Öröklés hogyan alakul,ha a szülőnek előző házasságból is gyermeke van?
Valaki lenne olyan szíves és választa adna a kérdéseinkre:
Édesanya első házásságából születik egy gyermek.Második házasságából még egy gyermek.Második férjével 30 éve éltek együtt,amikor sajnos elhunyt.Ház közös 50-50%,,az egyéb banki megtakarítások az özvegy férj nevén.Mindkét gyerek már felnőtt.
Ilyen esetben mi "jár" az első szülött gyermeknek,ha semmilyen egyéb rendelkezés nincsen?Igényt tarhat a férj("mostoha"apa) nevén lévő megtakarításokra?
Köszönöm szépen a segítséget!
Egyszerűen annyi történik, hogy a hagyaték 3 felé oszlik; van a két gyerek, mint örökösök, mindegy, hogy melyik mikor, melyik házasságban született, valamint az özvegynek is jár 1 gyermekrésznyi, így jön ki a 3.
A közösen lakott ingatlan kivétel, ott csak kétfelé megy, az özvegy holtig tartó haszonélvezetet kap, ami az új szabályok szerint akkor is marad, ha újraházasodik.
Persze ez a törvényes öröklés, ha van végrendelet, minden borul.
Köszi a választ!
De mi történik akkor ha a bankban az özvegy nevén van minden?Tehát az elhunytnak nem is volt a számla a nevén
A házasság alatt szerzett minden vagyon közös. Az is, ami egyikük nevén van. (Kivétel, ha pl. ajándékképpen egyikük kapott valamit.) De ha az autót az egyikük nevére vették, vagy a házasság alatti megtakarítás az egyikük nevén van, az már közös.
Tehát jogilag ami a bankban van, és nem bizonyítható, hogy valami okból különvagyon, az közös. Tehát a fele beleszámít a hagyatékba.
Az más kérdés, hogy ha erre senki nem hívja fel a közjegyző figyelmét, akkor a gyakorlatban valószínűleg tényleg nem kerül be a hagyatékba, mert a közjegyző feltehetőleg csak az elhunyt bankszámláinak néz utána.
#4, szerintem te kevered azzal az esettel, amikor válásra kerül a sor, akkor számít bele a vagyonközösségbe a felhalmozott vagyon. Legjobb tudomásom szerint olyan nincs, hogy valaki meghalt, de másnak a nevén lévő dolgot vonnak bele a hagyatékba. Olyankor lenne érdekes a kérdés, ha bankszámla mindkettőjük nevén volna.
Esetleg tudnád idézni az idevonatkozó paragrafust?
#5
Teljesen mindegy, hogy válás vagy halál. A házasság az házasság, a vagyon feleződik a vagyonközösség megszűnésével. A Ptk. semmi olyant nem ír, hogy egyik esetben ne feleződne a vagyon.
Még házat és autót is szoktak belevonni a hagyatékba, akár csak a túlélő fél nevén volt, akár csak az elhunytén. Az első esetben persze, ahogy írtam is, a közjegyző figyelmét fel kell hívni a dologra (az örökös részéről), mert magától nem feltétlenül jut eszébe utánanézni.
Konkrétan olvastam olyan esetről, amikor az elhunyt feleségének nevén volt a ház, de a házasság alatt vették. És az elhunyt első házasságából származó fia örökölte a ház felét, holott a halálesetig az apja nevén nem volt semmi, a hagyatéki eljárás során lett ketté bontva a tulajdonjog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!