Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Öreg édesapámmal egy rokon...

Öreg édesapámmal egy rokon azt hiszem új végrendeletet akar iratni. Lehet tenni ellene valamit?

Figyelt kérdés

Apukám már nagyon idős, Ő is tudja hogy talán ha egy éve van. Sajnos mentálisan is hanyatlik az egészsége. Nehezen gondolkodik, pár napja történt dolgokra nem annyira emlékszik.


Nekem van egy édes tesóm és két féltestvérünk. A féltesómék apukám előző házasságóból vannak. Aminek vagy 50 éve vége. Külföldön is élték ezt a 50+ évet. Az egyik féltesóm pár éve visszaköltözött Magyarországra.


Mikor tesóm és az egyik fétesóm összültünk, apukám elmondta, hogy mivel négy gyereke van, Ő mindent négy felé akarna osztozni. Szóval kb mintha nem is lenne végrendelet. Ami amúgy tudomásom szerint nincs is.És ez jól is van így, én nem sajnálom az örökséget senkitől. Ha édesapám ezt szeretné, legyen az utolsó akarata.


És én azt hittem minden gyereke, korrektül intézünk mindent. Nincsenek különutak. Becsületesen közösen intézünk mindent.


És most hogy apukám már gondozó otthonba kerülnek, az hazaköltözött féltesóm (aki már 60+ éves) nagyon elkezdett körülötte sündörögni. Szereztek neki gondozó/öregek otthonát, és naponta látogatják (10 percre laknak tőle). Nyilván könnyen teszi, Ő már nyugdíjas. Mi tesómmal aktív korúak vagyunk még.


De sajnos azt vettük tesómmal észre, hogy a féltestvérem már áttúrta a családi házunkat amibe 50 évig nem is Ő élt, hanem a mi családunk. Ugyanis az most üresen van. Elvitt elég értékes dolgot, és mikor szóvá tettük, az indoka csak az volt, hogy "biztonságba helyezte".


Azóta nem tartjuk megbízhatónak. Tesómmal attól félünk, hogy a hátunk mögött mondjuk egy "rugalmasabb" ügyvéddel bemegy apukánkhoz az otthonba, és csak a hagyatéki tárgyaláson tudjuk meg hogy lett egy olyan végrendelet, ami az Ő kedvük (diktálásuk) szerint íródott. Mert sajnos apukámmal már BÁRMIT alá lehet íratni. Akár banki meghatalmazást, akár az ingatlanok elajándékozását. Már nem is érdekli apukámat semmi igazán.


Én nem tőle sajnálom hogy örököljön. De ha apukám azt szeretné, hogy egyformán mindenki kapjon, azt hiszem elég igazságtalan lenne ha apukámat pont a gyereke veri át, na meg minket tesómmal. És nem is az örökség miatt, már az én életem sem lesz sokkal jobb ha most öröklök ezt azt. (Vannak apukán nevén ingatlanok és jelentős megtakarítás) Hanem az "csúnyán átvertek" érzést akarom elkerülni. És hogy apukámat is, aki addigra meghal, átverhessék, megvezethessék. És ne a valós, utolsó akarta teljesüljön.


Sosem gondoltam, hogy egyszer ilyen problémába ütközök, teljesen el vagyok keseredve. Hogy ilyen emberek vannak...



jún. 1. 16:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Az ellen, hogy ír-e új végrendeletet édesapád, nem nagyon tudsz semmit tenni. Ha esetleg írna, akkor indíthattok hagyatéki pert és támadhatjátok a végrendeletet azon az alapon, hogy édesapád már nem volt beszámítható, hogy kényszerítették vagy hasonlók. Számtalan indokkal lehet támadni egy végrendeletet.

Ha nem kerülnének elő azok az értékes tárgyak, azokról se feledkezzetek meg, mert nagy eséllyel az is az örökség része, akárhova is vitte az illető.

jún. 1. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Nem.
jún. 1. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Vagy most tényleg.. azon versenyezzünk ki írat vele új és frisebb végrendeletet? Eldobom az agyam. Én azt hittem legalább rokonok között van becsület és bizalom. Valszeg nagyon naívan magamból indultam ki...
jún. 1. 17:13
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen lehet. :)

Öröklési szerződést lehet kötni, ami arról szól csak, hogy örökhagyó és összes örököse/gyermeke közös akarata, hogy minden örökös azonos örökségrészt kapjon.

Ezen nem változtathat később végrendelet.


A külföldi gyermek postán kapja a példányt, aláírja, távazonosítással ismeri el ügyvéd előtt aláírás sajátkezűségét.

[link]


Ptk.

VI. CÍM

ÖRÖKLÉSI SZERZŐDÉS

7:48. § [Öröklési szerződés]


(1) Öröklési szerződésben az örökhagyó a vele szerződő felet a magának, illetve a szerződésben meghatározott harmadik személynek nyújtandó tartás, életjáradék, illetve gondozás ellenében – vagyona, annak egy meghatározott része vagy meghatározott vagyontárgyak tekintetében – örökösévé nevezi; a másik fél kötelezettséget vállal a tartás, életjáradék, illetve gondozás teljesítésére.

