Elhunyt a férjem, ebben az esetben örökölhetek utána én?
Ha kicsit kacifántos, vagy valami nem világos, szívesen válaszolok rá, de röviden a következő a helyzet:
4 éve házasodtunk össze, kb. tündérmese volt mellette az életem tavalyig. Egészen addig, amíg a folyamatos megcsalásaira fény nem derült. Az elején még tagadta ezeket, azzal jött, hogy csak pletykák, sosem látta azokat a nőket, aztán már csak azt mondogatta, hogy "lapozzak már", meg "ne tulajdonítsak ezeknek ekkora jelentőséget".
Kértem, hogy intézze a válást, mert én így nem szeretnék élni, fiatal vagyok még, hogy megalkudjak, nincs annyi pénz a világon, hogy szemet hunyjak a nőügyei felett. Csitítgatott, hogy majd visszatérünk erre, megbeszéljük stb. Aztán, hogy most nem adja be a keresetet, mert úgyis ítélkezési szünet lesz, majd ősszel. De féltem, hogy ősszel sem fog semmit csinálni, ezért még a szünet előtt elindítottam a válást, én magam. Csak a keresetlevél lett benyújtva, semmi érdemi lépés nem történt, tárgyalás sem volt.
Viszont a férjem elhunyt, gyerekünk nincs, szülei már nem élnek.
Ebben az esetben én vagyok az örökös a törvény szerint?
Azért kérdezem, mert ugye a keresetet benyújtottam korábban, de magát a válást nem mondta ki a bíróság.
Ha nem szakadt meg az életközösség, akkor Te vagy az örökös, ha megszakadt, akkor oldalági örökösök, ha nincs az állam.
A helyedben ügyvéddek azt adnám elő, hogy az életközösség annak ellenére sem szakadt meg, hogy a válásod beadtad, sőt azt pont vissza akartad vonni.
Életközösség akkor van, ha van érzelmi, gazdasági és szexuális közösség van.
Ptk. idevonatkozó rendelkezései
"7:61. § [Házastárs egyedüli öröklése]
Ha leszármazó és szülő nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó házastársa egyedül örököl.
7:62. § [Házastárs kiesése a törvényes öröklésből]
(1) Nem örökölhet az örökhagyó házastársa, ha az öröklés megnyílásakor a házastársak között életközösség nem állott fenn, és az eset körülményeiből nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás.
(2) Az örökhagyó házastársának az öröklésből való kiesésére az hivatkozhat, aki a kiesés folytán maga örökölne, vagy a végintézkedéssel reá rótt kötelezettségtől vagy más tehertől mentesülne."
"A házassági életközösség megszűnése
Megszűnik az életközösség, ha a házastársak külön élnek. Ez nem feltétlenül akkor következik be, amikor a felek különköltöznek. Különélés megvalósulhat úgy is, hogy a házastársak egy lakásban laknak, sőt úgy is, hogy ad absurdum egy ágyban alszanak.
A szakirodalom az életközösség három ismérvét különbözteti meg, úgymint érzelmi, gazdasági és szexuális közösség. A legegyszerűbb a megítélése az olyan esetnek, amikor a felek között már mind a három típusú kapcsolat megszakadt. Általában ez a helyzet, ha valóban külön élnek, azaz két önálló lakásba költöztek. A gyakorlatban azonban számos más variáció is létezik.
Nem szűnik meg például az életközösség attól, hogy valamelyik házastárs hónapokat szanatóriumban tölt, vagy egyikük külföldi munkát vállal, ahonnan bizonyos gyakorisággal vagy pár hónap után hazajön. Ebben az esetben ugyanis az érzelmi és gazdasági közösség megmarad és a szexuális is, ha csak szórványosan is."
Ügyvéddel beszélj erről.
Tulajdonképpen még házasok vagytok mert oké hogy a válás általad el lett indítva, de még nem volt semmi konkrét történés az ügyben így még él a házasságotok, csak azt jogilag is jó lenne tudni hogy ilyen esetben milyen szabályok léteznek. Ezért javaslom hogy beszélj egy ügyvéddel mert ha előkerül egy rokona aki elvileg közeli hozzátartozó is lehetne, vagy a sok megcsalásból kitudja hogy van-e gyereke vagy nem, lehet Ő sem tudott róla, előfordulhat akkor bizony már necces lehet ez az egész.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!