A második feleségemnek a gyereke alkoholizmusból eredően elhunyt. Ez a gyerek nincsen a nevemen, csak neveltem. Feleségem már elhunyt. Most az elhunyt nővére azt mondta a temetést nekem kell rendezni a költségekkel együtt. Ez igaz lehet? Mit tehetek
Ezt a cikket azért átolvasnám:
"Ez a családi házunk fele fele arányú volt a feleségemmel. DE az Ő halála után az én részemre holtig tartó haszonélvezet lett bejegyezve."
Itt elírás lehetett. A te tulajdonodra neked nem lehet haszonélvezeted. Nyilván ahogy 13 kérdezi, a ház fele a tied és a MÁSIK felére, ami a lány öröksége a feleséged után, arra van haszonélvezeted bejegyezve.
Itt akkor tiszta a helyzet. A ház fele a te tulajdonod is és az egészet te használhatod. semmiképpen nem tud onnan a lány téged kirakni.
A közös tulajdon megszüntetését peres úton kérheti a bíróságon, de ez sok év és sok pénz. a végén meg nem neki döntenének kedvezően, hiszen a haszonélvezet a tied, tehát akkor is te használhatod az egész házat ha ő valakinek eladná a saját részét.
Pont ezért változtatták a házastársi öröklés szabályait pár éve, hogy hasonló esetekben az özvegyet ne lehessen csak úgy kitenni a saját lakásából.
Most is azt javaslom beszélj a lánnyal! Mond el neki, hogy majd idővel te is szeretnéd a ház eladását, akkor majd megválthatja a haszonélvezetedet - megegyeztek valami összegben. De most nem mész sehová és ha pereskedni kezd akkor az nagyon sok pénzébe kerülne és nem lenne sikeres.
A temetési költségekbe meg jófejségből beszállhatsz ha akarsz, de semmi nem kötelez rá, még erkölcsi elvárás se ha a meghalt fiúval nem voltatok jó viszonyban.
1., Az elhunyt fiú temetési költségét a testvérének kell fizetni. Az önkormányzatnál tudnak segíteni, ha kell.
2., A házban addig maradhatsz, míg élsz, vagy ameddig akarsz. Ne ijedj meg semmi fenyegetéstől, ha eladja a saját részét, te akkor is, ugyanúgy benne maradhatsz.
3., A haszonélvezeti jog a te, -majdani- haláloddal megszűnik, nem örökölhető, de a te házrészedet -tehát a fél házat, meg ami van még esetleg- azt a fiad örökli.
Én azt javasolnám, hogy a gyerekeddel együtt próbáld meg te kivásárolni a lány tulajdonrészét, elég keveset kapna, mert 50%, az is haszonélvezettel terhelt. Így megszabadultok tőle, később már nem zargathat a vagyon miatt.
Amúgy járt neked a volt feleséged után is egy gyerekrésznyi minden vagyonból, ezt megkaptad? Ha nem, kérhetsz póthagyatékit, vagy bíróságon talán megtámadhatod, vagy fene tudja.
A többit már mások megírták, azzal egyetértek, csak kiegészítettem.
Még annyit, hogy az özvegyi jogoddal jogosult vagy arra is, hogy a fiad egyedül engedd lakni az említett lakásban, ha te máshová mennél, a lánynak semmi köze, hogy mit csinálsz vele, ameddig élsz, akár bérbe is adhatod.
Viszont a rezsit, adót neked kell fizetned: a jogok és a kötelezettségek is a tiéd.
Annak is meg kell adni a végtisztességet, aki vagyontalan, nem hagy örökséget. A temetés elsősorban a család /szülő.gyermek,testvér/ kötelessége. Ha erre nem képesek, akkor marad az állami temetés.
(Ez már nem releváns a temetés szempontjából: A nővér megörökölte az elhunyt fiú anyai örökségrészét, mert nem sikerült a fiút megtalálni az örökség megnyíltakor, így a nővér lett az egyedüli örökös. Úgy vélem, egy tisztességes temetés járna neki.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!