Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki ma Magyarországon...

Ha valaki ma Magyarországon otthon meghal, mondjuk mert már olyan öreg volt, vagy váratlanul infarktust kapott, szóval nincs idegenkezűség az esetben, akkor mindenképpen fel kell boncolni?

Figyelt kérdés

Elkerülhető valahogy a boncolás? Meg lehet valahogy oldani, hogy a halál után ne vigyék el a kórházba, orvosokhoz a testet, hanem otthon felravatalozzák, majd eltemessék?

Tudtok linkelni ide vonatkozó törvényt/jogszabályt/rendeletet?



jún. 13. 19:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
29%
Ha otthon halt meg, akkor MINDEN ESETBEN kötelezö a boncolás.
jún. 13. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
1 ez mindig így volt?
jún. 13. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk többen itthon hunytak el. Senkinél nem volt kötelező a boncolás... a halál beálltát a háziorvos vagy az ügyeletes orvos állapítja meg. Ha úgy látja hogy valami miatt indokolt a boncolás/rendőrség, stb bevonása, akkor ő intézi. Neki kell(ett volna) szólni hogy nem akartok boncolást. Szól a temetketési vállalatnak akit választottatok, ők pedig elviszik az elhunytat felkészíteni, hűteni.
jún. 13. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
78%

Nem kötelez minden esetben.

Világosan leírja az egészségügyről szóló törvény hogy mikor kötelező és mikor mellőzhető



[link]



219. § (1) Az elhunyt személyt – függetlenül attól, hogy fekvőbeteg-gyógyintézetben vagy azon kívül hunyt el – kórbonctani vizsgálat alá kell vonni, ha


a) a halál oka klinikai vizsgálatokkal nem volt megállapítható,


b) perinatális halál esetén,


c) * az elhunyt szerv- vagy szövetátültetés donora vagy recipiense volt,


d) az elhunyt foglalkozási eredetű megbetegedésben szenvedett, és annak gyanúja merült föl, hogy a halál oka ezzel van összefüggésben,


e) az elhunyt szervezetébe újra felhasználható, nagy értékű műszert vagy eszközt ültettek – amennyiben az nem képezi az elhunyt tulajdonát –, kivéve, ha a műszer vagy eszköz jellege nem kívánja meg az elhunyt kórbonctani vizsgálatát,


f) az esetnek tudományos vagy oktatási jelentősége van,


g) az elhunytat hamvasztani kívánják, kivéve a (3) bekezdés szerinti rendelkezéseket,


h) a 16. § (1)–(2) bekezdése szerinti személy ezt kéri.


(2) * Az (1) bekezdés szerinti esetek kivételével az elhunyt személy kórbonctani vizsgálatától el lehet tekinteni az alábbi feltételek együttes fennállása esetén:


a) a halál természetes eredetű,


b) a halál oka egyértelműen megállapítható,


c) a kórbonctani vizsgálattól további lényeges megállapítás nem várható,


d) fekvőbeteg-gyógyintézetben elhunyt esetén a kezelőorvos és a patológus szakorvos, fekvőbeteg-gyógyintézeten kívül elhunyt esetén a kezelőorvos a kórbonctani vizsgálatot nem tartja szükségesnek.


(3) * A kórbonctani vizsgálat elvégzésétől a (2) bekezdés szerinti feltételek fennállása esetén – külön jogszabályban foglaltaknak megfelelően – el lehet tekinteni az (1) bekezdés f)–g) pontjaiban meghatározott esetben is, ha az elhunyt még életében vagy hozzátartozója a halált követően írásban kérte a kórbonctani vizsgálat mellőzését. Nem mellőzhető a kórbonctani vizsgálat, ha az elhunyt még életében vagy a halált követően a hozzátartozó azt írásban kérte.


(4) * A kórbonctani vizsgálat mellőzéséről fekvőbeteg-gyógyintézetben elhunyt személy esetében a fekvőbeteg-gyógyintézet (egyetemi klinika) orvos igazgatója, egyéb esetekben az egészségügyi államigazgatási szerv írásban dönt.


(5) A kórbonctani vizsgálat célja


a) a halál bekövetkezését megelőzően kialakult valamennyi kóros állapot részletes vizsgálata és a betegség megállapítása,


b) a népesség megbetegedési és halálozási okainak feltárása,


c) az egészségügyi ellátás során alkalmazott diagnosztikai és gyógyító eljárások hatékonyságának ellenőrzése,


d) az orvosi és gyógyszerészeti tudomány fejlődésének elősegítése.

jún. 13. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Még az érdekel, hogy ha valaki otthon hal meg, kit kell értesíteni és mikor?
jún. 14. 15:11
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
A háziorvost vagy a központi orvosi ügyeletet (1830) kell értesíteni, megállapítani a halál tényét. Az orvos fog intézkedni a halott elszállításáról. Ebbe te is beleszólhatsz, ha van elképzelésed, hogy melyik céggel akarsz üzletelni.
jún. 16. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Bereczk Jénos ***** válasza:

Engem a "D" pont érdekelne, hogyan lehet még valakinek életében jelentkezni

"majdani boncolásra, kutatási, vagy szervek felhasználása céljából", mert már halála után igencsak nehézkes lenne, kutatási célból?

jún. 17. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

7. természetesen még életében nyilatkozik az ember erről.

[link]

[link]

jún. 17. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

És ha a halottnak még életében az a kívánsága, hogy halála után (amennyiben otthon történik) még 3 napig otthon fel legyen ravatalozva, ez teljesíthető? Aki ezt megteszi, felelősségre vonható azért, mert nem értesített egyből senkit a halálesetről, csak 3 nap után?

Köszönöm az eddigi válaszokat, nagyon hasznosak voltak!:)

jún. 17. 09:21
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez jó kérdés.....

Régen virrasztottak az elhunyt mellett és otthon öltöztették, ravazalozták, de ma már nem így van és a szabályok is mások.

ma gyakorlatilag késedelem nélkül be kell jelenteni a halált és - ahogy írtuk feljebb - ki kell hívni a háziorvost, ügyeletes orvost (nem mentőt!) aki megállapítja a halált és intézketik a test mielőbbi elszállításáról. Ennek is van egy néhány órás határideje, hogy mennyi időn belül köteles a temetkezési vállalat elszállítani. (ezért is tartanak 24 órás ügyeletet)

Az otthoni ravatalozásról egy temetkezési vállalatot kérdezz meg - nagyobbaknak van ügyfélszolgálata is. De szerintem, mivel közegészségügyi kockázatai vannak, nem fogják engedélyezni. 3 napos hulla azért tud érdekes dolgokat művelni.... főleg ilyen melegben.

Azt meg lehet tenni hogy ha este, éjszaka történik az elhalálozást, akkor csak reggel hívtok orvost. De sokkal tovább nem érdemes és nem is szabad várni. A holttestről az orvos meg tudja állapítani hogy mikor történt a halál. Ha sokáig aszaljátok még az ágyban, akkor abból még büntetés is lehet. Meg persze fertőzésveszélynek van kitéve mindenki a környezetében.

jún. 17. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!