Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy utcán kalapoló mutatványos...

Egy utcán kalapoló mutatványosnak jogában áll megtiltani, hogy fotózzák?

Figyelt kérdés
Főleg ha olyan maskarát visel, hogy nem is lehet felismerni.
2023. aug. 27. 08:40
1 2
 11/16 Szirty ***** válasza:
21%

"Nem közéleti szereplő."


De igen, az!


"Mitől lenne közéleti szereplő?"


Attól, hogy a közéleti szereplést önkéntesen vállalta!

Ha kiáll zenélgetni az utcára (vagy közösség által látogatott helyre) önként azzal a nyilvánvaló szándékkal hogy őt az emberek megnézzék, meghallgassák (akár azért hogy pénzt szerezzen akár bármilyen más céllal) az közszereplés és belőle közszereplő válik.


Régebben (2013) ebbe a körbe a politikai közszereplők tartoztak, de ma már nem.


A jogszabály nem határozza meg egyértelműen a közszereplő fogalmát, ezért ez a gyakorlatban bírói döntés kérdése. Ilyen döntésnél az a döntő szempont, hogy a közéleti szereplést önkéntesen vállalta-e az illető.


Jelen helyzet ezt kimeríti.

Hogy ezt jogszerűen teszi vagy nem (van-e engedélye, adózik-e a bevétel után stb az teljesen más kérdés). A közszereplő mivoltát ez nem befolyásolja.


"Akkor az utcaseprő is az?"


Az utcaseprő, a járókelők, busz sofőr, bolti eladó stb. nem közszereplő, mivel a tevékenysége és szándéka nem felel meg a fenti definíciónak.

Nem attól közszereplő valaki hogy olyan helyen tartózkodik ahol sokan látják. Az utcaseprés nem szereplés.


"Egyszerűen megfogalmazva, a közszereplés közéleti szereplést jelent. A közszereplők köre egyre bővül, régebben csak a politikai feladatokat ellátó személyeket értették alatta, viszont most már színészeket, művészeket is ide sorolnak."

2023. aug. 27. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 Szirty ***** válasza:
31%

"...már költsége van. Te meg le akarod fotózni ingyen..."


A közszereplői mivoltjára ez semmilyen hatással nincs. Kizárólag az ő önkéntes szándéka és tevékenysége dönti el.

2023. aug. 27. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
0%

Szirtyben az a jó hogy ha van egy kérdés amihez nem ért, ő akkor is kiáll a hülyesége mellett ha mindenki mást mond.

Amig nem érted a közszereplő fogalmát és rá akarod húzni szegény mutatványosra addig nem tudunk továbbmenni.


"A közszereplői mivoltjára ez semmilyen hatással nincs."

Nincs, mert nem közszereplő!

Csak azért írtam le, hogy a fogalmatlan kérdező megértse miért nem akarja magát ingyen fotóztatni a mutatványos! Ő abból él ha kap egy kis lóvét az utcán. A kérdező meg full ingyen akar róla fotókat. Ennyi erővel akkor vattacukrot, fagyit, meg főtt kukoricát is kérhetne ingyen nem?

2023. aug. 27. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 Szirty ***** válasza:
45%

"Amig nem érted a közszereplő fogalmát "


Szerintem épp te nem érted.

Csak utána kellene nézned kicsit jobban.

Próbáltam pár mondatban összefoglalni miért az és azt nem én találtam ki.

De köszönöm hogy megcáfolhatatlan érveket csillogtatva cáfoltad amiből mindannyian tanultunk...


De úgy is jó nekem ha itt égeted magad és személyeskedsz.

Minősít és végül is szórakoztató bár valahol szánalmas is...

2023. aug. 27. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
50%

Teljes joggal tiltja meg hogy lefotózd. Ha nyilvánosságra hozod a képet, nyugodtan beperelhet, mert nem járult hozzá.

Neki az a terméke/szolgáltatása, hogy ott van. Mindegy, hogy a műjogászok milyen szemantikai vitát folytatnak, pantomimes és hasonló emberkék nem közéleti szereplők.

2023. aug. 27. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 Szirty ***** válasza:

"...nyugodtan beperelhet, mert nem járult hozzá."


Ezt megteheti. Nagy eséllyel el is bukja.

2023. aug. 27. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!