Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy alkalmazott elfelejt...

Ha egy alkalmazott elfelejt blokkot adni, és a NAV bezáratja az üzletet, akkor a tulajdonos kirúghat-e minden alkalmazottat?

Figyelt kérdés
A szituáció a következő: Az egyik alkalmazott elfelejt blokkot adni, és a NAV ezért megbünteti az üzletet és bezáratja X időre. Akkor a tulajdonos megteheti-e azt, hogy az összes dolgozót kirúgja vagy mindenkit fizetés nélküli szabadságra küld el, mivel egy ideig nem lesz bevétel, így fizetés sem tud adni. Illetve ami pénze marad, az kell a büntetésre. Szerintem, ha mindenkit kirúg, azzal mindenki jól jár, hiszen addig elmehetnek munkanélkülire, és addig is van bevételük. A tulaj meg addig szünetelteti a vállalkozását.

jan. 26. 18:47
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Bárkit, bármikor kirúghat, ha üzletileg ez indokolt. Azt nem teheti meg, hogy kirúg valakit, és rögtön felvesz más valakit ugyanabba a munkakörbe.
jan. 26. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
94%
Természetesen bezárhatja végleg a boltot, és akkor kirúghat mindenkit. Fizetés nélküli szabadságra csak közös megegyezéssel lehet így menni.
jan. 26. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
Kiteheti az összes munkavállalót. Nincs rájuk szükség ez elég indok a felmondásra.
jan. 26. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Elküldhet mindenkit. Aki nem adott blokkot azt azonnali felmondással.

A többieket rendes felmondással.

jan. 26. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
A rendes felmondás az harminc nap, addig alkalmazni kéne. Esetleg nem rúg ki senkit, de nem kap senki sem fizetést, mivel nem volt bevétel, így nincs miből. Hanem amikor újra megnyit, ledolgoztatja ezt az időt. És még túlórát sem kell fizetnie.
jan. 26. 21:17
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

"A rendes felmondás az harminc nap, addig alkalmazni kéne. Esetleg nem rúg ki senkit, de nem kap senki sem fizetést, mivel nem volt bevétel, így nincs miből."


A jogszabályt szegő dolgozót azonnali hatállyal elbocsáthatja. A többieket kizárólag felmondással (végkielégítés, felmondási idő, felmentési idő stb.). Munkáltatói felmondás esetén a felmondási idő a munkáltatónál eltöltött idő arányában növekszik, tehát nem biztos, hogy mindenkinek 30 nap.

Olyan nincs, hogy nem kapnak a dolgozók fizetést. Nem ők tehetnek róla, hogy a boltot bezárták és a munkáltató nem tud munkát adni. Ilyen esetre állásidőt kell biztosítani, amire fizetés munkavégzés nélkül is jár. Senkit nem érdekel munkajogilag, hogy nincs miből fizetnie. Olyannak, aki vállalkozik, ilyesmire fel kell készülnie.

Az én munkáltatóm ilyen esetekben áthidaló hitelt vett fel, hogy a dolgozókat fizetni tudja.

Saját kockázatára vállalkozik mindenki, nem pedig a dolgozókéra!


"Hanem amikor újra megnyit, ledolgoztatja ezt az időt. És még túlórát sem kell fizetnie."

Velem próbálná ezt a törvénytelenséget eljátszani...

jan. 27. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:
Ezt az én cégem simán megtette. Sőt, még ma is alkalmazza. Ha nem volt meló simán szabadnapos küldte a dolgozót, amikor sok munka volt, ledolgoztatta. Valami munkaidő keretet emlegettek, ami a törvény szerint rendben van.
jan. 27. 10:59
 8/20 A kérdező kommentje:
A hitellel meg az a gond, hogy a bankok nem igazán tolonganak az ilyen csőd közelében lévő vállalkozásokért a hitelajánlataikkal. Esetleg ha mégis tudna hitelt felvenni, akkor az jó ha elég a NAV büntetésre, illetve a bérleti díjra, mert ugyebár akkor is kell fizetni bérleti díjat. Viszont túl jól nem járnának, mert ugyanis az alkalmazottaknak kellene a hitelt is visszafizetni, mert amíg fizeti a vállalkozó a hitelt, addig nem tud bért fejleszteni, semmilyen fejlesztés nem tud alkalmazni, illetve még a kafetériát is meg kell vonni a dolgozóktól, vagy fizetés csökkenteni egészen a minimálbérig, és ilyenkor már a dolgozó magától is elmegy.
jan. 27. 15:42
 9/20 anonim ***** válasza:

"Valami munkaidő keretet emlegettek, ami a törvény szerint rendben van."

Munkaidő keret esetén természetesen más szabályok vannak. Ezt nem említetted, csak azt, hogy fizetés nélküli szabadság és egyebek. Most meg azt írod, hogy szabadnapot kap (ez nekem a szabadságos napot jelenti). Hát nem ugyanaz...


"illetve még a kafetériát is meg kell vonni a dolgozóktól, vagy fizetés csökkenteni egészen a minimálbérig,"

A béren kívüli juttatás nem egy kötelező dolog. Az adható. Ha a munkáltató úgy dönt, hogy ad, akkor ad, ha úgy dönt, hogy nem ad, akkor nem ad. Követelni nem lehet, kizárólag akkor, ha volt olyan hülye, hogy ezt a részét a munkaszerződésbe is belefoglalta. Akkor követelheti csak a dolgozó, mert akkor viszont már JÁR!

Fizetést csökkenteni szintén nem lehet a dolgozó írásos hozzájárulása nélkül! Fizetést csak növelni lehet a dolgozó hozzájárulása nélkül!


"mert ugyanis az alkalmazottaknak kellene a hitelt is visszafizetni, mert amíg fizeti a vállalkozó a hitelt, addig nem tud bért fejleszteni, semmilyen fejlesztés nem tud alkalmazni,"

Ez gazdaságpolitikailag rossz megközelítés! Bért akkor emel a munkáltató, ha akar és tud is. Nem függ össze közvetlenül azzal, hogy van hitele vagy nincs. Ugyanis nyugodtan megteheti azt, hogy ha nincs hitele, akkor sem emel bért.

jan. 28. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

"Fizetést csökkenteni szintén nem lehet a dolgozó írásos hozzájárulása nélkül! Fizetést csak növelni lehet a dolgozó hozzájárulása nélkül!"


Ez hülyeség! Simán beteheti más munkakörbe. Gépkezelő voltam, és az orrom alá nyomták a papírt, hogy a jövő hónaptól operátor leszek, és írjam alá. Ez húszezer forint csökkenést jelentett.

jan. 28. 10:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!