Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha feljelentést teszek, akkor...

Ha feljelentést teszek, akkor honnan tudom milyen jogcímen és hogy kell megfogalmazni?

Figyelt kérdés

[link]


Ebben a cikkben is nagyon szépen meg van fogalmazva:

"Feljelentést tettem az ügyészségen Illés Károly és egyelőre ismeretlen bűntársai ellen háborús hírveréssel elkövetett háborús uszítás, valamint köznyugalmat súlyosan megzavaró közveszéllyel fenyegetés bűncselekményi gyanúja miatt."


Laikusként honnan tudjam, hogy ilyen formában kell megtenni a feljelentést?


Vagy ha valaki visszaél az adataimmal akkor nem fogadják el a feljelentést ha nem full hiteles jogi megfogalmazással adom le a feljelentést?


Esetleg ezeknek a jogi fogalmaknak hol lehet utánanézni? Vagy valami kalkulátor erre esetleg laikusoknak érthetően megfogalmazott oldal?



jún. 5. 19:20
 1/10 DK-s ***** válasza:
63%

Laikusként ezzel ne próbálkozz. Ügyvéd.


A nagy pontossággal megfogalmazott feljelentés akkor szükséges, amikor tudható hogy a nyomozó-hatóság részrehajló lesz, és megpróbálja elutasítani a nyomozást.


Ez esetben a cselekményeket tételesen felsorolva, egyenként össze kell kapcsolni a törvényi tényállással, nyilvánvalóvá téve az ok-okozati összefüggéseket.

jún. 5. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Feleslegesen pocsékolod az idődet.
jún. 5. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Büntetőeljárási törvény:

376. § (1) Közvádra üldözendő bűncselekmény miatt bárki tehet feljelentést.

377. § (1) Feljelentést az ügyészségnél vagy a nyomozó hatóságnál lehet tenni. A feljelentést más hatóság és a bíróság is köteles fogadni, és azt a nyomozó hatóságnak, illetve a 30. § esetén az ügyészségnek megküldeni.


Nincsenek formai elvárások. Meg kell jelölnie, hogy ki, mikor, hol, milyen, a Btk-ba ütköző cselekményt követett el. Nincsenek erre igazán jogi fogalmak, a lényeg, hogy nyomozást akkor indítanak, ha bűncselekmény gyanúja merül fel. Nyilván minél kevesebb konkrétumot ír a feljelentésbe, annál valószínűbb, hogy az nem fogja elérni a gyanú szintjét. Ha az ön által megadott adatok nem elegendőek, a nyomozó hatóság kiegészítheti a feljelentést, így megkeresheti önt is: "felvilágosítás adását, iratok és adatok rendelkezésre bocsátását, valamint a kár, vagyoni hátrány, adóbevétel-csökkenés, vámbevétel-csökkenés vagy a bűncselekmény elkövetési értékének közlését kérheti." Ha beírja a google-ba hogy "feljelentés minta", akkor azért jönnek használható találatok, a das.hu mintája is elég jó.


Ügyvédként nem szoktam feljelentést írni, de ha van konkrét kérdése, megpróbálok rá itt válaszolni. És ajánlom a facebook jogi segítségnyújtás csoportját is, ott jó sokan vannak mindenféle gyakorlati tapasztalattal. Egyébként az idézett cikkben említett feljelentést szerintem el fogják utasítani, a háborús hírverés köznyelvileg passzolhat a helyzetre, de jogilag nem. A Fővárosi Ítélőtábla a háborúról való pozitív megnyilvánulás bármilyen módját tartja háborús hírverésnek. Ami a fideszes szórólapon van, nem pozitív megnyilvánulás, és nem is igazán konkrét közlés az "aki rá szavaz, az a háborúra szavaz". Milyen háború? Valódi harc, vagy politikai háború? Hogy keveredünk bele? Stb.

jún. 6. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 DK-s ***** válasza:

#3-nak:


A szöveg alatt lévő kép viszont egyértelműsíti a háború jelentését, a plakát kitevőjének prezentálásában.


Ezen pedig egy lebombázott, égő városrészlet látható.


Legalább a linket nyisd meg.

jún. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
4#-es: ez akkor is nagyon kevés ennek a bűncselekménynek a megállapításához. A birosag.hu-n is ezt írják: "A háborús hírverés folytatása háborús propaganda kifejtése, az elkövető a háborút pozitív színben tünteti fel, annak szükségességét hangsúlyozza, a háborús pszichózist táplálja." A jelen esetben pont arról van szó, hogy a hirdető nem akar háborút. Szerintem tehát el fogják utasítani a feljelentést. Inkább mondanám, hogy a becsületsértés tényállását valósítja meg ez a fideszes kampány.
jún. 6. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 DK-s ***** válasza:

#5-nek:


Én nem azt cáfoltam hogy ne utasítanák, vissza hanem azt, hogy ne lenne egyértelmű a háború definíciója.


Te nem vagy ügyvéd. 😉

jún. 7. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

6#: értem, és megnéztem a linket, csak szerettem volna megjegyezni, hogy az adott törvényi tényállás megvalósulásához ennél sokkal több kell. Pláne arra az esetre, ha a kérdező is hasonló okból akarna feljelentést tenni.


Ügyvédséghez: majd ellenjegyzek neked valamit baráti áron, hogy meglásd :)

jún. 8. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 DK-s ***** válasza:

#7-nek:


Ha ügyvéd létedre ennyire felületes vagy jogi kérdésekben, inkább kihagynám a segítségedet.


Ismerem az ügyvédeket, elég közelről. 🤣


Én magam is zug-ügyvédkedtem pár évig. 😉

jún. 8. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Zugügyvédkedés: nahát, egy dk-s, aki nem tartja be a törvényeket? Gyurcsány forog a bárszéken.
jún. 9. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 DK-s ***** válasza:

#9-nek:


Zugügyvédkedés? 🤣


Ha csak az lett volna ...


Szerinted hol zugügyvédkedtem?

jún. 9. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!