Érdemes egy ilyen kirúgás után valamilyen hatósághoz, valamelyik civil szervezethez vagy akárkihez fordulni?
Nem trollkodásként írom, hogy az egyik barátomról szól a kérdés, nem velem történt:
Egy külföldi multi magyar boltjában (volt) eladó a barátom. Kapott egy váratlan utasítást, hogy be kell menni helyettesíteni, mire ő megkérdezte a főnökéket, hogy lehet-e máshogy megoldani, mert ő akkor nem tudna helyettesíteni. Megengedték neki, hogy igen, lehet máshogy megoldani.
...
Még aznap újra felhívták, hogy mit képzel, hogy újoncként variál, és nemet mond, és hogy 3 órája van, hogy jelentkezzen náluk, és igent mondjon.
Nem jelentkezett, azonnal kirúgták, és hozzátették, hogy amikor leadja a munkahelyi cuccait a boltban, akkor ne merészelje bántani a kolléganőit és kollégáit. .... na most, a világ legbékésebb emberéről van szó, nem véletlen a legjobb barátom, semmi indokot nem adott soha, hogy bántalmazással gyanúsítsák őt.
Mivel a munkahelyen mindennapos a vegzálás, gyakran sírnak az alkalmazottak, ezért a barátom felkészült, és a kirúgásáról történt beszélgetést felvette hangrögzítővel, amiben benne van az is, hogy ne merje bántani a többieket.
Mi legyen? Érdemes bemennie a kormányhivatalhoz munkaügyi panaszt tenni? Vagy a NAV-hoz esetleg? A munkahelyen amúgy folyamatos volt a kirúgással való fenyegetés minden alkalmazott irányába.
Nem fogja tudni bizonyitani és a kormányhivatal, vagy a NAV nem fog ezzel foglalkozni, lesöpri.
A rabszolgatörvény óta ráadásul a törvény sem a munkavállalók oldalán áll, semmilyen formában sem, igy gyakorlatilag lehetetlen ebből jól kijönni.
Mondanám, hogy keressen mást, Magyarországon ez minden munkahelyen megeshet.
Vár rá a külföld.
Ha próbaidős volt, akkor azonnali hatályú felmondást nem kell indokolni, informálisan (nem hivatalosan) mégis meg mondta a munkáltató (a szervezeti kultúra az, hogy a főnöknek ugrani kell, különben véged).
A kollégái áztatták főnöke előtt. Ez sajnos jellemzően a kenyérharc része. Boltban új ember jellemzően kevesebb pénzért motiváltabb. Ha beválik, akkor a főnök nála gyengébb régi embert küld el, ezzel még költséget is csökkent, meg figyelmeztetést küld az egész csapatnak, hogy nem lazíthat.
Természetes, hogy ez ellen összeszokott csapat úgy próbál tenni, hogy tesz róla, hogy az új dolgozó ne váljon be.
Igen, én is épp azt akartam mondani, hogy próbaidősként indoklás nélkül is azonnali hatállyal fel lehet mondani.
Persze ha van indoklás, pl. most tudtam meg, hogy egy meleg zsidót vett fel a helyettesem, és ebben a közértben ilyen embert nem engedek dolgozni, na azzal lehet mit kezdeni, feltéve, hogy ezt a beszélgetést tudják bizonyítani, ill. a munkáltató beismeri, hogy ezt mondta.
"Vagy a NAV-hoz esetleg?"
NAV az adóhatóság, nem munkaügyi hatóság. Semmi köze egy ilyen esethez.
Ha próbaidő alatt bocsátották el, akkor nem nagyon tud semmit kezdeni ezzel a helyzettel. Felesleges.
Próbaidőn túl van lehetősége.
"azonnal kirúgták, "
Az azonnali hatályú felmondás próbaidőn túl egy szankcionális jellegű felmondás. Bármelyik fél lépi meg, az indoklás minden esetben kötelező! Ha nem ért azzal egyet a "kirúgott" fél, akkor 30 napja van keresetet benyújtani a munkáltató ellen a munkaügyi bíróságon. A határidő jogvesztő! 31. napon már nincs mód a sérelmet orvosolni.
Ezzel is akkor érdemes foglalkozni, ha régóta dolgozik már ott, és mondjuk végkielégítésre jogosult lenne abban az esetben, ha a munkáltató normálisan bocsátotta volna el. Egyébként felesleges tortúra egy pereskedés.
Egy ilyen köcsög céget nem kell sajnálni, inkább örüljön, hogy az élet elrendezte helyette. Lépjen tovább, ha akkora anyagi veszteség nem éri emiatt (végkielégítés hiánya stb.).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!