A házastársak egyikének halála esetén csak a másik házastárs az örökös?
Ha te vagy az életben maradt házastárs és tiéd az ingatlan, akkor az ingatlannal kapcsolatban nincs semmiféle öröklés. Marad a tiéd.
Az elhunyt után az öröklődik, ami az övé volt. Gépjármű, értékpapírszámla, kismotor, stb.
Az elhunyt után a gyereke örököl, az ehunyt vagyonát.
Az elhunyt élettársa után az elhunyt valaki gyereke nem örököl.
Az életben maradt fél meg nem örökölheti meg a saját ingatlanát, ha a házastársa meghal
#4
Annyi amit nem ért hogy ha az eredeti példánál maradunk hogy a túlélő házastársnak csak egy mostoha gyereke van. A gyerek az elhunyt szülő édes gyereke. De ez a mostoha gyerek nincs a túlélő házastárs nevén. Mert lehet mostohagyerek úgy is hogy a mostohaszülő a nevére veszi, illetve örökbe fogadja, akkor olyan mintha a sajátja lenne.
Tehát ez mostoha gyerek.
A szóban forgó ingatlan pedig a túlélő házastárs nevén van. A házasság alatt szerezte.
#5
Jelen peldánál a mostoha gyerek nem örökölhet köteles részt sem hisz nem örökbefogadott gyerekről van szó. A gyerek az elhunyt szülő edes gyereke. Igy gondolom
A házasság alatt szerzett vagyon közös vagyonnak minősül. Tehát hiába van az ingatlan csak az életben maradt fél nevén, attól az még közös (volt) az elhunyt házastárssal.
Alapból, ugye, a közjegyző azt nézi, hogy mi volt az elhunyt tulajdonában a halála pillanatában, és ezeket "osztja szét" az örökösök közt. De ha a gyerek felhívja a közjegyző figyelmét, hogy az ingatlan fele tulajdonjoga az apja nevén volt, akkor csinálnak egy vagyonmegosztást, és az apa tulajdonában álló fél máris az örökség része lesz.
És közösen lakott ingatlan esetén az a törvény, hogy az elhunyt tulajdonát a gyereke örökli, viszont erre a fél házra halálig tartó haszonélvezetet kap az özvegy. Tehát akár ki is tilthatja onnan a gyereket, mert mindkét fél felett ő rendelkezik.
Aztán ha az özvegy is meghal, akkor jut hozzá a fél ingatlanhoz a gyerek. (A másik felét pedig, mivel nem volt hivatalosan örökbe fogadva, a feleség valamelyik rokona fogja örökölni. Kivéve végrendelet esetén, mert ráhagyhatja a gyerekre, ha pl. saját gyereke nincs.)
A köteles részt ne keverd ide, az csak végrendelet esetén van, ha nem a törvényes örökösre hagyja a dolgokat az elhunyt.
#7
Valóban, köteles rész az nem játszik itt.
Tehát ha házasságban valaki meghal akkor a mostoha gyerek is örököl a mostoha szülő után?
8
Dehogy örököl. Semmit. Leírtam érthetően. Az apja után örököl, a mostohaanyja után csak akkor, ha az - majd az ő halálakor - végrendeletben ráhagy valamit.
Viszont házasságban szerzett vagyon közös (ha nem saját különvagyonból vette az egyik fél), és ha nincs is az apjára íratva a ház fele, de attól az az övé. Megcsinálják a vagyonmegosztást, és az apa tulajdonába kerülő fél részt a gyerek örökli. De mint írtam, sokra nem megy vele, ameddig a mostohaanyja meg nem hal, mert ő fog rá haszonélvezetet kapni.
Válás esetén is az szokott lenni, hogy ha a házasság alatt szerezték a házat, akkor hiába van az egyikük nevére írva, de a válás során vagyonmegosztás történik, és a ház fele a másik fél nevére kerül. (Kivéve, ha az egyik fél kifizeti a másik részét a neki jutó vagyonból.)
Ez esetben az ingatlan tulajdonjogának fele tartozik az elhunyt hagyatékába, ezt gyermeke örökli. De a teljes ingatlanra az elhunyt házastársának élete végéig tartó haszonélvezeti joga van.
Az elhunyt gyermeke tulajdonjogát eladhatja, erre az elhunyt házastársának elővásárlási joga van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!