Egy 2015-ös facebook poszt miatt szólhat a munkáltatóm?
Ember válogatja, volt már rá példa, hogy én is megbántam, hogy nem néztem meg a másiknak a social média felületét, pedig sok hülyeséget megspóroltam volna vele.
Az biztos, hogy nem kötelezhet a poszt törlésére, óvatosságból csak szívességet kérhet efelől.
UI.: ha ezt elakarod kerülni a jövőben, állítsd át a profilodat, hogy csak ismerősök láthassák.
Semenyire. A munkálatónak nem nagyon van köze ahhoz, hogy mit posztolsz, az a magánéleted része, különösen akkor, ha azt tényleg 7-8 évvel ezelőtt posztoltad.
Arra viszont figyelj, hogy lehet köze hozzá, ha ez a poszt összekapcsolható a céggel. Vagyis ha pl. céges pólóban/pulóverben feszítesz a képen, és az alá írsz valamit, akkor szólhat, mert összekapcsolható a cég imidzsével.
Egyszer Judith Sargentini témába vágó posztjához szóltam hozzá, megköszöntem neki a munkát, amit Magyarországért tesz. Semmi extra ezen kívül.
Erre egy vélhetően Fidesz-szimpatizáns nő minősíthetetlen stílusban mocskolni kezdett kommentben. A munkahelye nyilvános volt, egy utazási iroda.
Egy eltérő politikai nézeteket valló vagy akár kulturált, intelligens jobboldali szívesen igénybe venné egy olyan utazási iroda szolgálatait, ahol ilyen embereket foglalkoztatnak?
Valószínűleg sokan nem, szóval igenis lehet köze a munkáltatónak ahhoz, mit posztolsz.
Munka Törvénykönyve 8. § (2)
A munkavállaló munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely - különösen a munkavállaló munkakörének jellege, a munkáltató szervezetében elfoglalt helye alapján - közvetlenül és ténylegesen alkalmas munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének vagy a munkaviszony céljainak veszélyeztetésére.
Egy potenciális ügyfél, partner meglátja a sok évvel korábbi őrjöngésed, és máris sérülnek a munkáltató gazdasági érdekei. Tehát akár jogos is lehet a munkáltató észrevétele (hacsak nem te vagy pl. a karbantartó).
Az lenne a jó, ha a főnököd vette csak észre, nem a HR hívta fel erre a figyelmét.
Persze vannak a szép alkotmányos elvek, szólásszabadság keretében politikai szereplőket durván is lehet kritizálni (ezt teszik országos médiákban is az ellenzékkel), de a gyakorlatban meg nem érdemes akkor, ha munkáltatód bármely módon kapcsolódik az állami vagy önkormányzati szférához.
#6 - A munkaviszony fennállása alatt - vagyis ha a kérdezőnek mással volt munkaviszonya 2015-ben, akkor az bizony már nem számít ide. Emellett a 9ik bekezdés második paragrafus pontosít: "A munkavállaló személyiségi joga akkor korlátozható, ha a korlátozás a munkaviszony rendeltetésével közvetlenül összefüggő okból feltétlenül szükséges és a cél elérésével arányos. A személyiségi jog korlátozásának módjáról, feltételeiről és várható tartamáról, továbbá szükségességét és arányosságát alátámasztó körülményekről a munkavállalót előzetesen írásban tájékoztatni kell." Plusz a következő paragrafus ezt még tovább finomítja.
Szóval továbbra is, ha facebookra csak úgy kiírja, hogy nem ért egyet kormánnyal, az rendben van. Ha ezt úgy teszi, hogy abból úgy tűnik, mintha ezt a munkaadója képviselőjeként teszi, az már problémás. Nyilván pozíciótól is függ, ha egy sori munkás ezt kiírja, annak más a súlya, mintha mondjuk a gazdasági vezető teszi ugyanezt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!