Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Bírságolhat-e az önkormányzat...

Paradoxa kérdése:

Bírságolhat-e az önkormányzat a kert elhanyagolása miatt? Köteles-e a tulajdonos beengedni az önkormányzat munkatársait a kertbe, azaz az ingatlan területére? Szankcionálható-e és igen, akkor hogyan, ha megtagadja a belépésüket?

Figyelt kérdés
Azt szeretném tudni, hogy 70-80 év feletti, kisnyugdíjas, a kerti munkát elvégezni képtelen tulajdonosok esetében az önkormányzat milyen szankciókat alkalmazhat a kert elhanyagolása esetén. Ha nincs a kertben parlagfű, azonban sok bokor, fa van és lomok, amelyeket a tulajdonosok nem tudnak gyorsan rendezni, faágakat levágatni stb., akkor semmilyen méltányosságra, netán segítségre nem számíthatnak az önkormányzattól? Egyáltalán, milyen bírságolási lehetősége van az önkormányzatnak? Budapesti önkormányzatról van szó. Eddig csak kijöttek az ingatlanhoz és szóban szólították fel az egyik tulajdonost, hogy az egész kertben "kertszerű használatot" hozzon létre. Az egyik szomszéd bejelentésére jöttek ki, ahová állításuk szerint átlóg néhány növény. Fenyegető hangnemben közölték, hogy egy hónap múlva visszajönnek. Az utcára kilógó faágakat is le kell vágatnia. A tulajdonosok nem megtagadni akarják a feladatok megoldását, de egy hónap alatt az összes feladatot nem tudják megoldani, amely anyagilag is nagyon megterhelő számukra.

#bírság #kertszerű használat
2023. jún. 16. 13:27
 1/6 anonim ***** válasza:
65%

Sajnos nem tesznek semmit, pedig nagyonis kellene. A lomok valószínűleg nem akkor keletkeztek, amikor már nem volt pénze megvenni őket és nem volt ereje sem kivinni az udvarra. Ez egy folyamat eredménye, hogy valakinek ennyire elhanyagolt a kertje. Ha megvenni volt pénze azokat a lomokat, akkor elszállítatni is legyen. De ha nincs, akkor minden évben van ingyenes lomtalanítás csak ki kell rakni.

A szomszédunk 92 éves és tök rendben van a kertje. A hátsó szomszédunkban egy fiatal nagyhangú család lakik, nekik meg kupi van. Szóval ez nem kortól függ, hanem csupánn az igényességtől.

2023. jún. 16. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
20%
Nem egy hónap alatt kell tűzoltás szerűen rendet rakni, hanem azt kellett volna tartani. Aki lomtárnak használja a kertet, annak nem való családi ház. Fel kell mérnie az embernek, hogy mit bír és annak megfelelően választani az életterét. Nekik már inkább egy lakás lenne való, nem kertesház.
2023. jún. 16. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Önkormányzati hatáskör. Itt a faluban minden második ház üres, lakatlan, a kert gondozatlan. Ha lenne rá önkormányzati akarat, lehetne büntetni a tulajdonost.
2023. jún. 16. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

1. és 2. Én is tudok Nektek utólag mondani egy-két "jó tanácsot". A sok okoskodás helyett a kérdésekre kellett volna válaszolni, amelyek a kategóriának megfelelően a jogi kategóriába tartoznak.

A kérdések arra vonatkoztak, hogy mihez van joga az önkormányzatnak és mihez nincs.

2023. jún. 16. 16:55
 5/6 anonim ***** válasza:
Joga van hozzá, csak szarik rá.
2023. jún. 16. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
80%

Minden önkormányzat bármire hozhat rendeletet, amit nem tilt neki magasabb rendű jogszabály.

Vannak egész Bp-re vonatkozó rendeletek, meg minden kerületben külön is vannak mindenféle rendeletek, amik az ott lakás rendjét szabályozzák. És ha van rendelet, ami előír egy bizonyos rendezett környezetet a kerületi ingatlanokon, akkor bizony az önkormányzatnak ezt ellenőrizni is van joga.

Ha a szomszédtól is át tudnak fotózni, akkor feltehetőleg nem fognak rendőrt hívni a bejutáshoz. De ha a tulajdonos nem együttműködő, akkor már régen rossz neki.

Azt kellene tudni, hogy akik kint voltak, azok melyik kerülettől voltak. (Gondolom, a jegyzői hivatal munkatársairól van szó.)

A legtöbb településen senki nem foglalkozik azzal, hogy emberi környezet legyen a kertekben. Itt legalább foglalkoznak vele, hogy ne patkánytanya legyen - feltehetőleg - jobbra érdemes emberek szomszédságában.

A tulajdonosoknak kérni kellene, hogy méltányosságból - egészségi és anyagi helyzetükre való tekintettel - hosszabbítsák meg a határidőt, esetleg, ha van rá mód, nyújtsanak valami segítséget. Pl. valami közfoglalkoztatott személy odaküldésével.

Ha keménykednek, akkor semmi méltányosságra nem számíthatnak, a kirótt büntetések behajtására annál inkább.

2023. jún. 17. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!