Élettàrsammal van egy közös ingatlanunk.Előző házasságunkból mindkettőnknek vannak gyerekei. Hogy biztosíthatjuk be,hogy valamelyikünk halála esetén,az örökösök a túlélőt ne rakhassák ki,illetve ne adhassak el az ingatlant?
Külön-külön kell végrendelkeznetek egymás javára. Mindenképpen ügyvédhez mennék a helyetekben. A túlélő élettárs javára történő haszonélvezeti jog alapítása esetén a törvényes örökösök csak a túléló élettárs halála után kapnák meg az örökségüket. Tehát maradhatna a házban, vagy akár ki is adhatná bérbe, az örökösök be sem mehetnének, ha nem engedi meg. Pontosan, mint a házasok esetében, de élettársaknál ez csak végrendelettel oldható meg.
Ettől még az örökösök eladhatják -ha találnak rá vevőt- de az élettárs haszonélvezeti jogát az nem korlátozza, a változatlanul lakhat/kiadhatja bérbe tulajdonosváltozás esetén is.
Például egy közös végrendelettel, közjegyzőnél.
De megoldás a haszonélvezeti jog létesítése is, vagy a kettő együtt még jobb.
A legolcsóbb megoldás a holtig tartó haszonélvezeti jog alapítása, a másik tulajdonrészének terhére.
A lány haszonélvezője lesz a fiú tulajdonrészének és viszont.
Ehhez elég egy olcsó ügyvéd és 6000 ft földhivatali illeték.
A haszonélvezeti jog a tulajdonos személyétől független, tehát hiába adják el a törvényes örökösök az ingatlan másik felét, a haszonélvező az új tulajdonost is kizárhatja az ingatlan használatából.
Ha közös tulajdon a ház, akkor alapból nem lehet kirakni a túlélő felet, aki résztulajdonos. A tulajdonos bent lakhat akkor is, ha csak 1% tulajdonrésze van.
Probléma csak az lehet, ha az elhunyt személy gyerekei követelik az örökségüket. De ahogy írták, az egymás javára alapított haszonélvezet még ennek is keresztbe tesz, mert a túlélő személy használhatja haláláig az ingatlant, és a mindenkori egyéb tulajdonos csak állagfelmérés céljából mehet be időnként.
Egymás javára végrendelkezni azért nem jó, mert az elhunyt személy részének egyharmadát mindenképpen a gyerekei kapják mint kötelesrészt, tehát ugyanúgy kellemetlenkedhetnek, a kétharmada meg (azaz, a teljes ingatlan 5/6 része) pedig a túlélő fél gyerekeire száll, ami valószínűleg szintén nem cél.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!