Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » GDPR megszegését, hol és...

GDPR megszegését, hol és hogyan lehet jelenteni?

Figyelt kérdés

Mostanában kaptam reklámüzeneteket három magyar, két román, egy orosz, és egy - feltehetően - kínai cégtől, akikkel sosem volt semmilyen kapcsolatom. A GDPR kimondja, hogy minden levél alatt kell lennie egy leiratkozás gombnak, amivel töröltethetem magam a listáról.

Az egyik magyar cégnek van leiratkozás gombja, de hetek óta egy nem működő, 404-es oldalra küld, és továbbra is kapom az üzeneteket. A többinek semmi sincs. Írtam már nekik választ, hogy azonnal töröljék az adataimat, de egyik sem válaszolt, és telefonálgatni nem vagyok hajlandó, mert a GDPR lényege pont az, hogy "érintkezés" nélkül tudja az ember töröltetni az adatait, és azzal, hogy írtam nekik, már többet tettem, mint amit kellene.

Ha rákeresek Google-n, akkor csak kisregényeket találok, ami leírja, hogy jogom van rá, de semmi több. Annyit találtam, hogy az adatvédelmi hatóságnál lehet jelenteni, de egy labirintus az oldaluk, és több opció van, ami nem mond nekem semmit. Telefonon nem tudtam elérni őket.


Valakinek van ezzel tapasztalata?



máj. 31. 09:11
 1/6 anonim ***** válasza:
80%
Mondanám, hogy ott, ahol tudják, hogy egyáltalán mit jelent a GDPR, de saját tapasztalatból tudom, hogy attól, hogy az EU előirt egy jogszabályt, a legtöbb cégnek, halvány lila, lövése sincs, hogy ez valójában mit takar és, hogyan kellene biztonságosan tárolni az adatainkat... talán a külügyminisztérium tudja.
máj. 31. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sa Dale Cooper ***** válasza:

Ahhoz, hogy megőrizhesd a lelki nyugalmad, az egyensúlyod, figyelembe kell venni, mennyire zavaró számodra egy-egy ilyen megkeresés.

Ha egy adott megkeresés beesik és még csak nem is emlékszel, láttad-e már a küldőt, célravezetőbb, ha nem foglalkozol vele. Hisz ezek nem neked szólnak, nem a te adataidat kezelik, hanem bárhol, bármikor hozzáférnek egy címhez, lementik, és a nagy számok törvénye okán küldenek dömping/kampány szerűen tömegesen leveleket, és pont azzal, ha válaszolsz bármilyen formában, igazolod vissza, hogy létező, használható ember vagy a cím mögött.


Amennyiben rendszeres a küldő, az már egy másik eset, mert ott már a te címed tárolódik a már fentebb említett létező e-mail címek listába, és nem fog szűnni az áradat.

Ismeretlen küldő esetén érdemes rápillantani az e-mail teljes fejlécére, mert sokminden kiderül belőle. Többek között nagy valószínűséggel eldönthető, hogy adatvédelmi vonalon érdemes elindulni, és majd az vezet inkább eredményre, ekkor a NAIH lehet jó választás - és igen, itt (is) neked kell kikaparni a gesztenyét türelemmel, erőforrás ráfordítással - vagy szimpla adatszivattyú/csalás/átverés vonalon kell tapogatózni, ekkor inkább a kibervédelem vezethet eredményre. Nemzeti Kibervédelmi Intézet, Rendőrség. Ilyenkor érdemes a bejelentéssel együtt az e-mail teljes fejlécét a rendelkezésükre bocsátani, mert számukra megkönnyíti és egyben valós ellenlépések megtételét eredményezi, az eset/spam-elő/csaló felderítésében.

máj. 31. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Sehol.
máj. 31. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

#2 Többszörös emailekről van szó, az egyszerieket szimplán kitörlöm. Engem zavar, mert felhasználják az adataimat, és ha ezt hagyjuk, akkor úgy fogják érezni hogy mindent megtehetnek. Azt sem tudom, hogy honnan van meg nekik az címem. Mindenhol elutasítom a sütiket, és különösen odafigyelek, hogy ne legyen kipipálva semmi, aki reklámot és hirdetést kínál.

A NAIH oldalán találtam egy bejelentési listát, de nem igazán tudom, hogy melyiket kéne választanom.

Egyébként ezek a fajta intézkedések hatékonyan vannak kezelve az országban?


Ja, és köszönöm a választ.

máj. 31. 11:00
 5/6 anonim ***** válasza:

A cégeknek van 1 honapjuk, hogy válaszoljanak neked, és még utána is hivatkozhat arra, hogy sok volt a panasz igy ez az idő is meghosszabbítható 2 honappal. Amennyiben a NAIH bejelentője bonyolultabb ügyfélkapu birtokában

próbáld meg e-Papír szolgáltatáson keresztül bejelenteni.

máj. 31. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 sa Dale Cooper ***** válasza:

Ebben az országban a hatékonyságot emlegetni kb. olyan, mint a középkorban olyan dolgot művelni, ami szó szerint nincs benne a Bibliában, mert azonnal megköveznek, kerékbe törnek, máglyán égetnek el.


Egyébként a NAIH az államhatalommal szembeni eseteket kivéve azért teszi a dolgát.

Minden olyan esetben, ahol a spammelő, szabálysértő beazonosítható, főleg, ha az EU-n belüli, érdemben tud lépni, még ha nem is azonnal vezet eredményre. A GDPR csak addig ignorálható (EU-n belül), amíg fókuszba nem kerül a megsértője - ezért is van jelentősége a notórius szabályszegőket jelenteni. Mihelyst elkezd érdeklődni az adott ország adatvédelemért felelős hatósága náluk, rögtön beugrik a zabszem az ominózus hátsó fertályba, mert az éves bevétel 4%-a azért mindenkinek érezhető fenyegetés.


Amikor nem beazonosítható a küldő, akkor van jelentősége az email teljes fejlécének, mert abban szerepel a valódi levelező szerver, ami alapján felkereshető az üzemeltető, és korlátozható a forgalma, ill. az illetékesek fel tudják venni a korlátozó listákra, ami alapján már a szolgáltatók, kicsik és nagyok egyaránt, előszűrhetik a levelezési forgalmat, hogy a felhasználókig már ne érjen el a nyilvánvaló szemét.

máj. 31. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!