Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy alkalmazott elfelejt...

Ha egy alkalmazott elfelejt blokkot adni, és a NAV bezáratja az üzletet, akkor a tulajdonos kirúghat-e minden alkalmazottat?

Figyelt kérdés
A szituáció a következő: Az egyik alkalmazott elfelejt blokkot adni, és a NAV ezért megbünteti az üzletet és bezáratja X időre. Akkor a tulajdonos megteheti-e azt, hogy az összes dolgozót kirúgja vagy mindenkit fizetés nélküli szabadságra küld el, mivel egy ideig nem lesz bevétel, így fizetés sem tud adni. Illetve ami pénze marad, az kell a büntetésre. Szerintem, ha mindenkit kirúg, azzal mindenki jól jár, hiszen addig elmehetnek munkanélkülire, és addig is van bevételük. A tulaj meg addig szünetelteti a vállalkozását.

jan. 26. 18:47
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
És mi van akkor, ha az alkalmazottak órabérben vannak fizetve? Nem dolgozott egy percet sem, akkor mi alapján fizessen?
jan. 28. 11:24
 12/20 anonim ***** válasza:

"Gépkezelő voltam, és az orrom alá nyomták a papírt, hogy a jövő hónaptól operátor leszek, és írjam alá."


Itt a lényeg: "Írjam alá".


Nem tudsz olvasottakat értelmezni? Ha aláírtad, akkor az az írásos beleegyezésed/hozzájárulásod. Ha nem írtad volna alá, akkor fejbe is lőheti magát a munkáltatód, nem tehet semmit.


Mindegy, hogy a dolgozó milyen bérezésben van. Ha a munkáltató nem tud munkát biztosítani, akkor munkavégzés nélkül is köteles távolléti díjat fizetni a dolgozónak. A távolléti díj meghatározása le van írva az MT-ben, mind fix összegű fizetés, mind órabéres fizetés esetére.


"Simán beteheti más munkakörbe."

Így van. Munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásnak hívják és nem kell aláírnod vele kapcsolatban semmit. Tehát ez ne munkaszerződés módosítás ilyenkor. A munkáltató tájékoztatni köteles vele kapcsolatban a változásokról.

Tehát mind más munkakörben, mind más munkavégzési helyen, vagy más munkáltatónál is kötelezhet munkavégzésre a következő kitétellel:

A foglalkoztatás tartama naptári évenként összesen a 44 beosztás szerinti munkanapot vagy 352 órát nem haladhatja meg. Ezt arányosan kell alkalmazni, ha a munkaviszony évközben kezdődött, határozott időre vagy az általánostól eltérő teljes napi vagy részmunkaidőre jött létre. A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás várható tartamáról a munkavállalót tájékoztatni kell.


Ha letelt a maximális napi vagy órai korlát, akkor visszaáll minden a régi kerékvágásba. A béred ez által nem csökkenhet!


Viszont ha vagy annyira szerencsétlen, hogy szerződésmódosítást írsz alá, akkor nyilván a módosítás lép életbe, de az viszont nem a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás témaköre, hanem szerződésmódosítás a két fél által. Nagyon más kategória jogilag!


Helyre tudtam tenni a félreértéseidet?

jan. 29. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
Esetleg megteheti-e a tulajdonos, hogy amíg zárva van az üzlet, addig elhívja az alkalmazottakat krumplit kapálni, majd másnap kiküldi őket a oiacra, hogy adják el a zöldséget? Végül ez is munka, és belefér a napi 8 órába.
jan. 30. 18:11
 14/20 anonim ***** válasza:

Nagyjából igen. :)


Viszont nem utasíthat - tulajdonképpen soha - olyan feladat elvégzésére, ami részedről úgymond kellemetlen.


Értsd: Ha mérnök a beosztásod, ha segédmunkás, nem vagy köteles WC-t pucolni, mert éppen csak olyan feladat adódott.

Ha az az alap feladatod, hogy takarítod az irodákat például, akkor már utasítható vagy WC-pucolásra is.

Ha segédmunkás/betanított munkás vagy, akkor söprögetheted az udvart, de mérnökként nem vagy köteles ilyen munkát végezni. Nem az iskolai szinted a meghatározó, hanem a munkáltatónál betöltött munkaköröd.


Pékség: nem hiszem, hogy elküldheti a péket krumplit kapálni, vagy piacra árulni.


Lakatos, hegesztő munkakör: Aki eddig műhelymunkát végzett csak, de ott nincs több feladat, elküldheti egy másik munkáltatóhoz is akár, hogy vaskapukat szereljen kint a szabadban, nem csak műhelyben.


Remélem "átment" a lényeg. :)

jan. 31. 04:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
És mi van abban az esetben, ha a NAV bezáratja a boltot pár hónapra,és a tulaj úgy dönt, hogy amíg zárva a bolt, addig szünetelteti a vállalkozását? Vagy megszünteti, mert már nem akarja folytatni tovább. Ekkor az alkalmazottja, negszűnik alkalmazottnak lenni, hiszen nem lesz munkaadója. Kitől fog fizetést várni?
febr. 1. 19:42
 16/20 anonim ***** válasza:

És mi van akkor?


Akkor felmondja a munkaviszonyokat. Törvényes keretek között.

Ha megszünteti a vállalkozását, akkor automatikusan megszűnnek a munkaviszonyok is. Nyilván csak úgy nem lehet valamit a kukába dobni, ha van mögötte kötelezettség, amit rendeznie kell (akár dolgozónak, akár beszállítónak), stb.

febr. 2. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
"Nem tudsz olvasottakat értelmezni? Ha aláírtad, akkor az az írásos beleegyezésed/hozzájárulásod. Ha nem írtad volna alá, akkor fejbe is lőheti magát a munkáltatód, nem tehet semmit." De tehet, simán kirúg, hogy ebben a munkakörben nem tud tovább alkalmazni. Azzal a három havi munkanélkülivel meg nem vagyok kisegítve. Tehát a munkahelyem megtartása érdekében kénytelen voltam aláírni.
márc. 7. 12:30
 18/20 anonim ***** válasza:

Még mindig ott tartasz, hogy aláírtad. Ha nem írtad volna alá, akkor nyilván kénytelen fizetni bért, vagy elbocsát (felmondja a munkaviszonyodat törvényes keretek között) arra hivatkozva, hogy a gazdasági helyzete nem teszi lehetővé, hogy tovább alkalmazzon.


Ugyanott kötöttünk ki, mint az elején. Semmivel sem állítok most sem mást, mint akkor.

márc. 8. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Visszatérve az eredeti kérdésre, szerintem az a legjobb megoldás, ha közös megegyezéssel felmondanak. Az alkalmazott egyből mehet munkanélkülire, és amikor lejár a NAV büntetés, visszaveszi.
szept. 20. 10:32
 20/20 anonim ***** válasza:

"... ha közös megegyezéssel felmondanak."


Ilyen munkajogi fogalom nem létezik.


Ami létezik:

- Felmondás

- Azonnali hatályú felmondás

- Munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel (ez nem felmondás)


Mindhárom munkaviszony megszüntetési módra teljesen más szabályok vonatkoznak.


"Az alkalmazott egyből mehet munkanélkülire,"

Ez sem biztos. Az álláskeresési járadékra jogosultság feltétele, hogy az állástalanná válást közvetlenül megelőző 3 évben legalább 360 napnyi jogviszonya legyen. Ha nincs, akkor nem jár az ellátás. A jogviszonynak nem kell folyamatosnak lennie.

szept. 21. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!