Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy van a kötelesrész szabály...

Hogy van a kötelesrész szabálya? Amennyiben hagyatékikor öröklök én is egy húsz milliós ingatlant, nővérem is. Akkor kötelesrészt kell-e fizetnem a számomra anyukám halála előtt fél évvel ajándékozott ingatlanból aminek az értéke hat millió?

Figyelt kérdés
szept. 15. 11:32
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Az ajándékozáskor az ingatlan a te tulajdomidba került, így az nem része a hagyatéknak.
szept. 15. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
51%
Szerintem csak akkor, ha a tesód pert indít az ajándékozás miatt. Azt akkor lehet, ha az ajándékozó 10 éven belül hal meg. Akkor megítélhetik a kötelesrészt.
szept. 15. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Végrendelettel kapjátok a két ingatlant? Mert ha nem, akkor nem a kötelesrész számítását kell alapul venni az ajándékkal kapcsolatban, hanem az osztályra bocsátást.

A kötelesrész nem azt jelenti, hogy mindenből egyharmadot kell kapni a gyereknek. Hanem hogy az örökség teljes értékét alapul véve, a törvényes (azaz, végrendelet nélküli) öröklés alapján neki járó rész egyharmadát kell (értékben) megkapni.

Vagyis, a teljes érték - az ajándékkal együtt - 46 M, a nővéred a neki törvényesen járó fél résznek a harmadára jogosult kötelesrészként, ami 7,66 M. Vagyis, ha ennél többet kapott, akkor a 6 M-s ingatlanból már semmi nem jár neki.

szept. 15. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Jelenleg a hagyaték a két ingatlan, azt öröklitek, ahogy írtad, egyik a tiéd, a másik a növéredé.

Az ajándékozott ingatlan (vagy más ajándékozott vagyontárgy) a te tulajdonod jelenleg. Ha ezt az ajándékozást a növéred megtámadja - erre akkor van lehetösége, ha az ajándékozó az ajándékozás után 10 éven belül meghal, utána nincs -, akkor az ajándék értékéböl jár neki köteles rész, ami a törvényes örökség egyharmada, tehát a 6 millió felének (ezt örökölné, ha nem lett volna az ajándékozás) az egyharmada járna neki ebböl.

szept. 15. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom, hogy a köteles rész egyfajta vigasz, arra az esetre, hogy ne legyen könnyen kitagadható senki. Megvan az öröklésnél számított arány. Na ezt nem tudom biztosra....
szept. 15. 16:42
 6/7 anonim ***** válasza:

A köteles rész nem "vigasz", hanem az örökség egy része, ami bizonyos feltételek mellett jár.

Egyébként a legokosabb, ha felkeresel egy ügyvédet és töle kérsz infót

szept. 15. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Justinianus ***** válasza:
100%
A lényeget még mindig nem írtad le, hogy hogyan történt az öröklés - ahogyan a hármas válaszoló is kérdezte-, mert úgy esetleg valaki érdemben is segíteni tudna, és nem csak találgatna.
szept. 15. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!