Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy anya lemond a haszonélv...

Ha egy anya lemond a haszonélvezeti jogáról, és az egyik gyereke vitte az ebből eredő hasznokat, követelőzhet e az a testvér, a többi testvérrel szemben? Költségek fizetésével kapcsolatban, később temetési költségek viselésével?

Figyelt kérdés
Négyen vagyunk testvérek, apánk már évekkel ezelőtt elhunyt, az apai részre hagyatéki tárgyalással egyformán örököltünk az apai részből, az anyánknak maradt a holtig tartó haszonélvezet. Közben anyánk lemondott az anyai részről az egyik gyereke javára, ami szerintünk azt jelenti, hogy anyánk részéből nem fogunk örökölni semmit. Erről semmilyen iratunk nincsen. Anyánkat most az öregotthonba helyeztette el, az a testvérünk, akire az anya a részét ráírattatta, Most ez a testvérünk követelőzik a többi testvérével szemben, hogy az anyának az öregek otthonában való költségeit egyformán térítsék a testvérek. Mi ettől elzárkózunk, mert mi az anyai részből semmit nem kaptunk azt az anyai részt ráíró testvérünké lett. Eladta a szülői házat, annak teljes bevétele az övé lett, bár annak a bevételéből anyánk részére vásárolt egy kis családi házat, majd azt is eladta a testvérünk. Anyánkat beadta az öregek otthonába, de a nyugdíja ne elég a költségekre, ezért kéri a testvér a többi testvért, hogy egyformán egészítsék ki az anyának a költségeit, hogy maradni tudjon az öregek otthonába. Mi ilyenkor a törvényes eljárás? Ha egy anya lemondott az anyai részéről az egyik gyermeke javára, erről nem kellett volna iratot kapni a többi testvérnek? És ha már lemondott az anya a részéről, követelőzhet e, ezt követően az a testvér, akire az anyai részt megkapta? Ha esetleg megtalálna halni anyánk, kinek a költségén kell eltemettetni? Utólagosan ilyen iratokat hol lehetne beszerezni?
2023. nov. 26. 11:52
 1/1 anonim ***** válasza:

Zavaros, hibás a történeted, a leírtak szerint nem történhetett meg.


1. Anyád saját életében azt csinál a saját tulajdonával, ha el ajtaja ajándékozni egyik gyerekének, azt megteheti. Erről a többi testvért nem kell értesíteni. Viszont ha anyád, mint ajándékozó 10 éven belül meghal, a többi gyerek bizonyos feltételek mellett igényt tarthatnak arra, ami köteles részként járt volna nekik az örökségből, ha nincs ajándékozás.


2. Haszonélvezeti jog nem ruházató át semmilyen módon, azt tehát anyád nem adhatta át testvérednek.


3. A ház egy része a te és két testvéred tulajdona, amit apád után örököltetek. Ezt a negyedik testvér nem adhatta el senkinek, hiszen nem az ő tulajdona.


4. Az, hogy ki kinek mit ajándékozott, és mit nem, jogi értelemben irreleváns annak szempontjából, hogy kinek kell gondoskodnia az idős személyről. Az alaptörvény előírja a szülőkről való gondoskodást.


Petsze ha nem ajándékozásról , hanem eltartási szerződésről van szó, (ami gyakori módja a társörökösök kisemmizesének), akkor más a helyzet. Adott esetben peres úton is kötelezhető lehet az anyád költségeinek viselésére. Viszont a háznak azt a részét, aminek nem ő a tulajdonosa, természetesen ebben az esetben sem adhatja el. Ilyen biztosan nem történt, az lehetetlen.

2023. nov. 26. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!