Ebben az esetben mire számíthatok? Milyen jogaim és kötelességeim vannak a régi munkáltatóval szemben?
2019 nyarán kezdtem a munkahelyemen (magán cég), majd 2020 tavasza óta itthon vagyok, veszélyeztetett terhesként, majd szülési szabadságon, utána újabb terhesség miatt ismét táppénzen voltam (nem mentem vissza dolgozni, csak újra állományba vettek, kiadták a szabadságaimat, és ismét táppénzen voltam szülésig), 2022 tavasza óta ismét szülési szabadságon vagyok. A régi munkahelyemre, munkakörömbe nem tudnék menni, túl távol van az otthonomtól (költöztünk az első terhesség alatt, amikor már táppénzen voltam, majd rá egy évre ismét), és mivel én hozom-viszem a gyerekeket, így fele annyi időben tudnék csak dolgozni, kötött rendben, holott előtte 8 órában, váltott reggeli vagy délutáni műszakban voltam. Ezt már nem tudnánk megoldani.
Az itthon töltött idő alatt elvégeztem egy képzést, amivel el is tudok helyezkedni. Az új munkahelyen már le van beszélve, hogy mikor kezdenék, de a régi helyen még nem jelentettem be a változást.
Szeretném megkérdezni, hogy jelen esetben mi a menetrend? Felmondhatok a szülési szabadságom alatt? A benn maradt szabadságokkal mi a teendő? Ki kell adják, vagy kérhetem, hogy fizessék ki? 2021. Novemberében kerültem táppénzre, így a tavalyi teljes évi szabadságok maradtak benn, és az idei arányosan.
Jövő héten mindenképp bemegyek beszélni velük, csak szeretnék felkészült lenni, hogy ők mit mondhatnak, és én hivatalosan mit kérhetek.
Köszönöm a segítséget.
Jogilag munkaviszonyban vagy, bármikor felmondhatsz ugyanolyan feltételek mellett, mintha ténylegesen dolgoznál - felmondási idö van, az elmaradt szabadságokat ki kell adni, a kettö kompenzálhatja egymást.
Az új munkakezdés elött fel kell a régi helyen mondani a felmondási idö és a szabadságok figyelembe vételével.
Bármikor kezdeményezheted közös megállapodással vagy munkavállalói felmondással a munkaviszonyod megszüntetését.
Munkavállalói felmondásod közlése esetén 30 napon belül kell intéznie munkáltatódnak munkaviszonyod megszüntetését, ennek keretében azt elvárhatja, hogy bemenj kilépő papírokat aláírni, de megoldható pl. futár útján is (hozza a munkáltató által aláírt példányokat, előtte aláírod és viszi vissza).
Részletekhez lapozd át Munka tv.-t
Köszönöm szépen!
Bocsánat, a 22-es és 23-mas év teljes szabadságai maradtak benn, plusz a gyerekek utániak, így összesen 2x26 nap, és az idei évi arányosan.
1 hónap a felmondási időm, az új helyen áprilisban kezdenék.
Ebben az esetben mire számítsak a szabikat illetően? A felmondási időm alatt elmegy 30 nap a fennmaradt szabadságból, a többit kifizetik? Vagy ha hamarabb jelentem be, akkor visszavesznek állományba és kiadják őket, aztán kezdődik a felmondási idő? Utóbbi esetben engem érhet bármi hátrány az aktív, de szabadságon töltött idő alatt?
A 30 naptári nap felmondási időre kb. 20-21 munkanap esik (van-e ünnep alatta). A bennmaradt szabidból ennyit levonnak (mert nem dolgoztatják le), a többit kifizetik.
"Felmondhatok a szülési szabadságom alatt?"
Bármikor felmondhatsz, még indokolnod sem kell. A felmondás napját követően elindul a felmondási időd. Mivel szülési szabadságon vagy, ezért munkát sem végzel - gondolom a felmondási idő végéig egy napot sem -, így a felgyűlemlett és neked járó szabadságokat a munkáltató "kiadás" helyett kénytelen pénzben megváltani, mást nem is tehet ilyen szituban.
Mégcsak köteles sem vagy bemenni a leszámolási papírokért, mivel a munkáltató a munkaviszony megszünését követő 5. munkanapig köteles azt részedre a nála nyilvántartott lakcímedre kipostázni, ha személyesen nem mész be érte. Még a munkabéredet is, ha készpénzben fizették azt. Postázza...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!