Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Haszonélvezeti jog adáshoz a...

Haszonélvezeti jog adáshoz a másik tulajnak is bele kell egyeznie?

Figyelt kérdés
Van egy családi ház aminek a 3/8-a az ismerősömé és haszonélvezeti jogot szeretne adni az élettársának. A másik tulajnak is bele kell egyezni hogy a 3/8-ra élvezeti jogot agyon neki vagy nem. És még egy olyan kérdésem lenne hogy a haszonélvezeti jog adás milyen költséggel jár, mert én úgy hallatom hogy a tulajdon 4%-át kell befizetni meg természetesen az ügyvéd költség. Előre is köszönöm a segítséget!

#haszonélvezeti jog #haszonélvezeti jog illeték
2023. okt. 11. 22:54
 1/4 anonim ***** válasza:
91%

Csak a saját hányadára vonatkozóan adhatja át. Semmi köze a többi tulajnak hozzá.

Akár a tulajdonjogával együtt eladhatja.

De amúgy nem hiszem, hogy 3/8-ot megvesz valaki egy ingatlanból.

Az biztos, hogy a többi tulajdonosnak elővételi joga van.

2023. okt. 11. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
91%

Ahogy olvasom, olyan, hogy rész-haszonélvezet, olyan nem létezik. Olyan van, hogy egy ingatlannak 50%-ban haszonélvezője a házaspár 2 tagja, de az egész ingatlané. Ebből nekem az jött le, hogy résztulajdonos nem alapíthat haszonélvezeti jogot egyedül, csak a többi tulajdonossal közösen. De lehet, hogy tévedek.

Az ügyvédi költségen felül haszonélvezeti jog után illetéket is kell fizetni és a bejegyzésnek is van költsége. Itt részletesen leírják hogyan kell kiszámolni, kalkulátor is van benne:

[link]

2023. okt. 11. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"Ahogy olvasom, olyan, hogy rész-haszonélvezet, olyan nem létezik."



Hát de.


A haszonélvezet tulajdoni hányadokra állhat fenn. Vagyis, ha valaki 3/8 - ad hányadban tulajdonos, akkor csak erre a tulajdonosi hányadára tud haszonélvezetet alapítani (vagy ennyi örökölhető özvegyi jogként).


A többi tulajnak nincs köze hozzá.


A haszonélvezet alapítása tulajdonosként nem kerül külön költségbe, csak az ügyvédnek a díja van.

2023. okt. 12. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

#3 Azért írtam így mert az egyik haszonélvezetről szóló oldalon kifejezetten az volt leírva, hogy az ingatlan egy részére nem lehet haszonélvezetet alapítani csak az egészére. Azt lehet osztva adni több személynek, de 3/8-nyi haszonélvezetet nem lehet.

Elsőre én is úgy vélekedtem ahogy te, hogy a saját részével azt tesz a tulaj amit akar. Amikor a költségeket kerestem akkor jött fel egy ügyvédi válaszban ez, hogy csak a teljes ingatlanra lehet haszonélvezetet adni.

A költség pedig a haszonélvezet alapítója oldalán ugyan tényleg csak az ügyvéd, de annak aki kapja, annak ettől többet kell fizetni. A linket is betettem ahol ezt ki lehet számolni.

2023. okt. 12. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!