Mi a jogi helyzet akkor, ha a többségi (60%) tulajdonnal rendelkező tulajdonos el akarja adni az ingatlanát, de a kisebbségi tulajdonosok ehhez nem járulnak hozzá?
Lényegében hallgatás: beleegyezés...
Létezik számodra elővásárlási jog. Ezért van, ha bárki elad-megvesz pl. a garázssorodon egy garázst, a Földhivatal kiküldi a végzést mindenkinek. neked is.
#2
De mint mondtam csak egyben lehet eladni az egészet
Eladhatja a többségi tulajdonos a többiek beleegyezése nélkül?
#3 Semmit nem lehet eladni a többi tulajdonos engedélye nélkül, konkrétan minden tulajdonosnak alá kell írnia a szerződést vagy előtte meg kell rá hatalmaznia egy másik tulajdonost, hogy a nevében járjon el.
Közös tulajdon eladásakor van elővásárlási jog. Vagyis ha talál vevőt az illető, akkor a többi tulajdonosnak joga van ugyanazon az áron megvennie tőle a vevő helyett a tulajdonrészét.
Mondjuk 3 tulajdonos esetén lenne vevő az ingatlanra és 10 milliót fizetne, akkor egy 60%, meg két 20%-os tulajdonosnál az egyik 20%-os tulajdonos megveheti a 60%-ostól a részét 6 millióért, a másik 20%-ostól meg 2 millióért.
Ha nem akarnak belemenni az eladásba akkor bírósághoz lehet fordulni a közös tulajdon megszüntetése érdekében. De annak ugyanaz a végeredménye, vagy el kell adniuk az egészet és osztoznak a pénzen vagy ki kell vásárolniuk azt a tulajdonost aki kezdeményezte a pert. Viszont sok éves pereskedés sok pénzt visz el, a végén lehet hogy a tulajdonrész el is megy az ügyvéd díjára amit meg akartak volna tartani. Tehát érdemesebb megegyezni valahogy.
Aki el akarja adni annak a pénz kell, aki nem akarja eladni annak meg az ingatlan. Akkor keressenek megoldást hogy a másik 2 tulaj aki nem akarja eladni az megvegye, kifizesse annak a részét aki eladná! Olcsóbb a hitelt fizetni, mint az ügyvédet és a perköltséget.
Azt is hozzá kel tenni, hogy a perköltséget általában a vesztes fizeti, és az ilyen ügyek vége általában az, hogy kötelezik őket az eladásra/megvásárlásra. tehát az ingatlan többségi tulajdonosa el fogja érni, hogy valaki megvegye a tulajdonrészét és még a perköltség is azokat fogja terhelni akik nem akarták eladni.
"Semmit nem lehet eladni a többi tulajdonos engedélye nélkül, konkrétan minden tulajdonosnak alá kell írnia a szerződést vagy előtte meg kell rá hatalmaznia egy másik tulajdonost, hogy a nevében járjon el."
Ez akkor van, ha az egész tulajdon (mindenki hányada) értékesítésre kerülne.
A saját tulajdoni hányad - bizonyos korlátokkal - azonban eladható.
Ilyen nincs, hogy csak egyben lehet eladni az egészet. A saját tulajdonrészével mindenki azt kezd, amit akar.
Annyi könnyebbsége van a társtulajdonosnak, hogy elővásárlási joga van, ez azonban nem azt jelenti, hogy bármilyen primitív áron megveheti a tulajdonrészt. Amint az eladó kap egy ajánlatot külsős személytől, köteles azt prezentálni az elővásárlási joggal bíróknak, akik nyilatkozhatnak, hogy az ajánlatban foglalt áron megveszik-e a tulajdonrészt.
Amennyiben azonban a társtulajdonosok nem vásárolják meg ilyen módon a tulajdoni hányadot, úgy a tulajdonos bárkinek eladhatja a részét
#6 Igen, természetesen, ebben igazad van.
A saját részét mindenki eladhatja amikor akarja.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!