Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van rá mód hogy ha ajándékozna...

Van rá mód hogy ha ajándékoznak nekem egy ingatlant a szüleim akkor azt ne követelhessék vissza és a testvérem se támadhassa meg?

Figyelt kérdés

A házuk mellett van egy üres építési telek ami apám tulajdona. Szó volt róla hogy nekem ajándékozzák és én arra építenék egy házat.

Viszont nem akarom hogy később visszaköveteljék mert a tesómnak kell egy része, vagy a tesóm megtámadja, főleg amikor már van rajta egy ház.

Olvastam hogy nem követelhető vissza ha ez az ajándékozott mindennapi életvitelét veszélyezteti, szoval gondolom ez lépne életbe ha én építenék rá és abban laknék.

Viszont azt sem akarom hogy a tesóm követelőzzön. Velük nem a legjobb a viszonyuk és sokat is segítették már az életbe de irigy és nem hagyná hogy az az enyém legyen.


szept. 12. 08:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Pont fordítva; az ajándék visszakövetelhető, hogyha az ajándékozó anyagi helyzete indokolja. De lehet írni egy külön papírt, hogy ezen a jogcímen lemond a visszakövetelési jogáról (a többi, mint például az érdektelenség, megmarad).


A testvéred nem támadhatja meg az ajándékozást, mivel a tulajdonos maga dönt a tulajdonáról. Tévhit, hogy a lehetséges örökösöknek van beleszólásuk ebbe a dologba; semmi közük hozzá.


Ha az ajándékozástól nem telik el meghatározott idő (10 vagy 15 év, nem emlékszem pontosan), akkor testvérednek jár a köteles rész. Ha ezen túl hal meg, akkor nem jár belőle semmi. Viszont van az úgynevezett osztályra bocsátás, ami nagy vonalakban azt jelenti, hogy mivel te kaptál ajándékot, ő pedig nem, ezért a többi örökségből nem fele-fele arányban osztoztok. Azt hiszem az öröklési arányt bíróság mondja ki, ha testvéred perre viszi az ügyet.


Jogilag az a legegyszerűbb megoldás, hogy adás-vételivel kerül a nevedre. Kicsit drágább, mint az ajándékozás, és mérlegelni sem árt, hogy ha a testvéred beindul, akkor többet kell-e fizetned neki, mint az adás-vételivel, de úgy nyugalmad lesz.

szept. 12. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Adás-vételivel az olyan mintha megvettem volna és mivel házas vagyok ezért közös vagyonnak számítana. Szoval ha a feleségem ne adj Isten elhagyna, akkor vinné annak a felét ami generációk óta a családomé.

Ha nem ajándékozzák nekem akkor vagy eladnák, vagy az örökségünk része lenne. Lenne más örökség is, a mostani házuk amit nem fognak biztos eladni mert abban élnek. Viszont én nem az örökségre akarok várni ha előbb enyém lehetne a telek.

Az önkormányzat telek és építmény adót vetett ki és a szüleim nem akarnak minden évben egy üres telek után fizetni.


Olyan megoldás kellene hogy csak az enyém, tesóm nem követelhet belőle és a szüleim sem kérhetik vissza, továbbá a feleségem sem követelhet belőle soha semmit. Csak a lányunké legyen

szept. 12. 16:48
 3/5 Justinianus ***** válasza:

Akkor lehet(ne) visszakövetelni az ajándékot a szülő részéről, ha olyan nehéz anyagi körülmények közé került, hogy a saját létfenntartása érdekében szükséges. De ekkor sem vagy köteles a visszaadására, ha a létfenntartását megfelelően biztosítod, pl. havi járadékkal, vagy magadhoz veszed. Amit lehet, hogy az ajándéktól függetlenül is megtennél.

Olyan indokkal nem követelheti vissza, hogy a tesódnak szüksége van rá.

A tesódnak nincs mit megtámadni, a szülő szabadon neked ajándékozhatja, osztályra bocsátási kötelezettséged sincs (azaz nem kell a szülő halála esetén a hagyaték értékéhez hozzászámolni az ajándékot), csak ha a szülő így rendelkezett volna.

szept. 12. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Mi számít nehéz anyagi körülménynek?

Nem gazdagok most sem de apám nem kisnyugdíjas, van normális nyugdíja, anyám dolgozik, nincs semmi tartozásuk, nem éheznek, tehermentes házban laknak.


Elvileg a tesóm kérhetné örökléskor hogy fizessem ki a felét, ezt semmiképp sem szeretném. Inkább örököljön majd a szülői házból kicsivel többet vagy vigye a kis szántóföldet.

szept. 13. 07:23
 5/5 anonim ***** válasza:

A telket majdan (öröklésnél) akkor kellene osztályra bocsátani, azaz az örökségbe beszámítani, ha ezt a szüleid kikötnék, akár írásban, akár szóban (de bizonyítható módon, pl. tanúk által ismerve), vagy bármi erre utaló dolog lenne.

Ha semmi ilyesmi nincs, akkor a testvérednek nem lesz hozzá soha joga. De még ha ki is lenne kötve az osztályra bocsátás, akkor is a csupasz telek juttatáskori értéke lenne a mérvadó. Azt nyilván tudni fogod bizonyítani (pl. a tervekkel, számlákkal), hogy a házat már te építetted.

Egyébként ez a visszakövetelésre is vonatkozik. Ha neadjisten a szüleid visszakövetelik a telket, akkor nem fogják egy az egyben a házzal együtt visszakapni, mert a házat nem ők ajándékozták. Hanem lesz egy megosztás, és mondjuk az adott ingatlan (ház+telek) 1/4 részben a szüleid nevére kerül, 3/4 értékben a te nevedre.

Tehát ezen az egészen nem kell izgulni, nem lehet belőle baj. (Kivéve, ha valamilyen ok, pl. súlyos hálátlanság miatt visszakövetelhetik a telket, vagy az árát. Mondjuk, ha magatehetetlen öregek lesznek, nem segítesz nekik.)

Viszont ha házat építesz, akkor az már fele értékben a feleséged tulajdona lesz, még akkor is, ha nem lesz a nevére írva. Mivel a ház már a házasság alatt szerzett vagyon. Ha meghal, vagy elválik tőled, akkor a közjegyző, ill. bíróság meg fogja osztani a tulajdonjogot.

Ebben az esetben is külön fel fogják értékelni az ajándékba kapott telket meg a házat, és a telek értéke csak a tiéd marad, a ház értéke meg feleződik. Mondjuk, az egész ingatlan értékének 3/5 része marad a tiéd, 2/5 az asszonyé.

szept. 13. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!