Hagyatéki leltár készítésekor be kell-e engednem az elhunyttal közös otthonunkba az előző házasságból született gyerek jogi képviselőjét?
A férjem sajnálatos módon elhunyt. Én a második felesége vagyok, nem született gyerekünk. A férjemnek az előző házasságából született 2 gyereke, az egyik már nagykorú, a másik még nem.
Tudom, hogy fognak örökölni a férjem után, de kezdenek a pofátlanság határán túl menni.
A hagyatéki leltárt nekem, mint özvegynek kellett elkészítenem, meg is tettem.
Erre a kiskorú gyerek jogi képviselője azt mondta, hogy eljönne a közös otthonunkba a bútorokról és minden másról leltárt készíteni.
Kinek van ehhez joga? Önmagától jöhet-e a jogi képviselő, vagy a jegyző küld ki valakit, "feltérképezni" a dolgokat? Hogyan zajlik ez a folyamat?
Nem jogilag:
Engedd be, de kérdezd meg tőle hogy tényleg el akarja vinni alólad az ágyat, kanapét, széket? Szerintem észbe fog kapni.
Jogilag: [link]
"Ebben az esetben a jegyző az öröklésben érdekelt kérelmére a hagyatékot leltározza."
"Tudom, hogy fognak örökölni a férjem után,"
MINDENT a gyerekek örökölnek a közös otthonotok férjedre eső tulajdonrészéből!
Nem csak valamit, mindent. Neked, mint feleségnek, a haszonélvezeti jog lesz a részed - az erősebb, az miatt nem kell majd eladnod vagy kiköltöznöd, hogy a tulajdonukat megkapják. Akkor is mindent a gyerekek örökölnek ha a saját anyjuk lakik még a közös otthonban. Vagyis nem csak lehet, hanem be kell engedned a jogi képviselőt, mert fel kell mérnie azt a tulajdont, aminek a fele ugyebár a férjedé volt. Ha pedig a házasság előttről származik a lakás és a nevén volt teljesen, akkor az egész a gyerekeké lett.
Minden másból ami a férjedé volt, pénz, autó, telek, te ugyanannyit örökölsz, mint 1 gyere, vagyis ha 2 gyereke van, akkor mindenét 3 felé fogják osztani és 1/3 része lesz a tied, a többi a gyerekeké. Egyedül a közösen lakott ingatlanból NEM örököl a feleség semmit sem, mert a haszonélvezeti jogot kapja meg rajta. A haszonélvezet azt jelenti, hogy a tulajdonosai (a férj részének) a gyerekei lesznek, de a feleség élhet ott, használhatja, adhatja ki bérbe, amíg él és a tulajdonosok nem kérhetnek érte bérleti díjat.
Készítsd elő úgy a dolgokat, hogy tisztázd, mi az amit te vittél már eleve bele a házasságba, mit a férjed és mi az amit közösen szereztetek. Pl. a lakás tulajdoni lapján mi szerepel? Te is tulajdonos vagy vagy csupán a férjed? A tulajdont mikor szerezte, a házasság előtt vagy már a házasságotok alatt vettétek közösen vagy akár csak ő (mert akkor is számíthat közös tulajdonnak ha csak az ő nevén van, de a házasságotok ideje alatt vette)? Te hoztál pl. szobabútort már a korábbi lakásodból, ő meg hozta a tévét, hűtőt, de a többit a házasság alatt vettétek stb. Minden ott fog maradni és mindent te használhatsz majd továbbra is, csak a tulajdonjog lesz a férjed része után már a gyerekeké, de nem vihetik el. A közösen lakott ház és a benne levő ingóságok összetartoznak és a haszonélvezete a tied lesz, a tulajdoni jog lehet csak a gyerekeké - majd amikor te már nem élsz, akkor azt ami most tulajdonilag a gyerekekre száll, azt nem örökölhetik tőled majd a te örököseid. De te nyugodtan férjhez mehetsz, az új családoddal élhetsz abban a lakásban, használhatsz mindent - csak ha tönkrement és ki kell dobni vagy le akarod cserélni ami most a gyerekek nevére kerül, akkor szólni kell nekik. Hogy ne legyen majd vita arról, hogy a szobabútor fele az övék lenne 30 év múlva, miközben te már 20 éve egy újat vettél a saját pénzeden.
Mindenképpen engedd be a jogi képviselőt - de ha nem szimpatikus neked akkor te is keress egy ügyvédet előtte. Minden esetre ne legyél rá mérges, neki ez a dolga, hogy képviselje a gyereket, és sajnos biztosan van sok rossz tapasztalata. Ha te is keresel ügyvédet, akkor az pontosan elmondja neked hogy mihez van jogod, mihez nincs és akkor könnyebb lesz. Beszélj meg a jogi képviselővel egy időpontot - ne túl távolit, nehogy azt higgyék, hogy valamit el akarsz tüntetni a lakásból! Mond meg, hogy előtte neked is fel kell keresned egy ügyvédet, de természetesen mindenben rendelkezésükre állsz, hiszen tiszteletben tartod hogy a férjed nem zárta ki a gyerekeket az örökségből, nem írt olyan végrendeletet ami szerint kevesebb illetné meg őket mint amiről a törvény rendelkezik stb. Mert így van, ugye?
2, a használati tárgyak egy része a kérdezőjé, egy része pedig közös tulajdon.
A férj tulajdonának egy részét pedig a feleség örökli. Csak a közössn lakott ingatlanból nem örököl a férje után, az ingatlanban található ingóságok ól egy gyermekrésznyit örököl.
Kérdező, nem kell beengedned, de beszéld ezt meg az ügyvédeddel!
Jogifórumon találsz egyet
#4 A közösen lakott ingatlan nem elválasztható a benne levő ingóságoktól. Csak az ezeken kívüli dolgokból örököl a házastárs, mert ami a közösen lakott ingatlanban van, ahhoz tartozik, azt ő használhatja élete végéig, mint az ingatlant is. Ezzel akadályozzák meg, hogy pl. a kérdezőtől, mint özvegytől a gyerekek elvihessék a ház berendezésének rájuk eső részét és ott maradjon egy félig üres lakásban.
"Házastárs öröklése leszármazó mellett
Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti
– a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
– egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.
Az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon a házastárs által megörökölt haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető a leszármazók részéről.
A hagyatéki eljárás során kötött osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható."
Köszönöm az eddigi válaszokat! A kérdésem továbbra is az: be kell-e engednem a jogi képviselőt egy egyszerű telefonhívás után, vagy várjak a jegyző jelentkezésére?
Mi a hagyatéki leltározás jogszerű menete?
“ hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon” - vagyis a beépített bútor és a méretre készült konyhaszekrény ill. a csaptelepek, zuhanykabin stb.
A söröspoharak, szárítógép, mosógép stb nem
#7 "– a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
– egy gyermekrész a hagyaték többi részéből."
Ez bizony azt jelenti hogy ami a házban van és hozzá tartozik, legyen szobabútor vagy az evőeszköz, váza vagy szőnyeg, az mind egy kupac, míg vannak az egyéb hagyatéki részek, ami meg egy másik.
Ha van a házban egy értékes festmény, érmegyűjtemény vagy a garázsban egy kocsi, az már a hagyaték egyéb része.
A söröspoharak meg a számítógép, tévé nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!