Ebben az esetben a végrendelet a megoldás?
Sziasztok.
Én a testvéremmel és az édesanyámmal élek egy önkormányzati bérlakásban és van az anyai nagybátyám aki sajátban lakik.
Ő egyedül él a felesége nemrég meghalt, nincs gyereke. A házhoz nem volt köze a feleségének, mert már a házasság előtt a nagybátyámé volt a lakás.
Azt mondta, hogy a lakást mi kapjuk meg, én és a testvérem.
Anyámnak hatalmas tartozása van és így lemond az örökségről a mi javunkra.
Az eredeti terv az volt, hogy ránk iratja 1/2 arányban az ingatlant és rakunk haszonélvezetet az nagybátyámnak.
Csakhogy ha ránk iratja most és kiderül az önkormányzat felé, hogy lett tulajdonunk, akkor elkell költöznünk az önkormányzati lakásból és összekellene költöznünk a nagybáttyánkkal, ezt nem szeretnénk.
A végrendeletre gondoltunk.
Mi van abban az esetben, hogy a végrendelet szerint mi öröklünk a testvéremmel, de mivel a törvényszerint az anyám örökölne (szülők nincsenek), ezért ő neki járna a köteles rész? Ha erről leakar mondani, mert elvinné a végrehajtó annak mi a menete? Vagy csak egyszerűen nem tart igényt rá?
1, Tudtommal a lemondás az amikor még él az örökhagyó, és akkor az örökös és az ő "rokonai" kimaradnak az örökségből.
2, Az is lemondás, hogy szerződést köt, hogy le mond xy javára.
3, A visszautasítás meg az mikor már nem él az örökhagyó és lemondasz "mindenről".
A 2-es estben van, hogy tovább ugrik az örökség? Ha úgy döntenénk, hogy nem írunk végrendeletet és hagyjuk, hogy törvény szerint menjen az egész.
1. végrendeletben ajándékozni is lehet tulajdont, meg ráhagyni is lehet örökségként másra - az ügyvéd tudja megmondani mi a legjobb megoldás az esetetekben.
2. köteles rész mindig jár az örökösnek végrendelet esetén is.
3. ha valaki lemond az örökségéről akkor azzal nem is képződik vagyona, tulajdona, a végrehajtónak semmi dolga nincsen vele.
4. ha nem végrendelet van amiben rátok hagyja a tulajdonát a rokon, akkor figyelni kell mert ha édesanyátok lemond az örökségéről, lehet hogy nem rátok száll utána tovább hanem más rokonra. Ugyanez érvényes lehet a köteles résznél is, tehát megint az ügyvédet kell megkérdezni, hogy ha édesanyád lemond az örökrészéről azt ti kapjátok-e meg vagy valaki más a ti esetetekben. Ez a visszautasításnál is lehetséges, nem csak a lemondásnál.
5. ez egy anonim fórum, amit mi itt mondunk az csak elgondolásra jó, de nem szabad hitelesnek elfogadnod, mivel nem tudod ellenőrizni ki adta a tanácsot - ügyvéd vagy aki annak gondolja/mondja magát vagy csak egy jószándékú ember aki szeretne segíteni. Megéri a pénzt ha felkerestek egy ügyvédet aki jártas az ilyen ügyekben, mivel neki pontosan el lehet mondani a részleteket is és neki felelősséget is kell vállalnia a tanácsáért.
6. Amikor anyám örökölt a szülei után, akkor volt tartozása - nem is kevés. Mivel a hagyatékin lemondott az örökségéről a testvére javára, egyáltalán nem is jutott el az örökség híre azokhoz akiknek tartozott. Végrehajtó még nem volt, de bírósági ügy már igen a tartozásból. A hagyatéki tárgyaláson azzal, hogy lemondott az örökségéről - visszautasította - azzal mi, a gyerekei is kiestünk az öröklésből, hiszen volt más aki közelebbi rokon volt és akinek a javára lemondott. De persze nem a testvérétől hanem a szülőtől volt az örökség - az más helyzet.
2-es nincs más rokon.
Anyám:én és a testvérem
Anyám testvére
Ennyi a család.
Az örökösödési szerződés és az eltartási szerződésnél, van köteles rész? Van értelme itt?
1. "testvéremmel és az édesanyámmal élek egy önkormányzati bérlakásban"
Kivel vagy kikkel kötötte a bérleti szerződést az önkormányzat?
Mindhárman szerződő felek vagytok vagy csak az édesanyátok? Mit tartalmaz a szerződés?
Ha jó gondolom édesanyátok a szerződő fél. A bérleti szerződés folytonosságát nem érintheti hogy gyermekek akik eredetileg az édesanya bérleményében laktak időközben ingatlantulajdont szereznek. Azért mert Te vagy a testvéred akár örököl, akár vásárol akár nyer egy ingatlant még édesanyádat nem teszik ki a bérleményéből. Ahhoz, hogy azt meg lehessen válaszolni hogy mikor jogosult az önkormányzat felmondani a bérleti szerződést a szerződés tartalmát ismerni kellene. Amennyiben nem Te vagy a testvéred a szerződő fél akkor el is felejtheted, hogy összefüggésben van a nagybátyátoktól örökölt vagy ajándékba kapott ingatlannal a bérleti szerződés.
2. Kik jogosultak kötelesrészre? Kötelesrész illeti meg az örökhagyó leszármazóját, házastársát, továbbá szülőjét.
Testvér (ugye nem leszármazó!) nem jogosul kötelesrészre. A törvényes öröklési sorrendben a testvér benne van, de végintézkedés esetén őt nem illeti meg kötelesrész.
3.Az hogy most ajándékozza netek nagybátyátok az ingatlanát vagy végrendeletben hagyja rátok vagy nem írtok semmit és anyukátok a törvénye örökös aki lemond az örökségről a javatokra totál mindegy. Ugyanannyi a fizetendő mindhárom esetben a magyar államnak.
4. Öröklésről való lemondás nem fedezetelvonás bűncselekmény. Teljesen nyugodtan megteheti ez édesanyátok. A fedeztelvonás bűncselekmény lényege a szerződéssel biztosított vagyon elvonása. Az majdani örökség nem szerződéssel biztosítható vagyon. A képrés fel sem merül.
5. Tartási szerződés a legbiztosabb és legolcsóbb módja annak, hogy a tietek legyen a nagybácsi ingatlana. Persze ha ebbe belemegy a nagybácsi. Ha nem akkor a következő legjobb opció az ajándékozási szerződéssel megkapni az ingatlant. Az végrendelet a következő opció.. a törvényes öröklés (persze édesanyátok lemondásával) a legutolsó.
Köszönöm a válaszokat.
Asante999:
Édasanyám a szerződő fél. A szerződés határozott időtartamú, szociális. A szerződésben benne van, hogy sem a szerződő félnek, sem a vele egy háztartásban élő személy(ek)nek nem lehet lakástulajdona!
Bent az ügyintéző már megmondta, hogy garázs, üzlet stb. sem lehet.
Ha most ránk kerülne akkor ha most nem, de a szerződés leteltekor elvennék a lakást. Az önkormányzat lakáshiány problémákkal küzd és rengeteg a szociálisan rászoruló.
Most folyamatosan ellenőrzi, a lakásokban levőket hogy ki jogosult és ki nem a lakásokra.
Egy ilyen dolog miatt nem szeretnénk rossz helyzetbe kerülni.
Vagyis a városi rendeletben van benne a tulajdonosrész.
Valószínűleg, nem hosszabítanák meg a lakásszerződést. Mert lett ingatlanunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!