekkora adminisztratív terhet társítunk hozzá.


Illetve próbálnám valahogy erősíteni a csoportos perek intézményét is, mert nagyon hasznosnak találom, de nagyon-nagyon kevés magyarországi példát látni rá.


Minden más szerintem inkább szervezésbeli és kapacitásbeli problémák, amik idehaza vannak, amikhez nem feltétlenül a törvényt kell módosítani, hanem a bírói rendszer intézményi kereteit újragondolni egy nagyadag toborzással kiegészítve.

okt. 7. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Az esküdtszék és a precedensjog szerintem nagyon rossz.

A súlyos büntetések nem feltétlenül.


Ami hiba, hogy ugyanazért az ügyért nem lehet kétszer valakit vádolni.


Ha érdekel a téma, nézd meg a 12 dühös ember c. filmet.


De A milliárd dolláros forráskód c. film is nagyon érdekes.

okt. 7. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Szerintem nem jók a büntetési tételek. Pl. egy gyilkosságért lehetne adni akár 0, akár 30 évet, sok enyhítő vagy súlyosbító körülménynek kéne lennie, pl. az elkövető és az áldozat személyisége, kapcsolata. Pl. hogy ugyanaz ha az áldozat 90 vagy 18 éves, az nevetséges.

Szerintem 20-30 év általában elég büntetés, az mar borzasztó nagy idő.

Az hogy itthon egy gyilkosság akár 0 év (lásd fenti példa), vagy hogy ha szándékosan száguldozik valaki veszélyeztetve másokat, az pár év, ha meghal valaki... pár napja volt egy olyen, meghalt egy kisgyerek.

A fenti példa is mutatja, hogy előbb életfogytiglant kapott valaki, egy törvény után neg semmit, tehát fogalmuk dincs, mit kéne csinálni... Amerikában van ikyen hogy valaki részt vesz egy gyilkosságban, és sok hekyen automatikusan ezért kap sok évet, nem vizsgálják, milyen mértékben vett részt...

A bírói, egyéb nyilvánvaló hibák. Pl. Nenendez ügyben a bíró szerint nemi eröszak nem lehet férfiak ellen, ezért elítélték őket. Nem mintha vizsgálták volna hogy mennyire jogos ha terrorizálnak egy gyeteket, neki bosszút állni.

OJ-t elengedték mert az esküdtek épp tiltakoztak a fehér elnyomás ellen pedig 2 embert megölt.

okt. 8. 06:57
 4/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy amerikában van-e, nálunk nincs gyilkosság. Talán az 1800-as években még volt az akkori "btk."-ban, de azóta nem. Akkor is úgy definiálták, hogy előre megfontolt emberölés, és azt hiszem, hogy akasztás is járhatott érte. A hirtelen felindulásból elkövetettet már nem, az már csak emberölés.

Az emberölésnek elég sok fajtája van: szándékos, gondatlanságból elkövetett, jogos védelemből elkövetett... ezeket nagyon nem lehet egy kalap alá venni, és teljesen jogos a skála a büntetlenség és a legsúlyosabb büntetés között.


Szerintem a magyar büntetések túl enyhék. Konkrét példát tudok mondani, egy nagyon távoli ismerősömnek a fiát csoportosan előre kitervelten 70 késszúrással ölték meg. A holttest több mint egy évig nem került elő. Az elkövetők nem kiskorúak, hanem fiatal felnőttek voltak. A legnagyobb büntetés 12 év volt. Aztán jó magaviselettel ugye...


De az se normális, hogy micsoda vádalkúk lehetségesek, pl. Kaleta esetében is látható, hogy valamit meg lehet úszni szinte büntetlenül, míg más sokkal kevesebb gyerekpornókép birtoklásáért stb. sokkal nagyobb büntetést kapott, pedig ő is büntetlen előéletű volt, bla-bla.


A 0 éves büntetés gyilkosságért - nem látom a fenti példát, de ha megismétled, mérlegelem.


Az ítélet ára c. filmben, ami megtörtént eseményt dolgoz fel, elhangzik, hogy a feketék esetében 9 halálraítéltből kiderült, hogy egy ártatlan. És itt csak a halálraítéltekről beszélünk. Szóval igen, voltak, és nyilván most is vannak súlyos hibák.


Én nem tartom szerencsésnek azt, hogy egy esetet kiemel valaki és azt mondja, hogy azért mentik fel, mert fekete, annak ellenére, hogy bűnös, mert ha az igazságszolgáltatással kapcsolatos vitába bele akarod vinni a bőrszít, akkor úgy korrekt, ha beleviszed azt, is, hogy hánynál befolyásolta a megítélésnél negatívan a bőrszín. És nem csak az ítéletnél, hanem a nyomozástól kezdve az ügyészi hozzáálláson át az esküdt szék döntése és a bírói ítéletén át sorba.


Sokkal súlyosabb hibának tartom azt, hogy az elnöki kegyelem nincs korlátozva, hogy milyen esetben adható. Trump például a végén zsinórban adta a bűnrészeseinek, vagy minek nevezzem őket, és nem csak a már elítélteknél, hanem azoknál is, akiknél még csak nyomoztak, így le is kellett állni náluk.


