Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan, miképp, milyen arányba...

Hogyan, miképp, milyen arányban örököl a a családfő elhunytakor a kettő gyerek, illetve a házastárs ha van kettő ingatlan a családfő nevén?

Figyelt kérdés
2023. júl. 14. 10:17
 1/3 anonim ***** válasza:

Először meg kell határozni a hagyaték nagyságát.

Nem számít mi van az apa nevén ha házasságban él, mert attól, hogy az egyik nevén van (ez lehetne a feleség is) a közösen szerzett vagyon fele a házastársé. Vagyis előbb tisztázni kell mi a házastárs saját tulajdona - ez akár az elhunyt nevén is lehetett, a közös vagyon attól még közös vagyon.

Ha tisztázódott mi a hagyaték, akkor a közösen lakott ingatlan hagyatéki része után az özvegy kapja a haszonélvezeti jogot és a két gyerek 50-50%-ban örökli. Ezen kívül minden 3 részre lesz osztva és a 2 gyerek meg a házastárs egyenlően örökölnek.

Ennek nem kell úgy kinéznie, hogy az ingatlant osztják el 1/3-1/3-1/3 arányban, meg lehet egyezni úgy is, hogy értékében legyen 3 részre osztva az örökség - beleértve a házaspár által korábban közösen lakott ingatlan tulajdoni jogát is - a lényeg, hogy mind egyformán örökölnek a közösen lakott ingatlanon kívüli örökségből. de a haszonélvezeti jog megmarad az özvegy részére.

1.Példa: Az 1. ingatlanban együtt él a házaspár és azt közösen építették a házasságuk alatt csak a férj nevén van. Ekkor a feleség tulajdona az 50%-a, mivel közös vagyon, hiába volt a férj nevén. Tehát az 1. ingatlannak marad 50%-ban tulajdonosa a feleség (csak már a nevén is lesz ha átíratja), a másik 50% feleződik a két gyerek között. 25-25%-ban a gyerekek lesznek tulajdonosai az 1. ingatlannak, viszont a feleségé a haszonélvezeti jog és így haláláig csak ő rendelkezhet az egész ingatlannal. Csak el nem adhatja a gyerekek részét. A 2. ingatlan 3 részre lesz osztva a 2 gyerek és a házastárs között egyenlő arányban.

2.Példa: valóban különvagyon a közösen lakott ingatlan mert a férj hozta a házasságba vagy a férj kapta ajándékba névre szólóan, netán a férj örökölte. Ilyenkor a két gyereké lesz az ingatlan 50-50%-ban, de a haszonélvezeti jog a feleségé lesz és haláláig használhatja. A 2. ingatlan 3 részre oszlik közöttük, akár az előbb.

3.Példa: nem élt a házaspár egyik ingatlanban sem közösen, máshol laktak - bérlakásban, külföldön vagy a feleség saját lakásában - akkor mind a 2 lakást 3 egyenlő részben örökli a 2 gyerek és a feleség, nincsen haszonélvezeti jog.

2023. júl. 14. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Számít-e az ha a feleség az egyik házba, a férj pedig a másikba van bejelentkezve álandó lakcímre?
2023. júl. 15. 20:13
 3/3 anonim ***** válasza:

#2 Igen, számít. Ha ezzel együtt nem tudja az özvegy igazolni, hogy közösen éltek az egyik lakásban, akkor nem számíthat annak haszonélvezetére, akkor csak simán a harmadát örökli mindennek.

Ha a közös együttélést lehet igazolni, mert együtt fizették a számlákat, ot volt az egyik lakásban szinte állandóan a házaspár stb. akkor nem gond ha nem ugyanoda volt bejelentve - de ezt igazolnia kell a hagyatéki tárgyalásra és ezt a helyzetet el kell fogadnia bizonyítottnak a jegyzőnek aki a hagyatékit intézi.

2023. júl. 16. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!