Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lakás öröklése kapcsán mit...

Lakás öröklése kapcsán mit lehet tenni a testvérek közti jogi vita elkerüléséért?

Figyelt kérdés
Aggódom, hogy ha öröklésre kerül sor (a 100% tulajdonos apa után - anya elvált és úgy, hogy tudtommal neki nem megy örökség), akkor a lakást hárman örököljük testvérek, de nincs végrendelet tudomásom szerint, és mi történik akkor, ha nem egyeznek meg a testvérek a lakás jövőjét illetően. Én semmiképpen nem szeretnék velük együtt élni, közösködni egy lakásban, hanem szeretném közös eladással az abból származó pénz harmadát megkapni és abból külön lakást venni. Mi van, ha a testvérek közti egyet nem értés miatt a közös eladás akadályozott, mert a másik nem akarja eladni? Az ebből származó vitákat és bírósági ügyeket szeretném elkerülni, ezt végrendelet formájában ki lehet küszöbölni? Jelenleg úgy gondolom, hogy a lakás felújítása nem éri meg, de mi van, ha a másik testvér erőszakoskodik, hogy márpedig fel akarja újítani és úgy eladni? És ha valamit végrendeletbe beteszünk és később máshogy látnám a dolgot, pl. jobban megérné a jövőbeli piaci körülményekben felújítva eladni? És ha kellene pl. 1-2 év az egyik testvérnek, hogy felkészüljön anyagiakban a költözésre, kiadásokra, de a másik sürgeti vagy lassítani akarja a közös eladási folyamatot? Hogyan lehet az ezekből adódó vitát, bírósági pereket és az ezekből származó rengeteg időt, vesződést és anyagi kárt megelőzni mondjuk egy végrendelettel? Hogyan hozzam fel ezt apámnak?

júl. 5. 21:47
 1/3 anonim ***** válasza:
30%
Butítsd le légy szíves egy kicsit.
júl. 5. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Meg kell állapodni.
júl. 5. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Végrendelettel sehogy. A végrendelet a tulajdonos halála utáni tulajdonátruházáshoz szükséges, amennyiben az örökhagyó a törvényes rendtől eltérően szeretné, hogy az örökség szétosztásra kerüljön. A végrendeledbe nem írhatja bele, hogy halála után hogyan legyen hasznosítva az ingatlan (illetve veleírhatja, csak rátok nézve nem lesz jogi kötelességeket).


Ha apádnak 3 gyermeke van, akkor a törvényes öröklés értelmében a konkrét házat 1/3-1/3-1/3 arányban öröklitek (eszmei hányadban), ami bejegyzésre kerül a földhivatali lapra. Az esetet bonyolítja, hogyha apuka újraházasodott és a kérdéses ingatlanban laknak, ugyanis abban az esetben az özvegynek holtig tartó haszonélvezete keletkezik a közösen lakott házon, minden másból pedig 1 gyermekrésznyi örökség jár, vagyis akkor már nem 3, hanem 4-felé megy a többi örökség. Ha pedig haszonélvezete lesz a házon, akkor semmit nem csinálhattok az engedélye nélkül, így sem felújítani, sem eladni (illetve az eladásnál is csak nyomott áron tudjátok eladni, mert senki nem fog teljes áron haszonélvezettel terhelt ingatlant venni).


Öröklés után az ingatlan úgynevezett osztatlan közös tulajdonná válik, ami azt jelenti, hogy az ingatlan természetben nincs megosztva, csak eszmei hányadban. Az ingatlan sorsáról a következőképpen kell dönteni; eszmei hányaddal arányosan mindenkinek szavazati joga van, jelen esetben mindenkinek 1-1-1 szavazata, mivel a tulajdoni hányadok megegyeznek. Többségi szavazással kell dönteni, tehát ha szavazategyenlőség van, akkor nem léphet életbe a változás, de a te esetedben ilyen nem lehet. Tehát ha 2-en egyetértenek, akkor a harmadik fejre is állhat. A következő forgatókönyvek jöhetnek szóba (ha te vagy az az 1, aki nem ért egyet a többiekkel):


-Megkéred őket, hogy vásároljanak ki. Felbecsültetiek az ingatlant, aztán eldöntik, hogy ki mennyit ad abba, hogy megvegyék a részedet. Te így ki leszel fizetve, nincs semmi probléma.


-Ha nem tudnak/akarnak kivásárolni, akkor az 1/3 tulajdoni hányadodat eladhatod másnak, kérdés, hogy találsz-e vevőt, mert ilyen esetre nagyon nehéz, és valószínűbb, hogy csak töredékáron fogják megvenni.


-Ha ez sem megy, akkor bíróságon kérvényezheted az osztatlan közös tulajdon megszüntetését. Ez egy hosszú, több lépcsős folyamat, ami egyébként még csak nem is olcsó, viszont a végeredmény a kényszereladás, ha máshogy nem tudtok megállapodni. De azt írtad, hogy nem akarsz pereskedni, úgyhogy ez annyira nem is lényeges.


Kb. ezek a lehetőségeid vannak. Egymás, mint testvérek között nyugodtan írhattok egy papírt, hogy ha apuka meghal, akkor mi legyen a házzal, és akkor ahhoz tartjátok magatokat. Nem mellesleg ezt egyébként sem árt már előre megbeszélni.

júl. 6. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!