(2) Ha az örökhagyóval szerződő fél kötelezettsége a harmadik személlyel szemben kiterjed az örökhagyó halála utáni időre, a hagyatéki eljárásban az ingatlan-hagyatékot a harmadik személy javára fennálló tartási joggal terhelten kell átadni, és a tartási jogot a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyző megkeresésére az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni.

(3) Az örökhagyó az öröklési szerződésben bármilyen végrendeleti rendelkezést tehet. Az örökhagyóval szerződő félnek az öröklési szerződésbe foglalt végrendeleti rendelkezése érvénytelen.

7:49. § [Az öröklési szerződés érvényességi követelményei]

(1) Az öröklési szerződés érvényességére az írásbeli végrendeletre vonatkozó szabályokat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a szerződésnek akkor is a más által írt végrendelet alaki érvényességi feltételeinek kell megfelelnie, ha az valamelyik fél saját kézírásával készült.

...

7:50. § [Az örökség biztosítása]

(1) A felek eltérő megállapodásának hiányában semmis az örökhagyónak élők között vagy halála esetére az öröklési szerződéssel lekötött vagyontárgyat elidegenítő vagy megterhelő rendelkezése. Ez a rendelkezés harmadik jóhiszemű személy visszterhesen szerzett jogát nem érinti.

(2) A felek eltérő megállapodásának hiányában az örökhagyóval szerződő fél az öröklési szerződéssel lekötött ingatlanra az örökhagyó bejegyzési engedélye nélkül jegyeztethet be elidegenítési és terhelési tilalmat az ingatlan-nyilvántartásba.

...

7:52. § [Öröklési szerződés módosítása és megszüntetése]

(1) Az öröklési szerződés módosítására és megszüntetésére a tartási és az életjáradéki szerződésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(2) A módosítás és a megszüntetés alaki követelményeire az öröklési szerződés létrejöttére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A szerződés megszüntetése a kötelező alaki érvényességi feltételek teljesítése nélkül érvényes, ha az ennek megfelelő tényleges állapot a felek egyező akaratából létrejött.

jún. 1. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Wow... köszönöm!


Na azt hiszem jövő héten ügyvéd keresés lesz a program :D

jún. 1. 17:48
 6/12 A kérdező kommentje:

Bár mondjuk hiába kötünk ilyet, kvázi "végrendelet" helyeztt. Egy "rugalmas" ügyvéddel bemennek, aláirtják vele a felbontást, és secperc alatt az új végrendeletet is. És pont ott vagyunk, mintha semmi sem történt volna.


Tehát ha ki akarják használni apukám mentális hanyatlását, az ellen ez sem véd...

jún. 1. 18:12
 7/12 anonim ***** válasza:

De véd! :)


Az öröklési szerződéssel lekötött dologra (ingatlanok, ingóságok) elidegenítési és terhelési tilalom vonatkozik, ingatlan esetén ezt az ingatlan nyilvántartásba is bejegyzik. Ezt utána nem írja felül semmilyen végrendelet.

El

[link]


Aztán ha mégis egyik fél módosítani akarja, akkor vagy megegyezik a többivel vagy bírósághoz fordul.


"Az öröklési szerződés módosítása, megszüntetése


Az öröklési szerződést a felek saját maguk közös megegyezéssel bármikor módosíthatják. A módosítás ez esetben vagy két tanú közreműködésével készített írásbeli magánvégrendeleti, vagy közvégrendeleti formában mehet végbe.


Emellett a szerződés bírósági módosítására is van lehetőség tekintettel arra, hogy az öröklési szerződés tartós jogviszony, amelynek fennállása alatt a felek körülményeiben, illetve egymáshoz fűződő viszonyában lényeges változások következhetnek be."

[link]


[link]

jún. 1. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

#7:

Ja...

Tehát egyoldalúan nem "mondhatja" fel. (Mármint hogy aláírattatni nem tudják vele.)

jún. 2. 09:35
 9/12 anonim ***** válasza:

Lényeg, hogy amikről öröklési szerződés rendelkezett (ingatlanok, felsorolt nagyobb értékű ingóságok) az nem adható el, nem ajándékozható el, arra vonatkozóan végrendelet sem érvényes. Ingatlanra elidegenítési tilalmat jegyeznek be.


Az öröklési szerződést csak az összes fél tudja megegyezéssel módosítani, egyébként csak bíróságon lehet.


#7

jún. 2. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Azt jó ha tudod hogy magyarországon iparág épült arra hogy idős, demens embereket kifosszanak. Az én demens nagyim házát is így vitte el egy csaló (nem volt családtag hanem egy kívülálló szélhámos). Egyik nap megjelent a közjegyzővel - aki szintén az ő emberük volt és már el is készült az ajándékozási szerződés. A rendőrség és bíróság szintén egy követ fúj ezekkel a gazemberekkel, hiszen ők is ugyane maffia tagjai.
jún. 3. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!