Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hány évet kaphatok ezért?

Hány évet kaphatok ezért?

Figyelt kérdés
Ha megölök valakit, és van rá tanum, hogy jogos önvédelem lenne, hatósággal együttmüködnék, hány évet kaphatok? (Nem áll szándékomban, de jobb, ha tudom, mik a kilátásaim)

aug. 21. 19:31
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Ha a bíróság megállapítja a jogos védelmet, akkor természetesen semennyit (jogos önvédelem már nincs).
aug. 21. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
jogos önvédelem esetén nem kapsz börtönt.
aug. 21. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
88%

Btk. 160. § (1) Aki mást megöl, bűntett miatt öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


Jogos önvédelem esetén viszont nem büntetnek meg, ám annak a tényét előtte részletesen kivizsgálják.

aug. 21. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
83%
Az elkövető és tanú állítása csak egy dolog, ha a nyomok és bizonyítékok ennek ellentmondanak. Akkor a hamis tanúzót is előveszik.
aug. 21. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
35%

Kibővítem egy kicsit, de nem jogászi tudással. Ezt vegyed (vegyétek figyelembe). A jogban nincs is olyan hogy gyilkosság, emberölés, ha jól tudom.

Szóval, ha arra gondolsz, hogy előre kitervelten megölsz valakit, és vannak olyan férgek, akik melletted tanúskodnak, kicsi az esélye annak, hogy nem derül ki a sumákolás. Azért nem hülyék a zsaruk.

Más dolog, ha egy támadást hárítasz el, és véletlenül belehal a támadó a védekezésedbe.

Egy kicsit összetett, hogy mikor milyen helyzetben hogyan kell megítélni a dolgot. Más, ha otthon fekszel éjjel az ágyikódban, és más az is, ha fényes nappal egy forgalmas utcán ér támadás.

A törvény nem kötelez a fenyegető veszély kikerülésre, de az arányosság elvárható az új rendben is. Szóval, ha pofon akarnak ütni, nem vághatod bele a késed. Hasonló, de más helyzet, ha otthon a konyhádban sertepertélsz, valaki beugrik egy bozótvágóval az ablakodon, és te felkapod azt a kést, amivel a húst daraboltad. Ez valószínűleg jogos védelem.

Jogos védelem nem állapítható meg akkor, ha a megtámadott maga provokálta azt ki. Pl. a gyere ki a kocsma elé kizáró ok lehet.

Ha a veszély megszűnt az elhárításának is meg kell szűnnie. Ha már futna el, nem ütheted addig, amíg mozog.

A dolog megítélésében komoly szerepe van a belátóképességnek. A támadó előnyben van, ő tudja, mit akar. A másikat váratlanul éri, és félelmében pl. lehet, hogy csak cselekszik, de nem tudja mit.

Az élet elvétele nem lehet cél.

aug. 21. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
91%

A jogos ÖNvédelem kikerült a jogból. Azt csak a megtámadott önmaga testi épségének megóvására tett cselekedet lehetett.

A jogos védelemben mást is védhetsz, és dolgot is.

aug. 21. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
57%
Zérus.
aug. 21. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
83%
0
aug. 21. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Oké. Így elég zavarosak a válaszok. Ha elborul az ember agya, mert védekezik egy erőszakos cselekmény ellen, akkor mi a kitervelt? Mert a kiterveltet én is tudom, hogy büntetendö...
aug. 21. 20:19
 10/16 anonim ***** válasza:
90%
Nem értem, mi nem egyértelmű. Az emberölés 5-15 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, és nagyon-nagyon alapos indok kell ahhoz, hogy egy emberölést ne bizonyítsanak bűncselekménynek. Azok elég hatástalan érvek egy bíróságon, hogy "itt egy tanú, ezt mondja", vagy hogy "elborult az agyam". Hogy érthetőbben fogalmazzak: csak akkor ölhetsz meg valakit büntetlenül, ha az illető életveszélyesen megtámad.
aug. 21. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!