Ha valaki régen levédetett egy közhasználatban lévő kifejezést, akkor mindenki védjegybitorlást követ el, aki használja?
Most nem akarom konkrétan leírni a szót, de olyan, mint a pólólengetés, bugyiszellőztetés, evőrúd, ülőtégla, stb., tehát a szóösszetétel mindkét szava hétköznapi kifejezés.
Viszont ezt elég rég védette le az illető, amikor még ez a tevékenység nem volt elterjedt, de azóta megváltozott a környezet, ma már mindenki használja az adott tevékenységre, ami kb. olyan, mintha társasoznánk a tábortűz körül, vagy meséket mondanánk egymásnak népviseletben. Vannak a szónak szinonímái is, azokat is használják. Sokan nem is tudják, hogy ezt a szóösszetételt valaki levédette.
Egyáltalán meg lehet támadni egy ilyen levédetést, hogy az ma már túl profán, túl elterjedt, általános? Vagy bármilyen hétköznapi dolgot le lehet védetni (pl. a kifi görbületét), hogy aztán utána be lehessen perelni mindenkit?
Ma már nem tudná levédetni, mert "Nem alkalmas megkülönböztetésre, így különösen kizárólag olyan jelekből vagy elemekből áll, amelyeket az üzleti forgalomban az áru vagy a szolgáltatás fajtája, minősége, mennyisége, rendeltetése, értéke, földrajzi származása, előállítási vagy teljesítési ideje, illetve egyéb jellemzője feltüntetésére használhatnak; illetve kizárólag olyan jelekből vagy elemekből áll, amelyeket az általános nyelvhasználatban, illetve a tisztességes üzleti gyakorlatban állandóan és szokásosan alkalmaznak; fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy nincs kizárva a megjelölés az oltalomból, ha használata révén megszerezte a megkülönböztető képességet."
Viszont ha korábban levédette, akkor a hétköznapi szavakra is érvényes marad az oltalom?
Elég abszurd lenne, ha random gyártanék összetett szavakat, aztán levédetném, és így senki sem használhatná. Még azt el tudom képzelni, hogy a termékemnek nem adhatnám ezt a nevet, de hogy a hétköznapi beszédben ne használhassam, az lehetetlen.
A legjobb példa te magad lehetnél, ha leírnád ezt a szót, mert akkor kiderülne, hogy ennek semmi következménye nincs.
Kérdező, ez csak általános szöveg, hogy valaki valamit.
A védelem konkrét és meghatározott ideig él, nem örökre.
A védett termék, elnevezés, szín, akármi csak addig védett amíg a védelem tulajdonosa hajlandó fellépni a jogtalan használóival szemben.
Ha korábban tényleg volt ilyen akkor ma azért lehet általánosan elterjedt annak használata mert 1. már nem él a védelem, 2. a tulajdonosát már nem érdekelte és hagyta, hogy használják.
Hát fene tudja, de valahogy így, igen. Mondjuk nem lehet a könyved, fesztiválod, filmed, akármid címe bugyiszellőztetés.
Vicces, hogy éppen most jött ez a kérdés, mert tegnap voltam egy regényíró kurzuson, ahol az egyik résztvevő írt egy mesét, ami úgy kezdődött, hogy "négyszögletű kerek erdő közepén". Erre a tréner azt mondta, hogy ez Lázár Ervin szövege, és nem szabad így felhasználni kereskedelmi termékben, mert perelhető. Konkrétan azt a két példát hozta, hogy ha mondjuk kiteszel egy fb posztot, ott oké, mert az egy magánszöveg, de mondjuk a kiadott könyvedben, saját szövegként nem tüntetheted fel.
Itt mi is nekiszegeztük a kérdést, hogy akkor mondjuk hatszögletű kerek erdő már oké-e. És erre mondta, hogy ha beperelnek, és megnyerik a pert, akkor nem volt oké; sajnos ez ennyire nehezen megfogható történet, de nem éri meg kockáztatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!