Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit mond ilyen esetben a...

Mit mond ilyen esetben a törvény/jog?

Figyelt kérdés

A munkahelyünkön a munkavédelmi cipő használata kötelező, de van akinek valamilyen egészségügyi problémája van amit szakorvosi papírral tud igazolni és ez miatt felmentést kapott alóla.

(fontosnak tartom megjegyezni hogy itt inkább afféle "menjünk biztosra" felfogásból adnak mindenkinek cipőt, mert van hogy saját magának pakol a dolgozó kb 2-3 kg-s súlyt és balesetvédelmi okból lett így, tehát nem 40kg-s súlyokról beszélünk ami komoly sérülést okozhatna.)

A cégünk új vezetősége ezt el kívánja törölni és mindenkinek kötelező a munkavédelmi lábbeli használata.

Kérdéseim:

Ezt megtehetik?

Lehet hogy eddig se lett volna szabad felmentéssel dolgozni, a munkahelyünk szabályzata volt laza?


szept. 21. 20:56
 1/8 anonim ***** válasza:
59%
Ez esetben olyan munkahelyet kell keresni ahol nem előírás a munkavédelmi cipő.
szept. 21. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Igen, kötelezhet a munkahely munkavédelmi cipő viselésére..... Viszont a nem hordás alól nem menthet fel egészségügyi probléma. Ez esetben külön kell csináltatni a dolgozónak cipőt a saját számára, és igazolás kell, hogy az általa csináltatott gyógy munkavédelmi cipő megfelel a normál munkavédelmi cipő követelményinek, és számlát kell róla kérni, aminek összegét a munkahely megtéríti.
szept. 21. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 DK-s ***** válasza:
50%

A munkavédelmi ruházat alól nem kaphatott felmentést.


És a saját, jól felfogott érdeke hogy kötelezze rá a dolgozókat. A "sárga földig" lebüntetik őket, ha a melóson nincs rajta. Eleve munkába sem állhatna az előírásos felszerelés nélkül!

szept. 21. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
66%

A munkahely határozza meg (nyilván egy ellenőrzésen védhető módon), hogy az adott munkakört milyen veszélyességi fokozatúnak minősíti, ebből adódóan milyen védőeszközt tesz kötelezővé, valamint milyen engedményt tesz a viselés alól.

Arra senkit nem kötelezhetnek, hogy olyan cipőt viseljen, amiről orvos állapította meg, hogy az illetőnél egészségkárosodást okoz.

Három lehetőség van:

- Alkalmatlanság miatt elbocsátják.

- Engedik, hogy ne viseljen védőeszközt, de ha az illető ebből adódóan balesetet szenved, akkor a cég minősül felelősnek, és minden ebből adódó kártérítést fedeznie kell. (Ez alól akarnak most nálatok kibújni.)

- Orvosi igazolás alapján a dolgozó kereshet olyan cipőt, ami neki alkalmas, és a védelmi fokozata megfelel a hivatalosan előírt típusnak. Ez esetben a munkahelytől függ, hogy kifizeti-e az adott cipőt. (Nem is lenne reális, hogy valaki talál egy 200 E-be kerülő cipőt, és azt fizettesse ki a céggel, miközben a többiek 10 E-s cipőt hordanak.)

szept. 24. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 DK-s ***** válasza:
61%

#4-nek:


"A munkahely határozza meg (nyilván egy ellenőrzésen védhető módon), hogy az adott munkakört milyen veszélyességi fokozatúnak minősíti,"


A munkaügyi felügyeletet pedig qrvára nem fogja érdekelni, hogy SZERINTÜK az milyen fokozatba tartozik. Meg vannak az előírások, nem egy cég dönti el.


És ha például egy adott munkaterületen védőcipő használata kötelező, akkor a munkaterületen nem tartózkodhat senki anélkül! Ha kapnak egy ellenőrzést, a hatóság kőkeményen büntet!


Ez nem úgy működik ahogy te megálmodtad. Nincs olyan hogy "Engedik, hogy ne viseljen védőeszközt," mert a JOGSZABÁLYOK nem engedik.


Te hol élsz, baxxus?!

szept. 24. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

5

Mert szerinted ki fogja megejteni a munkakörök besorolását? Majd kimegy valami hatóság, és minden dolgozót külön besorol?

Hát nem.

A munkahely (valamelyik vezetője) végignézi a kategóriákat, és keres egy olyat, ahová az adott munkakört be lehet suvasztani. Azt azért illik tudni, hogy a munkahelyeken a valóságban létező munkakörök nagyobb része nem illik bele tökéletesen semelyik kategóriába, csak hasonlít valamelyikre, ill. néhányra. És még azonos FEOR alapján is van olyan, hogy teljesen más veszélyességi kategóriába esik egy munkakör. Egyik munkahelyen a lakatos nem emelget fél kilónál nehezebb dolgokat, nem kell neki orrbetétes bakancs. A másik munkahelyen 50 kilós dolgokat emelget (ugyanolyan FEOR-ral), és kell neki acélbetétes. A harmadik lakatos nagyfeszültségű berendezések közt dolgozik, csak műanyag orrbetétes lehet rajta, fém nem.

És nem más, hanem bizony-bizony, a munkahely találja ki, hogy konkrétan milyen csoportba rakja veszélyesség szempontjából.

Természetesen, ahogy írtam is, védhető módon kell ezt a besorolást elvégezni.

szept. 24. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 DK-s ***** válasza:
52%

#6-nak:


Elkanyarodtál a fő témától!


Itt az volt a téma, hogy "A munkahelyünkön a munkavédelmi cipő használata kötelező, de van akinek valamilyen egészségügyi problémája van amit szakorvosi papírral tud igazolni és ez miatt felmentést kapott alóla."


Ha a munkaterület "acélbetétes terület", akkor arra SEMMIFÉLE orvos nem adhat felmentést!


És tapasztalatból tudom, hogy a védőeszközök használatának törvényi kötelezettsége, és a valós szükségessége köszönő-viszonyban sincs. Például egy tetőn dolgozó ácsnak ugyanúgy viselnie kell bukósisakot FOLYAMATOSAN!, mint egy térdig érő árkot ásó segédmunkásnak. Tehát biztos hogy nem lehet vele úgy trükközni, ahogy azt te elképzeled!

szept. 24. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 DK-s ***** válasza:
27%

Ismét #6-nak:


Elfelejtettem megjegyezni egy fontos tényt: KŐMŰVES vagyok.

szept. 24. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!