Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Meg lehet tiltani egy sebtében...

Fmmarci kérdése:

Meg lehet tiltani egy sebtében összehívott lakógyűlésen a klíma használatát egy társasházban?

Figyelt kérdés

NEM védett épületről van szó, közönséges 10 emeletes panelról.

Egyre több lakónak van klíma, és a 4.-en lévő új lakó összebalhézott, az 5.-en lévővel, miszerint túl hangos a klímája. 3 éve túlnyomó többséggel megszavaztuk, hogy mehet a kültéri egysége a homlokzatra.


Odáig jutott a dolog, hogy össze lesz hívva egy rendkívüli lakógyűlés, természetesen munkaidőben. Az egyetlen pont, hogy tiltani akarják új légkondicionáló felszerelését, és az eddig felszereltek használatát. Azaz nem szavazhatnának ezen túl arról, hogy ki lehet-e rakni a homlokzatra a kültéri egységet, és az eddig megengedetteket is le kéne szerelni. Akinek erkélyen van a klímája (mint pl nekem) annak meg minden szomszédtól írásos hozzájárulást kéne beszereznie.


Igen, hangos az ötödiken lévő klímája, de nem lenne észszerűbb kötelezni arra, hogy szüntesse meg ezt az állapotot? Vagy kikapcsolással, vagy csendesebb gép beszerzésével?


Kérdezem én, ez jogilag lehetséges?

Pont most, mikor tombol a hőség és egyre gyakoribb lesz az ilyen?



júl. 11. 13:22
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Talan a csöpögés zavarja, ami tényleg idegesítő.
júl. 11. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 DK-s ***** válasza:

#7-nek:


De van probléma, de az a fejekben van.


Egy teljes emelet szintkülönbség van a két lakás között, kültéren halad a hang, keveredve az utca zajával. A kedves édes anyjának mesélje, hogy zavarja a hangereje. Ez duma, és ő is tudja, ezért próbálkozik a kültéri rögzítésbe belekötni. Ennek a fószernek magával a KLÍMÁVAL van baja.


Egyéni szociális probléma.

júl. 11. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
73%

Nem vagyok jogász, de aki ilyen ötlettel áll elő, az szerintem nagyon intenzíven bekaphatja. Ha sikerül ezt valahogy keresztülvinnie, kollektívan vegyétek rá a távhőszolgáltatót, ha kapcsolják be nála a fűtést egész nyárra. Ráadásul újonnan érkezett versenyző a szentem, hát ez gyönyörű. :D Kötltözzen tanyára, ha annyira zavarja a zaj.


A leszereltetést pláne hogy' képzeli az illető? Meg is fogja téríteni az érintett lakóknak a készülékre és a beüzemelésre fordított összeget?

júl. 11. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim válasza:

A felmerült kérdés kapcsán, miszerint egy rendkívüli lakógyűlésen meg lehet-e tiltani a klímaberendezések használatát, fontos jogi szempontokat kell figyelembe venni, különösen a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény (Tht.) és a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) rendelkezéseit, valamint a vonatkozó bírósági határozatokat.


1. A rendkívüli lakógyűlés hatáskörének és eljárásának vizsgálata:

A Tht. 23. § (2) bekezdése szerint a közgyűlés meghatározhatja a közös tulajdonban lévő épületrészek, területek és helyiségek használatára vonatkozó részletes szabályokat, valamint a Tht. 28. § (1) bekezdése értelmében a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik dönteni a közös tulajdonban álló épületrészek használatáról. A rendkívüli lakógyűlés összehívásának eljárása során be kell tartani az SZMSZ-ben és az alapító okiratban foglaltakat, valamint figyelembe kell venni a Tht. 21. §-ában előírtakat is.


2. A kisebbség jogos érdekeinek védelme:

A Tht. 42. § (1) bekezdése kimondja, hogy a bíróság a szembenálló érdekek mérlegelése alapján állapítja meg, hogy a támadott határozat a kisebbség jogos lényeges érdekeit sérti-e. A BH2005.50. számú eseti döntés alapján a kisebbségi érdeksérelem akkor áll fenn, ha súlyosabb a határozat folytán jelentkező hátrány, mint a határozathozatalt megelőző állapot fenntartása.


3. A klímaberendezések használatának szabályozása:

A bírói joggyakorlat szerint (Pfv.I.20.488/2021/3., Pfv.I.20644/2021/11., Pfv.I.21.882/2018/7.) önmagában az a tény, hogy a klímaberendezés telepítésekor nem szerezte be az összes tulajdonostárs hozzájárulását, nem jelenti automatikusan, hogy a tulajdonostárs kötelezhető az eredeti állapot visszaállítására, amennyiben a munkálatok nem járnak a szomszédok szükségtelen zavarásával.


4. A klímaberendezések használatának korlátozása:

A Ptk. 5:23. §-a és a Tht. 23. § (1) bekezdése alapján a tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amely másokat szükségtelenül zavarna, vagy a jogaik gyakorlását veszélyeztetné. Ennek megfelelően a hangos klímaberendezés használatát lehet korlátozni vagy csendesebb gép beszerzését előírni, de a teljes tiltás indokolatlanul sértheti a tulajdonostársak jogos érdekeit.


