Mennyire valóságos? Végrendelet.
Sok sorozatban, filmbe és rajzfilmben szerepel hogy egy karakter meghal és a végrendeletében kikötti hogy pl 1 évig nem hagyhatja el a falut (Drága Örökösök), egy estét kell eltölteni a családi házban (Scooby Doo - Örökölni nem öröm) vagy aki elöször nevezi el az elhunytról a fiát (Egy rém rendes család) az kapja a pénzt. stb
Jogi szempontból ezek a kikőtések mennyire valósak, tehet az ember ilyen "feladatokat/utasításokat" a végrendeletébe? Vagy az egész csak egy hülyeség.
Az egy amerikai rendszerben is kitalált történet. A magyar törvények nem tesznek ilyet lehetővé.
Ami lehetséges azt itt szépen leírják:
A meghagyás az teljesen más, az örököst kötelezi arra, hogy másoknak juttasson dolgokat, tehát ez nem válasz a kérdésre. A kérdésre a válasz az utóhagyomány és a végrendeleti rendelkezés. A Ptk. alapesetben nem tiltja a végrendelet feltételhez való kötését. De vannak kivételek:
"7:38. § [Végrendeleti rendelkezések érvénytelensége]
(1) A nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütköző, az érthetetlen, lehetetlen és ellentmondó feltétel érvénytelen. A feltétel érvénytelensége a végrendeleti rendelkezés érvényességét nem érinti, kivéve, ha megállapítható, hogy az örökhagyó a rendelkezést a feltétel nélkül nem tette volna meg.
(2) A jogellenes felfüggesztő feltételhez kötött végrendeleti részesítés érvénytelen, a jogellenes bontó feltételt figyelmen kívül kell hagyni."
Van ez a rész:
"7:32. § [Utóhagyomány rendelése]
(1) Az örökhagyó olyan végrendeleti intézkedése, amely szerint a hagyományban valamely eseménytől vagy időponttól az addigi jogosultat más váltja fel, érvényes."
Ilyen esemény lehet pl. egy feltétel végrehajtása (megtörténte). Ha nem történik meg, akkor az utóhagyományos fog örökölni.
Az amerikai jogot nem ismerem, elképzelhető, hogy minden említett dolog megoldható ott. De valószínű, hogy legalábbis egyik-másik tényleg megáll a valóságban.
Nálunk viszont ezek azért nem működnek, mert minden esetben a hagyaték megnyílása (azaz, az örökhagyó halála) esetén fennálló állapotok a mérvadóak. A halál pillanatában fennálló dolgokra kell alapozni. Ebből adódóan, hogy az elhalálozás után mi történik vagy nem történik, az már jogellenes kikötés. Tehát pl. az elsőként elnevezett gyerek feltétele is csak úgy érvényes, hogy az örökhagyó nyilvánosságra hozza végrendeletét még életében, és a verseny az ő haláláig tart. Ha addig nem nevezte el senki a gyerekét róla, akkor más alapon fog eldőlni a hagyaték sorsa, és utólag az már nem fog változni akkor se, ha valaki mégis elnevezi a gyereket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!