Végrendelet elévülésével kapcsolatban mit mond a jogszabály?
És magát a később előkerült végrendeletet az eredeti örökös mennyi időn belül támadhatja meg?
5 év?
Vagy az a bizonyos 5 év csak a hagyaték megnyílásától számít? Vagy a 2. sz végrendelet előkerülésétől?
#2, na igen. Itt nem egy klasszikus értelemben vett végrendeletről van szó, hanem egy un. öröklési szerződésről. Tanúkkal bizonyítható, hogy azért köttetett, hogy a törvényes örököst - lehetőség szerint - még a köteles részből is kizárják. Az örökség várományosa nem hogy nem teljesítette a szerződésben vállaltakat (gondozás, eltemetés), hanem telefonon sem kereste a haldoklót, aki mindenét ráhagyta. Becsületére legyen mondva, nem is jelent meg a közjegyző előtt. De a fiókjában ott lapul..
A kérdésem arra irányul, hogy meddig rángathatja ezt elő és követelheti az örökségét? Az idők végezetéig?
"Elég életszerűtlen, mert miért nem húzta elő a hagyatékin? Továbbá, ha valaki közjegyző előtt szeret végrendelkezni, ugyan miért adna közjegyző előtt titkolva egy másikat később valakinek. Ebből tuti per lenne, senki nem fogadná ezt el. A végén csalásért talán le is ültetnék az illetőt."
Mért lenne életszerűtlen? Az elhunytat behívták katonai szolgálatra az ukránok elleni hadjáratban. Bevonulása előtt végrendelkezik közjegyzőnél és mivel családja nincs mindenét legkedvesebb szomszédjára hagyja. A szomszéd sem élelmet sem szilvapálinkát nem küld neki a frontra. Másnap egy ukrán aknára lép, leszakad a lába és a máját felsérti egy repesz. Egy kórházsátorban haldoklik napokig, ahol nincs közjegyző, mert az nem vonult be, hanem sárga foscsíkot húzva maga után hasított Hegyeshalomig, mint minden diplomapáva. Megírja az új végrendeletét, melyben mindenét legkedvesebb bajtársára hagyja, aki kimentette a tűzvonalból és eljuttatta a kórházsátorig. A bajtárs a hagyatékin azért nem húzza elő, mert az ukránok hevesen támadnak és nem engedik haza. Közben ukrán hadifogságba kerül és csak évek múltán sikerült megszöknie és hazatérnie az új végrendelettel.
#5, aranyos sztori :)
Jelen esetben viszont nem volt hadifogság. Nem a fiókban (páncélszekrényben, széfben) hevert a 2. számú végrendeletet.
Eljöhetett volna vele a megjelölt örökös a közjegyzőhöz, ahol a mediálási lehetőséget is biztosították volna.
Évekkel később miért is lenne joga lobogtatni azt a szerződést, amit 5 éve birtokol?
Kérdező, olyan nincs, hogy hagyatéki szerződés, amivel kizárják a köteles részből is a törvényes örököst. Ezt csak kitagadással lehet megtenni, aminek megvannak a feltételei, hogy milyen indokkal lehet.
Amiről itt inkább szó lehet, az eltartási szerződés. Az meg ha nem teljesítette az illető (nem gondoskodott az elhunytról), akkor nem érvényes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!