Nálunk Orbán a pedofilt védő elnöki kegyelmi botrány miatt hozott egy alkotmánymódosítást, hogy kiskorú sérelmére lekövetett bűncselekmény miatt nem lehet elnöki kegyelmet adni. Ez szerintem így egy baromság. Persze értem én, hogy hirtelen ki akarta szúrni az emberek szemét valamivel, de szerintem inkább azt kellett volna, hogy milyen esetekben lehet, és azt, hogy ezeknek az elnöki kegyelemről való döntés közérdekű adat, és indoklással kell ellátni. Pl. halálos beteg, vagy tette társadalmi megítélés szerint elfogadható, vagy minimum nagyon megosztó, pl. eutanázia és hasonló. Utóbbi még egy kiskorú esetében is, pedig csak arról van szó, hogy nem akarja, hogy a gyereke feleslegesen szenvedjen egy fájdalmas, gyógyíthatatlan reménytelen betegségben.

okt. 8. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Jelenleg rengeteg ártatlan ül. A példákkal csak példálózok. Pl. Nenendez ügyben azzal hogy a bíró azt mondta, nincs nemi erőszak férfiak ellen, így teljesen kizarta ezt a gyilkosság okaiként, akár jogos önvédelemként, és el is döntötte a pert. De ma már tudjuk hogy hazudott. Miért nem tárgyalják újra? Miért nem nézik meg mi történt az ügyben, előzmények, személyiségek, milyen tulajdonságai vannak az embereknek. Mik az enyhítő körülmények. A telhes esetet, amit nem lehet bekategorizálni hogy jogos önvédelem, előte megfontolt stb.

Miért száguldozott valaki, mert sietett? Vagy versenyzett, vagy a személyisége miatt nem érdekelte ha megöl valakit? Maffiózó, vagy példás életet élt? 90 éves vagy 5 éves az áldozat? 90 vagy 5 évet vett el valakitől?

A fenti esetben egy kb. 4 éves gyereket vertek, éheztettek, belehalt. Több ilyen volt most, 0 vagy pár évet kaptak a szülők. Míg mások, pedók, akik betegek, szerinted azért érdemelnének súlyos büntetést, mert képeket nézegettek a neten. Szerintem megölni egy 4 éves gyereket egy kicsit súlyosabb.

Amerikában van olyan hogy ha részt vesz valaki gyilkosságban, az 30 év vagy életfogytiglan. Most egy államvan ezt eltörölték. Nem lehetne megnezni, milyen mértékben vett részt? Szándékosan e, ott vokt e a közelben, stb. Milyen életet élt, milyen a személyisége, stb. És az alapján arányosan ítélni.

okt. 8. 08:54
 6/9 anonim ***** válasza:

"Miért nem tárgyalják újra?"


Ez például egy jó meglátás mind a magyar, mind pedig az amerikai modellben. Nincs automatikus újratárgyalás. Bármit újra lehet tárgyalni, másodfokra, kúriához, alkotmánybírósághoz stb. vinni, de ahhoz a sértettnek kell újra neki leselkednie, amit pénz, idő és miegyéb hiányában (lehet, hogy már nem is él addigra) nem tesz meg. Ez amerikában még erősebben érvényesül, hisz k*rva drága jogi vitákba keveredni ott.

okt. 8. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Egy másik dolog, hogy szerintem sok a felesleges per. Nekem pl volt egy ami egyértelmű volt az elejétől, mégis lefolyt, értelmetlenül, milliókba kerülhetett az adófizetőknek.

Amerikában az újratárgyalás is ritka. Nagyon nehéz elérni.

okt. 8. 10:13
 8/9 Justinianus ***** válasza:

"Pl. egy gyilkosságért lehetne adni akár 0, akár 30 évet, sok enyhítő vagy súlyosbító körülménynek kéne lennie, pl. az elkövető és az áldozat személyisége, kapcsolata. Pl. hogy ugyanaz ha az áldozat 90 vagy 18 éves, az nevetséges."

Van rengeteg enyhítő és súlyosító körülmény (súlyosbító nincs, mert ilyen szó a jogban nincs), csak ezek szerint te nem tudsz róla.

Egy 18 éves sértett sérelmére elkövetett emberölés büntetési tétele öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, egy 90 éves sértett sérelmére elkövetett emberölés büntetési tétele pedig tíz évtől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés, ami elég széles spektrum (szélesebb, mint amit te írtál), bár nem feltétlen a te logikád alapján, miszerint aki már öreg, annak úgyis mindegy; de nyilván ez is egy vélemény.

okt. 8. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Hat ez is elég bizarr hogy egy fiatalt megölni lehet 5 év, max. 15, egy 90 évest meg lehet életfogytiglan. Perverz. Nem azért mert eleget élt hanem mert sokkal nagyobb kárt okoz egy fiatallal tenni.

Mar a 15 év is bizarr egy gyilkosságért. Az is hogy ha 17 éves és 355 napos az elkövető, sokkal kevesebbet kap. Tehát a jog nem veszi figyelembe a karokozást és nincs benne fokozatosság.

okt. 8. 19:07

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!