5. A rendkívüli lakógyűlés döntésének jogszerűsége:

Tekintettel arra, hogy a társasház többi tulajdonosa már korábban túlnyomó többséggel megszavazta a klímaberendezések homlokzatra történő felszerelését, egy újabb határozat, amely teljesen megtiltja a klímák használatát, indokolatlanul korlátozná a tulajdonosok eddig megszerzett jogait. A jogszerű döntés az lenne, ha a rendkívüli lakógyűlés a zajos klímaberendezés problémájának megoldására koncentrálna, például csendesebb gép beszerzését vagy a működés időszakos korlátozását előírva.


Összefoglalva, jogilag nem lehetséges egy rendkívüli lakógyűlésen teljesen megtiltani a klímaberendezések használatát, különösen, ha ez a kisebbség jogos érdekeit indokolatlanul sérti. Ehelyett a megfelelő megoldás az lenne, ha a problémás klímaberendezés tulajdonosát köteleznék arra, hogy a zajforrást megszüntesse vagy csökkentse a többi tulajdonos jogos érdekeinek sérelme nélkül.

júl. 12. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:

A Kúria Pfv.20644/2021/11. számú határozatában megállapította, hogy egy társasházi közgyűlési határozat érvénytelenségének megállapítása során a bíróságnak mérlegelnie kell a szembenálló érdekeket, és azt, hogy a közgyűlési határozat milyen hatással van a kisebbségi érdeksérelemre. A határozat rámutatott, hogy a külön tulajdon használatának korlátozása csak akkor indokolt, ha az valóban sérti a többi tulajdonos jogait és jogos érdekeit. A bíróság azt is megállapította, hogy a közgyűlési határozat csak akkor érvényes, ha a külön tulajdon használatának korlátozása valóban szükséges és arányos. A Kúria ezen határozata szerint a klímaberendezések felszerelésének megtiltása kapcsán a következő elvi megállapításokat tette:


Külön és közös tulajdon viszonya:


A határozat hangsúlyozza, hogy a külön tulajdon használata is korlátozható a többi tulajdonos törvényes érdekeinek védelme érdekében. Az erkély, mint külön tulajdonhoz tartozó épületrész esetén a használat korlátozása akkor indokolt, ha az valóban sérti a többi tulajdonos jogait és jogos érdekeit.


Szomszédok szükségtelen zavarása:


A határozat kimondja, hogy a klímaberendezés elhelyezésének, illetve működésének megtiltása csak akkor indokolt, ha az valóban szükségtelenül zavarja a többi tulajdonost. A zajhatás és a közös tulajdon átfúrásával járó esetleges károk tekintetében a bíróság részletes vizsgálatot végzett, és megállapította, hogy az alperes nem tudta bizonyítani, hogy a klímaberendezés működése ténylegesen zavaró lenne.


Kisebbségi érdeksérelem:


A Kúria rámutatott, hogy a kisebbségi érdeksérelem vizsgálata során figyelembe kell venni, hogy a klímaberendezés elhelyezéséhez a közgyűlés határozatára nincs szükség, amennyiben a közvetlenül érintett tulajdonostársak írásbeli hozzájárulása rendelkezésre állt.


Külön tulajdonhoz fűződő jogok védelme:


A Kúria megállapította, hogy a külön tulajdon használatának korlátozása csak akkor jogszerű, ha az arányos és szükséges a többi tulajdonos érdekeinek védelme érdekében. A határozat kiemelte, hogy az erkély, mint külön tulajdonú rész használatának megtiltása a klímaberendezés felszerelése kapcsán jelentős érdeksérelmet okozhat a tulajdonosnak.

Védendő érdekek mérlegelése:


A bíróság arra is rámutatott, hogy a perben vizsgált érdekek mérlegelése során figyelembe kell venni, hogy a klímaberendezés felszerelésével és használatával járó esetleges hátrányok (pl. zaj, közös fal átfúrása) arányban állnak-e a tulajdonos klímaberendezés használatához fűződő jogos érdekével.


Összefoglalva, a Kúria Pfv.20644/2021/11. számú határozata alapján a klímaberendezés felszerelésének megtiltása csak akkor indokolt és jogszerű, ha az valóban sérti a többi tulajdonos jogait és érdekeit, és ha a korlátozás arányos és szükséges ezen érdekek védelme érdekében. Az önkényes és indokolatlan tiltás, amely jelentős érdeksérelmet okoz a tulajdonosnak, nem tekinthető jogszerűnek.

júl. 12. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a plusz információkat :) Közben a faliújságról lekerült a dolog. :D
júl. 16. 08:06
 17/17 anonim ***** válasza:
100%

Hiába vergődnek a munkaidőbe összes hívottal, ti meg klímások megtámadjátok a határozatot, összehívtok egy másik közgyűlést amiben az előző határozatot érvénytelenítitek, továbbá határozatot hoztok arról is, hogy a jövőben a légkondicionálók használatát megtiltani ne lehessen és hogy ez az szmsz-be is rögzítésre kerüljön!


A társasház attól társas, hogy a többség akarata érvényesüljön!

júl. 24. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!