Létezik arra jogszabály, hogy a hagymás-tejfölös chips-ben rendes vagy póréhagymának kell lennie?
Viccnek szántad a kérdést? Remélem igen, és akkor a válaszom:
Ilyen fontos dolgot természetesen nem hagyhatnának ki a jogalkotásból, de manapság minden megtörténhet...
"Ilyen fontos dolgot természetesen nem hagyhatnának ki a jogalkotásból, de manapság minden megtörténhet..."
Ez az egyik legfontosabb dolog és nagyon szigorúan vannak szabályozva az élelmiszerek. Rengeteg jogszabály vonatkozik rájuk, és komoly bírságot is kaphatnak a cégek, akár a nébihtől, akár a fogyasztóvédelemtől már akkor is, ha olyan anyag van a termékben, ami nincs feltüntetve az összetevők között.
Ezért van mindenre ráírva hogy ízű, mert ha nincs benne az adott anyag, nem nevezhetik annak a terméket. Vagy például azért vannak "májkrémes készítmények" májkrém helyett, mert megvan a szigorú jogszabály hogy pontosan milyen anyagokból, milyen eljárással készült terméket lehet májkrémnek nevezni, ami nem azzal vagy nem úgy készül, azt nem lehet májkrémként árulni.
Mikor elolvastam a kérdést, egyből mosolyra kényszerültem. Mikor megláttam, hogy ez a törvények és jog szekcióban van, egyenest imádtam :D :D
Dehogy válasz is érkezzék, csak akkor kell kifejezetten póréhagymásnak lennie, ha az van ráírva. Az már egy jó kérdés, hogyha nem az, de a csomagolásán póréhagyma szerepel, akkor a vásárlók megtévesztéséért felelősséget kell e vállalniuk.
Amit meghatároz a gyártó a saját receptjében és amit ráír a csomagolásra annak kell a termékben lenni. A törvény csak azt köti ki hogy ne b.szd át a vásárlót.
Bár már láttunk olyat hogy ugyannak a gyártónak ugyanabban a csomagolásban levő terméke más összetételű volt a nyugati és a keleti EU országokban.
A gyártó indoklása az volt hogy az nemzetek eltérő étkezési szokásaihoz és ízvilágához próbálják igazítani a terméket. Ezért kapnak a magyar gyerekek kevesebb mogyorót a csokiba mint az angolok. Mert nem szeretik.
Brüsszel elfogadta a magyarázatot.
Mikor 2002 környékén voltunk kint németországban, akkor láttam hogy ott a fanta gyümölcstartalma 10%. Itt évekkel később emelték 3-ról 5%-ra és ráírták büszkén hogy a rostokat a megemelt gyümölcstartalom miatt láthatod.
Ott pl lehet hogy valami jogszabályváltozás miatt kellett az emelés.
"Az összetevőiről a vásárlót a csomagoláson tájékoztatják."
Ez oké, de pl ha van egy üdítőd, amire az van írva hogy málnaszörp, pedig nincsen benne málna, akkor hiába tünteted fel az összetevőknél hogy nem málnából készül, meg fogják büntetni a cégedet a fogyasztók megtévesztéséért. A palack első oldalán (ami a polcon a vásárló fele néz) egyértelműen fel kell tüntetni hogy csak málna ÍZŰ szörp, vagy málnaszörp ÍZŰ üdítőital. Ugyan ez vonatkozik minden élelmiszerre, nem írhatsz rájuk bármit, nem tehetsz bele bármit és az sem mindegy hogy a megfelelő adatokat a csomagolás melyik felén és hogyan tünteted fel. Ezekért komoly büntetéseket lehet kapni.
A kérdés ez volt: " Létezik arra jogszabály, hogy a hagymás-tejfölös chips-ben rendes vagy póréhagymának kell lennie?"
A válaszom: NEM.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!